Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara a devenit o piatră de moară

Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara a devenit o piatră de moară

În mai puțin de 3 săptămâni va debuta cea de a 51-a ediție a Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara 2018. La acest moment, nu sunt cunoscute numele artiștilor care vor concerta în cadrul recitalurilor de seară. Durata Festivalului a fost redusă la jumătate, iar cheltuielile sunt de două ori mai mici decât anul trecut...

O pălărie mai mare decât administrația locală
Vrem, nu vrem, Festivalul Amara e un brand local. Cu 50 de ediții la activ, Festivalul «Trofeul Tinereții» a devenit cel mai longeviv festival din țară și atrage, în sfârșit, atenția presei. Din păcate, decimată de transferuri și demisii, noua administrație de la Amara este depășită de situație. Cu 3 săptămâni înainte de startul manifestării, pe site-ul oficial nu există niciun fel de precizări legate de dinamica celor două zile de concurs. Contactat, primarul Ion Măiță, a declarat că nu poate oferi informații oficiale până la semnarea contractelor, respectiv la sfârșitul acestei săptămâni... Surse administrative avansează posibilitatea ca printre artiștii care vor răspunde invitației să se numere Monica Anghel, Smiley și trupa «Bere Gratis». Singurele informații certe legate de Festival la acest moment sunt perioada și numele concurenților. Printre ei figurează și două ialomițence, Daniela Bazac și Raluca Moldoveanu. Nici site-ul administrației locale nu este mai generos în informații... Potrivit acestuia, Festivalul Amara a fost precedat de un Festival de Agrement și Turism Balnear, desfășurat în perioada 23-24 iunie 2018 și un Festival al Nămolului, desfășurat pe 14-15 iulie 2018. Niciunul dintre aceste evenimente nu a fost marcat oficial și nu a fost evidențiat în vreun fel pe site-ul instituției. Un al patrulea festival, Festivalul Clătitelor, se va desfășura în perioada 25-26 august 2018...

Președintele nu e vinovat
«Vinovatul» moral pentru anvergura pe care a căpătat-o Festivalul «Trofeul Tinereții» în ultimii ani este președintele Victor Moraru. Obsedat de propria imagine, el a folosit acest festival ca pe o trambulină, supraexpunându-l artificial. Apogeul acestei ambiții l-a reprezentat ediția jubiliară de anul trecut, când suma cheltuită de administrația locală împreună cu Consiliul Județean s-a apropiat de 750 mii de lei! Tot anul trecut, Festivalul a avut cea mai mare întindere din ultimii 20 de ani, el desfășurându-se pe parcursul a 4 zile. Acum, președintele Victor Moraru susține public că responsabilitatea gestionării Festivalului aparține, prin Protocolul semnat, autorităților locale. «Dacă citeați Protocolul, ați fi înțeles care sunt responsabilitățile fiecăruia... Noi asigurăm același nivel de finanțare ca și anul trecut! Numai că zilele de concurs sunt mai puține... Nu e vina noastră sau a mea, vă rugăm să nu dezinformați!». Dincolo de aceste declarații contradictorii, administrația de la Amara pare total dezinteresată de păstrarea standardului impus anterior. Lipsa capetelor de afiș pentru Festival e dublată de starea deplorabilă a Grădinii de Vară. Autoritățile locale pretextează de mai mulți ani că nu pot reabilita locația fiindcă urmează să acceseze bani europeni pentru reconstrucția ei la standarde moderne. Așa că și anul acesta, spectatorii vor fi întâmpinați  cu WC-uri insalubre, mititei la grătar în imediata vecinătate a scenei și, inevitabil, celebrele «pene de curent» care au singularizat Festivalul în peisajul concursurilor de gen...

27 Iulie 2018, 09:15 (3336 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Trofeul Festivalului de la Amara a ajuns în Maramureș
TVR a «confiscat» Festivalul Amara

Comentariile cititorilor:


Camelia Rozeta:
(29 Iulie 2018, 16:13)
Fotografia unui ziar local ce anunta"cel mai longeviv.."are ca imagine primele randuri de spectatori.psd.istii,victor si asociatii,apoi angajatii bugetari(invitatii deci zero lei plata daaaar ii zici saru'mana lu' victor si te remarca...Mai mergi si cu copila,studenta licentiata,lunga'n craci si cu botul rosu,te evidentiezi,faci loc prospaturii,ca acu'e momentu'"Esti tanara,taci dracu'ca daca ne luam dupa amaratu ala de tact tu,ma vedeai angajata la vre un SRL,vanzatoare,asa,sunt mare duamna,la birou".Revenind.Nu publica artisti,ziarul respectiv,ci politicieni.Asta e festivalul.Se gaseste un premiu,de popularitate,de bot cald,de fata lu'tata,de spaguta..de ceva.Ca spectacolul,timp la jumatate,buget la fel,calitatea-pe masura banilor cheltuiti.Maita e nevinovat.Un frustrat lingacios,cu apucaturi de comunism,incearca sa para lebada.Calmeaza te dihor plouat,ca esti in stare sa mergi la"festival" cu pantofi luciosi,tricolorul dupa gat,sa vada lumea ca esti primar.Esti un rasuflat!Depasit,fara initiativa(coa☆e),esti ca toti psd isi mici,un nimic,ce isi asteapta randul la scaunul cel mare,pupand curulete si maini.Vivat festivalul!Vivat concurentii!(morare,sti:randul doi,jur imprejur persoane imbracate"staif",sa nu strice poza lu' Mary...sti tu..)
revoltat:
(28 Iulie 2018, 11:03)
Nămol ,clătite și circ este tot ce poate oferii o guvernare PSD .La festivalul Moraru va fi biletul 30 roni pentru ca preaiscusitul și pre demagogul primar de carton a dat prea multe invitatâi și cu acordul tătucului victoras dar nu din bani lor ci din ai nostri !