Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Liceele tehnologice din Ialomița, cele mai slabe unități de învățământ ale județului

Liceele tehnologice din Ialomița, cele mai slabe unități de învățământ ale județului

Învățământul tehnologic din Ialomița reprezintă piatra de moară a întregului sistem. Dovada în acest sens o fac rezultatele tot mai slabe pe care elevii le obțin la Examenele Naționale. Și anul acesta la Bacalaureat, în Ialomița, au existat licee unde rata de promovare a fost zero! Directorii acestor instituții de învățământ explică faptul că problema nu este doar a profesorilor sau elevilor, ci este una generală a întregului Învățământ ialomițean...

Rezultate slabe la Bacalaureat
Fără să mai surprindă pe nimeni, Ialomița s-a aflat sub media pe țară în ceea ce privește rata de promovare la Bacalaureat 2018, după afișarea rezultatelor finale. Potrivit statisticilor realizate de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, motivul dezastrului a fost generat de notele proaste pe care le-au obținut elevii din cadrul liceelor tehnologice din județ. Estimativ, peste un sfert din elevii ialomițeni care în această vară au susținut Bacalaureatul provin din aceste instituții de învățământ. Slab pregătiți și dezinteresați să promoveze testarea, aceștia au picat pe capete. Cele mai slabe rezultate au fost obținute, de exemplu, la Liceul Tehnologic «Iordache Zossima» din Armășești, acolo unde niciunul dintre candidații înscriși nu a reușit să promoveze testarea. Într-o situație similară s-a aflat și Liceul Tehnologic Căzănești, instituție de învățământ care anual are parte de eșec atunci când vine vorba despre promovarea Bacalaureatului. Iar exemplele din acest punct de vedere pot continua cu cel al Liceului Tehnologic «Sfânta Ecaterina» din Urziceni, instituție de învățământ unde doar 34 din cei 175 de candidați înscriși la Bacalaureat au reușit să promoveze examenul... O rată de promovare foarte scăzută la Bacalaureat 2018 au avut și Liceele Tehnologice «Mihai Eminescu» și «Înălțarea Domnului» din Slobozia. În ambele cazuri, puțin peste 10% dintre candidații înscriși au primit note de trecere.

O problemă de sistem
Dincolo de cifre și statistici oficiale, problema nivelului scăzut de educație în liceele tehnologice rămâne. Reprezentanții acestor instituții de învățământ spun că situația este generată nu doar de dezinteresul elevilor față de procesul educativ, ci este una a sistemului. Niculina Stan este directorul Liceului Tehnologic «Iordache Zossima» din Armășești și explică faptul că eșecul pe care l-a înregistrat la Bacalaureat instituția pe care o conduce are multe cauze. «În primul rând vă rog să vă gândiți la modul în care se realizează admiterea în licee... La noi ajung de cele mai multe ori elevi cu rezultate proaste, pe care noi trebuie să-i formăm și să-i pregătim pentru Bacalaureat. De cele mai multe ori, este imposibil să transformi un elev care intră la liceu cu medii de 2 sau 3, într-unul care va reuși să promoveze Bacalaureatul! Într-adevăr ei sunt buni meseriași, dar cu partea teoretică se descurcă mai greu...» susține directorul Niculina Stan. O altă problemă semnalată a fost reprezentată de modul arbitrar în care Inspectoratul Școlar Județean Ialomița realizează distribuția claselor în cadrul liceelor tehnologice. Pentru anul școlar următor, liceului din Armășești i-a fost diminuat numărul de clase astfel încât va avea posibilitatea să școlarizeze cel mult 20 de absolvenți de gimnaziu, rămași evident din rândurile celor au primit note mici la Evaluarea Națională și ale căror medii de admitere au fost respinse de către celelalte licee tehnologice. «Inspectoratul Școlar Județean Ialomița ar trebui să țină seama de modul în care sunt clasele împărțite! Și noi trebuie să avem clase cu elevi mai bine pregătiți...» a mai subliniat Niculina Stan, directorul Liceului Tehnologic «Iordache Zossima» din Armășești.

5 August 2018, 14:40 (3465 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
«Tîrgul Meseriilor» s-a redeschis la Slobozia

Comentariile cititorilor:


Ne furăm căciula:
(7 August 2018, 12:16)
Ai liceul, n-ai luat bacalaureatul, sau ai cumpărat diploma! Învățământul din județul lui Giani și Gianina!
ADRIANA:
(5 August 2018, 22:28)
Liceul trebuie să-și recapete blazonul de altădată. Liceele ,,tehnologice” sunt o mare păcăleală. Pierdere de timp și de bani! Numai când se va reveni la examenul serios de adm. în liceu, acesta va fi reabilitat. In altă ordine de idei, foarte mulți elevi au luat bacul prin MEDITAȚII, în afara școlii. (Profesorii de liceu ar trebui mai bine Selectați.) Dacă unii elevi nu ar avea bani și profesori meditatori, n-am fi avut nici procentul acesta rușinos de promovare a bacului în Ialomița. La facultăți intră TOȚI!!!
Ograda:
(5 August 2018, 19:18)
Întrebarea pe care ar trebui să și-o pună părinții este CINE ÎI ÎNVAȚĂ MESERIE PE ELEVI, UNDE ȘI ÎN CE CONDIȚII?!? Așa zișii maiștri sunt varză!
Sebastian:
(5 August 2018, 19:13)
Scoli profesionale!!! 2-3 ani, și mai puțin, dar să știe o meserie! Forțați proștii să facă liceul, nu iau bacul, rămăn pe drumuri, se fac mafioți! Este și un interes aici: asigurare de catedre pt. profesorime. Salarii. Liceu la Căzănești, Andrășești...bătaie de joc! ,,SF. Ecaterina” e un dezastru de ani mulți! Dă salarii multor profesori, indiferent de rezultate. Cine face ,,sistemul”? Oamenii din el.
Maria:
(5 August 2018, 15:26)
Din păcate , lipsa unui examen de admitere la liceu este resimțită de foarte mulți ani. Este necesar sa se acorde mai multa atenție și încredere școlilor profesionale. AVem nevoie de oameni care sa știe sa lucreze în domenii în care este deficit de personal.