Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Străzile «mișcătoare» ale Sloboziei

Dezastrul din Cartierul Cărămidari

Străzile «mișcătoare» ale Sloboziei

Ploaia torențială de la începutul acestei luni a afectat grav 6 case din Cartierul Cărămidari din Slobozia. Una dintre străzi s-a surpat, iar rețeaua de canalizare este grav afectată. De două săptămâni, echipele Urban SA nu reușesc să consolideze terenul. «Este o lucrare complexă. Nu ne putem asuma responsabilitatea reparației...» declară Valentin Cilibeanu, directorul Urban SA Slobozia.

Străzile care se surpă La începutul lunii iulie 2018, străzile Sloboziei au fost inundate de o ploaie torențială. Potrivit datelor oficiale, cantitatea de apă căzută în aproximativ 30 de minute a depășit 80 de litri/mp. Unul dintre cele mai grav afectate cartiere, Cărămidari, continuă să se confrunte și acum cu probleme insurmontabile. Strada este blocată de două săptămâni din cauza lucrărilor executate de către angajații Urban SA, iar oamenii sunt speriați. Din pragurile porților, cu casele pe jumătate inundate, privesc furioși către angajații DADP și critică autoritățile. Potrivit estimărilor oficiale, 6 dintre casele inundate au structura de rezistență afectată. Una dintre aleile limitrofe străzii Cărămidari este pe jumătate surpată, iar căminul de colectare a apelor uzate este cu un metru mai jos decât nivelul străzii.  Paul Curte locuiește îi imediata vecinătate. Gardul casei, reparat anul trecut, s-a desprins și riscă să se scufunde. «A mai fost așa, prin ’95, când au lucrat ultima dată... Atunci a fugit țeava cu totul, au lucrat săptămâni în șir. De câte ori vine ploaia, aici e rău, se inundă! Au promis că fac, că fac, dar n-au făcut nimica... Vine vicele, zice că se rezolvă, pleacă! Vin directori, spun să bage furtunele, pleacă! Au zis că durează o săptămână, au trecut două... La vecinu’ a intrat apa în bucătărie, că nu se mai scurge, că a fugit țeava, nu o mai găsesc... La mine e afectată fundația. Nu se vede, dar știu că este, se crapă pereții... De gard, nu mai spun... Cine îl repară, cine mă despăgubește?!» se întreabă Paul Curte, vorbind mai mult de unul singur.

Urban SA e depășită de situație Situația din Cartierul Cărămidari este recunoscută de către autoritățile locale. Primarul Adrian Mocioniu susține că se fac eforturi pentru stoparea alunecărilor de teren și pentru remedierea situației. La fața locului însă, echipele Urban SA nu fac altceva decât să evacueze apa acumulată cu pompe de mare capacitate. Conform primelor estimări, rețeaua de apă a fost deplasată din cauza alunecărilor de teren și riscă să fie înghițită de terenul nisipos. Situația a fost confirmată oficial de către Valentin Cilibeanu, directorul Urban SA: «Era o lucrare programată. La momentul inundației, lucrările erau deja în curs... Am executat lucrări de inspecție, de curățire și am decis ca reparațiile să se facă pe baza inspecției video realizate la acel moment, fără săpături care să afecteze străzile din zonă. Apoi am descoperit că una dintre țevile de colectare a fost deplasată din cauza ploii. La acest moment, nu ne putem asuma responsabilitatea reparației. Este o lucrare complexă... Am contactat o firmă specializată în astfel de lucrări și așteptăm niște devize estimative. Pe baza lor vom decide care este cea mai bună soluție de lucru. Sperăm ca într-o lună de zile situația să revină la normal. Ne preocupă siguranța locuitorilor și facem tot posibilul pentru a nu afecta structura de rezistență a caselor din zonă!». Stația Cărămidari, aflată în imediata vecinătate a zonei afectate, colectează apele reziduale din întreg orașul. În așteptarea soluției optime, angajații DADP vor continua să colecteze apa reziduală printr-un by-pass suprateran...

26 Iulie 2018, 09:10 (4636 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Slobozia cheltuie 357 mii de lei pentru canalizarea din Cărămidari

Comentariile cititorilor:


Valentin:
(29 Iulie 2018, 14:35)
Mizerie mare printre blocuri!!! Focare de infecție! Toți jegoșii needucați stau la bloc! Aruncă pe fereastră și tampoane, nenorocitele! Amenzi, cu asemenea animale nu se poate respira! Ce-o fi pe la blocurile mărginașe, dacă in buricul municipiului este infecție!? A se urmări spațiile de pe la băncile care au fost puse cu bună intenție. Pentru oameni de peșteră!
Buffff:
(29 Iulie 2018, 12:27)
Auzi mmmm.ule...Acolo si au dat intalnire pet urile,mai la deal cartoanele,iar la MB uri pungile?Da,se arunca orice,prin nesimtire.Insa despre plasa protectie?grilaj? A auzit cineva?Montand protectii din loc in loc -sifoane-se evita problemele.Este o problema acolo,de aceea se infunda teava,solul este instabil prin actiunea apei,lucrari de mantuiala.
mmmmmmmmmmmmmmmm:
(28 Iulie 2018, 12:08)
Ma,, Independentilor,, CE DRACU SA MAI INTELEAGA LUMEA BA E URBAN BA DADP????????? E adevarat ca e o problema , dar voi stiti ce au scos oameni aia din canalizare?
cred ca au scos vre-o 2 camioane de peturi, oare cine dracu le arunca in canalizare ? Repede vinovat unul sau altul.Vinovati suntem  si noi locuitori ca facem numai prostii ca si alesi nostri, dar avem pretentiii.

Doru:
(27 Iulie 2018, 13:56)
A trecut deja o luna și nu sa făcut nimic așteaptă sa imi caDa casa nu înțeleg de ce nu pot eu cred ca nu vor
Barbu Georgian:
(27 Iulie 2018, 09:29)
Moment in care se vede ca Urban are doar angajati pe baza de pile si relatii,acestia fiind neputinciosi iar de la un prost n-ai ce sa ceri.Ca nu are de unde da.Toti angajatii Urban poarta elastice de schimb in buzunare fiindca datorita caldurii acestea se dilata si urechile se pleostesc,dezvaluind realitatea=elasticele,fac legatura intre urechi,pentru forma estetica a capului.(iarna,prin contractare,urechile patrund in craniu?).Prostanacii Sudului-orasele folosesc tevi si sisteme de aductiune de peste 600ani.La Slobozia,oamenii platesc impozite,dorind sa isi duca traiul in decenta,conform secolului in care traim.Si ati pus impozite,nu gluma!!! Solul se poate stabiliza,drena,insa voi dati dovada de maxima prostie.Chiar si ochii va sunt prinsi cu elastice?Chinezii vizitati de Mocioniu si psd au ridicat Marele Zid chinezesc.Daca il proiecta/zidea Urbanul/psd ul...studii fezabilitate,sume colosale ca apoi la final sa il transforme in alee pentru gaste,ca e solul nisipos.Cilibene,stai jos,nota 4!
luminis:
(27 Iulie 2018, 09:09)
valentin cilibeanu trebuie demis. Daca lucrarea e complexa, Urban contracteaza o firma de specialitate sa faca asta, simplu. Dar responsabilitatea e tot a lor. Iar primaria trebuie sa ii dea banii pentru interventia asta. Inchide proiectul "gropii" si are bani.

Simona :
(26 Iulie 2018, 18:52)
Urban nu-și asuma responsabilitatea nici pentru lucrări, nici pentru calitatea apei nici pentru nimic. O societate falimentară dusă în cârcă de slobozeni și susținută de primărie. Dacă ar avea concurență nu și-ar mai permite sa nu-și asume.
andrei:
(26 Iulie 2018, 16:52)
Vom plati atunci cand vom plati ce primim, nu ce viseaza altii ca primim. Personalul primariei isi prepara cafeaua cu apa de la chiuveta sau din sticla?
A dvs cafea cu ce apa e pregatita  d-nule Primar?
Gigel:
(26 Iulie 2018, 16:18)
Situatia era cunoscuta de mult timp (ca este o grava problema acolo), mirosea urat de mult timp. Au amanat lucrarile prea mult, iar acum este prea tarziu pentru o reparatie normala. Va fi santier o luna cel putin...
Mary:
(26 Iulie 2018, 12:56)
   URBAN, a inițiat măsuri de recuperarea datoriilor de la asociațiile de proprietari, mergând pănă la darea în judecată din septembrie a.c. când va intra legea în viguare vis-a-vis de datoriile locatarilor. ADUC LA CUNOȘTINȚĂ ȘI SOMEZ  U  R B A N  SLOBOZIA, CĂ NU A LUAT ÎN CALCUL CĂ APA FURNIZATĂ ESTE APĂ NEPOTABILĂ LA PREȚUL AFERENT MAI MIC, FAȚĂ DE FACTURA PE CARE O ÎNCASEAZĂ DE LA ASOCIAȚIILE DE PROPRIETARI.