Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Epidemia de Pestă Porcină Africană din Ialomița se extinde!

Epidemia de Pestă Porcină Africană din Ialomița se extinde!

La două săptămâni de la izbucnirea primelor cazuri de îmbolnăvire cu virusul care provoacă Pesta Porcină Africană, boala s-a extins cu repeziciune în zona de Est a județului. La începutul acestei săptămâni erau confirmate oficial 14 focare, în 6 localități ialomițene! În ciuda măsurilor impuse de autorități, crescătorii animalelor au început să-și taie porcii considerându-i sănătoși, cu scopul de a-i consuma. Între timp, autoritățile au dispus măsuri pe o rază de 40 de kilometri distanță în jurul focarelor.

Pesta Porcină Africană face ravagii în Ialomița Primele două focare din Ialomița au fost înregistrate pe raza localității Giurgeni. Apoi, boala s-a extins, fiind confirmate focare și în satele Luciu și Gura Ialomiței. În total, în aceste 3 localități, autoritățile au confirmat 11 focare de boală, toate în gospodăriile populației. Ca măsură preventivă, s-a dispus sacrificarea a peste 1000 de porci. La începutul săptămânii, oficialii Prefecturii Ialomița au confirmat alte 3 focare în comunele Bordușani și Făcăeni, precum și unul în cartierul Buliga, din municipiul Fetești. «Boala are o evoluție rapidă, iar situația operativă se schimbă dintr-un moment în altul. Noi punem în practică măsurile pe care le-au adoptat specialiștii Autorității Naționale Sanitară Veterinară!» a precizat Gigi Petre, prefectul județului Ialomița.

Resturi animale, răspândite câmp Atât pe raza localităților unde au fost confirmate focarele de Pestă Porcină Africană, cât și în satele limitrofe acestora, oamenii au început să sacrifice porcii în propriile gospodării, considerându-i sănătoși. La Gura Ialomiței, de exemplu, sat afectat de boală, au fost descoperite resturi animale în zona fostei gări a localității, dar și pe un câmp din apropiere. Prefectul Gigi Petre a confirmat această situație și a impus măsuri: «Sunt cazuri izolate, iar pe această cale atragem atenția crescătorilor de animale ca aceștia să înțeleagă măsurile pe care autoritățile le impun și trebuie să le respecte...». La momentul de față, în Ialomița au fost confirmate 11 focare de Pestă Porcină Africană, în satele Giurgeni, Luciu și Gura Ialomiței.

Despăgubiri pentru toți crescătorii de animale
Pesta Porcină Africană a creat o adevărată isterie în rândul crescătorilor de animale ai căror porci au fost sacrificați ca măsură preventivă impusă de autorități. Astfel, în rândurile populației s-a răspândit vestea că doar animalele crotaliate vor fi despăgubite, pentru cele care nu purtau crotalii la momentul sacrificării Guvernul neacordând despăgubiri. Gigi Petre, prefectul județului Ialomița, a declarat pentru ziarul nostru că această situație nu este posibilă și că toate persoanele ale căror animale au fost ucise vor primi despăgubiri. «Nu cotează dacă porcii sunt crotaliați sau nu, se asigură despăgubiri pentru toți porcii care sunt uciși, cu caracter de prevenție sau în focar...» a declarat Gigi Petre, prefectul județului Ialomița. Mai mult decât atât, reprezentanții autorităților județene au dispus ca în localitățile aflate la o distanță de 40 de kilometri de cele în care au fost depistate focarele de boală să fie instalate, în scop preventiv, dispozitive-dezinfectanți pentru picior.

3 August 2018, 07:50 (5439 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Ialomița: Fonduri pentru despăgubirea crescătorilor de animale afectați de Pesta Porcină Africană
Guvernul despăgubește cu 1,6 milioane de lei proprietarii animalelor sacrificate
Ialomița a pierdut războiul cu Pesta Porcină Africană

Comentariile cititorilor:


Valentina:
(9 August 2018, 06:30)
Primariile nu au fonduri ! Cons Judetean , unul dintre vinovatii extinderii peste , alaturi de Dsv si Prefect, nu aloca fonduri ! Moraru se tine de festivalul tineretii si nu se implica in combatera pestei ! Tace ! De ce tace Victoras ?
daniel:
(8 August 2018, 20:26)
aici in ialomita cineva ar trebui sasi faca bagajele .dl puia ce a facut pentru a opri ppa ul in afara de a omori porci din gospodari  chipurile ti se da o solutie sa te speli pa picioare si atit (asta ie frectie la picioru de lemn)


Doina:
(8 August 2018, 10:12)
Cand se transporta porcii de la Agrisol Cazanesti la abatorul Slobozia se dezinfecteaza carosabilul ?sau ei sunt perotejati ? sunt doar curioasa 
Valentina:
(8 August 2018, 06:35)
L-am criticat pe Tinel cind a cerut demisia lui Puia si a lui Gigel ! Dar incompetenta celor doi ipochimeni in stoparea extinderii PPA m-a convins ca demersul a fost intemeiat ! Iar iesirea nervoasa a lui Gigel cu zapada , cu troienele , cu prezenta in judet a lui Tinel consemnata de un ziar de casa si un ziarist pupincurist mi-a intarit convingerea ca Gigel e depasit , ca si Dotore, de evenimente ! Pesta Porcina Africana se extinde , a ajuns la Tandarei habarnistilor ! Iar porcii se ingroapa fiindca nu exista contract cu o firma de incinerare la Consiliul Judetean ! Victoras tace ca si cind epidemia ar fi in Neamt nu in Ialomita ! Si isi vede de Festivalul Amara !
Ion:
(7 August 2018, 17:38)
In situatia in care se ia animalele de la oameni de ce nu se lasa un proces verbal la mana ? 
Mary:
(6 August 2018, 10:31)
  ATENȚIE!    Pesta porcină se ia doar la politicienii care au ceva din gingășia porcului!!!
Cineva:
(4 August 2018, 16:27)
Masurile sunt aproape inexistente...
Dutu:
(4 August 2018, 08:35)
Jos Puia !
Ionel:
(3 August 2018, 23:43)
Care autoritati? Exista la intrarile in localitati niste presuri asa de inguste ca nu are loc roata autoturismului sa se invarta, udate cu "ceva" cu galeata si care nu are actiune decat ziua, noaptea are liber! Toate acestea in anul 2018! Sa va fie rusine!