Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Reabilitarea străzilor din Fetești se apropie de final

Reabilitarea străzilor din Fetești se apropie de final

Criticați atât pe internet, cât și în spațiul public din cauza străzilor proaste, edilii din Fetești au conceput un amplu proiect de modernizare a arterelor de circulație. Astfel, pe cele mai importante drumuri ale municipiului muncitorii desfășoară ample lucrări de reparații. Fondurile au fost asigurate de Guvernul României, prin intermediul Programului Național de Dezvoltare Locală (PNDL), iar lucrările s-au desfășurat în două etape. În momentul de față, mai trebuie intervenit pe un lot de aproximativ 20 de străzi.

Străzi mai bune și mai sigure Străzile din Fetești au fost de nenumărate ori motiv de dispută între cetățenii orașului și administrația locală. Oamenii au reclamat de nenumărate ori starea deficitară în care se aflau arterele de circulație ale celui mai mare oraș din zona de Est a județului Ialomița. Atât pe rețelele de socializare, cât și în spațiul public, cetățenii din Fetești se arătau nemulțumiți din cauza faptului că trebuie să circule pe drumuri pline de gropi. Tocmai de aceea, actuala administrație locală a orașului a făcut eforturi pentru a transforma infrastructura din Fetești. Astfel, în baza proiectelor depuse pentru accesarea fondurilor disponibile prin intermediul Programului Național de Dezvoltare Locală, administrația locală din Fetești a primit fonduri considerabile pentru reparația celor mai importante străzi. Estimările arată că la Fetești s-au cheltuit în ultimii 3 ani peste 20 milioane de lei astfel încât imaginea dezolantă a arterelor încărcate de gropi să se schimbe. Iar muncitorii mai au de lucru pe doar o mică parte din arterele prinse în proiectul de reabilitare. Este vorba despre Aleea Vilelor, Armatei, Aviator Petre Cojocaru, Aviației, Bărăganului, Barierei, Bucegi, Cătinei, Ceahlăului, Constantin Brâncoveanu, General Alexandru Averescu sau Grâușor. «Este un proiect mai vechi al administrației locale din Fetești pe care noi acum îl continuăm. Este important ca locuitorii noștri să circule pe străzi bune. Sigur vor fi finalizate toate investițiile pe care noi le-am inițiat în acest sector!» a spus Laurențiu Șonchereche, viceprimarul din Fetești.

Mai mult sport la Fetești
În cadrul ultimei ședințe a Consiliului Local, edilii municipiului au votat pentru înființarea Clubului Sportiv Municipal al orașului. Inițiat de primarul Sorin Gafițoi, acest proiect își propune să dezvolte activitățile sportive la nivelul Feteștiului. În cadrul Clubului nou înființat vor funcționa secții de fotbal și handbal, administrația locală urmând să ducă mai departe tradiția competițiilor disputate de fosta echipă a orașului Rapid Fetești, care a reușit performanța de a promova în Liga a III-a de fotbal, în anul 2012. Mai mult decât atât, administrația locală din Fetești a început să reabiliteze stadionul orașului, pentru a-l face optim desfășurării de competiții sportive. «Este o mare bucurie pentru noi să putem desfășura activități sportive în orașul Fetești. Copiii sunt dornici să practice sport și astfel venim în sprijinul lor!» ne-a declarat Laurențiu Șonchereche, viceprimarul municipiului Fetești.

4 August 2018, 09:35 (5570 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Străzile din Fetești intră în reabilitare

Comentariile cititorilor:


Nicusor febr 2019:
(3 Martie 2019, 17:02)
Daca se incepe asfaltarea 2019 desfundati captatoarele de apa pluviala infundate, ne functionale,str tineretului colt str liviu rebreanu,ETC, RAJA sasi ridice capacele de canalizare la nivelul asfaltului.....
fetesti:
(6 Septembrie 2018, 13:52)
depoului nu mai zic , nu are nici trotuar strada 
Valentina:
(9 August 2018, 06:21)
Ce dezinfectie ? Ea nu se face nici in localitatile cu PPA , dar pe carosabil ! Incompetenta lui Dotore Plagiatore si a lui Gigel electricianul este crasa ! Focarele se extind , moraru nu sprijina financiar primariile. Iar primarii cumpara dezinfectant de citi bani au ! Porcii se ingroapa fiindca puia nu a cumparat incineratoare , iar Cons Judetean condus de un semidoct , nu a icheiat contract cu o firma de incinerare ! Astia sunt incompetentii care ne conduc ! Si mai sare din baie si senilul Daea sa ne spuna sa ardem lanurile , daca a trecut mistrtul pe acolo !!!! Fara Incompetent in Functii Publice !
Mituta Mihai:
(8 August 2018, 18:39)
Nu stiu in ce masura era prioritara lucrarea aia de pe Calarasi(s-a scos gardul de fier si se face nu stiu ce lucrare).Ocupa forta de munca si se cheltuiesc bani inutil.Asfaltarea(da ,asfaltarea,pentru ca acolo nu mai sunt decat gropi una langa alta) strazilor Grausor,Averescu.Ceahlau,care sunt in buricul targului cred ca era mult mai necesara.Edilii daca nu ma cred sa se duca sa vada...
Mircea:
(8 August 2018, 18:28)
Strada Armatei nu a fost deloc reabilitată !
Mircea:
(8 August 2018, 18:27)
Strada Armatei nu a fost deloc reabilitată !
catalin:
(8 August 2018, 08:24)
Oameni mai incapabili ca cei doi, primarul si viceprimarul Municipiului Fetesti nu cred sa fi avut orasul in ultimii 20 de ani. Strazile Grausor, Armatei, 22 Decembrie NU au fost in ultimii trei ani reabilitate, excetie strada Grausor care in anul 2017 a fost "plombata".
P.S. Dl Primar nici in CFR nu s-a remarcat.
Nelutu:
(6 August 2018, 08:42)
Astia au gasit in primarie cutia cu prafurile pe care le arunca fostul primar Catrinoiu in ochii fetestenilor si acum o folosesc si ei.Nimic nu este real,ci doar o inchipuire alor.