Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Mihaela merge mai departe...

Mihaela merge mai departe...

Mihaela Petcu nu crede în blestemul orașelor mici, care nu te lasă să devii ceea ce ți-a fost scris. Crede că «dacă vrei să înveți, poți învăța oriunde!» și își dorește să aibă o viață extraordinară. Are nici 15 ani, o notă de 10 la Examenul Național și gânduri cât pentru încă un univers. Și va merge la liceu la Țăndărei, pentru că acolo s-a născut, acesta e orașul ei și aici vrea să se întoarcă cândva, după ce va da roată lumii...

O adolescentă dintr-un alt univers Mihaela Petcu e unul dintre elevii cu care orașul Țăndărei se mândrește. A luat nota 10 la Examenele Naționale de la sfârșitul clasei a VIII-a, a intrat la Liceul Teoretic «Paul Georgescu», face cinste Școlii nr. 2 «Spiru Haret» de unde a plecat anul acesta către lumea adulților... E cuminte, e politicoasă, e responsabilă... Dar Mihaela e mai mult de-atât! Este unul dintre adolescenții care va schimba orașul în cazul în care comunitatea va înțelege că viitorul este al acestor tineri. Mihaela e subțire ca un fir de ață și puternică precum un... adult! Nu și-a dorit această putere. Dar a trebuit să o aibă, mai devreme decât colegii ei, mai devreme decât unii dintre oamenii mari din jur... A ajutat-o bunica, lângă ea de când s-a născut, mama, acum plecată să muncească pentru ele în străinătate, boala pe care o are de 2 ani încoace, un diabet care o obligă să facă insulină injectabilă de 4 ori pe zi... Nu se plânge, nu vrea milă, nu cere nimic, deși are nevoie de toate câte i le cere adolescența... Mihaela vrea să ofere ea lumii. Crede că fiecare dintre oameni e dator celor din jurul său cu un dram de bine, de frumos, de... «Dacă vrei să înveți, poți învăța oriunde! Eu am ales să învăț aici, la Țăndărei. E orașul meu și îl iubesc așa cum e! Da, am să plec la Facultate într-o bună zi, pentru că vreau să învăț și să fac ce îmi doresc în viață. Nu știu ce... Poate voi fi învățătoare, ca învățătoarea mea, poate voi face cercetare medicală, mi-aș dori mult să găsesc leacuri pentru bolile oamenilor... Vreau atât de multe! Dar știu că toate pleacă de la învățat, cum spune bunica...». Bunica ar spune multe dacă Mihaela ar lăsa-o. Poate despre prima zi de școală, când Mihaela n-a dormit toată noaptea de grijă că nu va primi și ea un Abecedar... Poate despre durerile ei de bunică care ar vrea să facă mai mult pentru nepoata ei. Ori despre ziua aceea când a aflat că Mihaela a luat 10 la Română... Nu ne mai spune. Oftează și tace, pentru că povestea nu este despre ea, ci despre Mihaela....

Lista dorințelor Mihaela știe că ea singură nu e de ajuns. Că nu poate schimba orașul decât împreună cu colegii, cu profesorii, cu oamenii din jurul ei, cei pe care îi cunoaște și cei pe care încă nu i-a cunoscut. Până atunci, ea se bucură de viața ei de adolescentă, pentru că a înțeles mai devreme, uneori înaintea oamenilor mari, că viața trebuie trăită pas cu pas și că oamenii nu pot fi ajutați cu de-a sila. De aceea, pe lista dorințelor personale sunt gânduri cuminți și dorințe cărora le dă glas în locul nostru, al tuturor. Și-ar dori, de exemplu, să se înțeleagă cu toată lumea, colegi și profesori deopotrivă... Sau să aibă independența financiară de care toți avem atâta nevoie! Să își vadă prietenii, de departe, să aibă o pisică, să le ceară iertare tuturor celor pe care i-a supărat, apoi... să călătorească în jurul lumii într-un balon cu aer cald, ca personajele lui Jules Verne. «Vreau să fiu mai puțin încăpățânată. Uneori îmi dau seama că nu e tocmai bine să fac ce îmi propun cu orice preț. Dar nu pot să tac atunci când am o nemulțumire care îmi dă bătăi de cap. Trebuie să o spun. Pentru că atunci când spunem adevărul, toți devenim mai buni. Și, în ultimă instanță, asta vreau și eu. Să fiu un om bun!» spune atât de cald Mihaela Petcu.

Printre oamenii buni
Mihaela nu e singură. Are prieteni, rude, părinți... O are pe bunica. Și, de vreo 2 ani încoace, o are pe învățătoarea ei, Nicoleta Toma, ajunsă primar al orașului. Pentru Mihaela, doamna primar rămâne tot doamna învățătoare. Dar cumva, într-un fel pe care numai adolescenții îl percep, știe că acum doamna învățătoare poate face visele ei de adolescentă realitate. Poate nu un balon cu aer cald numai pentru ea... Dar un club pentru toți elevii din oraș, un bazin de înot, o librărie poate... «Mihaela e specială și asemeni ei sunt sute de adolescenți în întreg orașul! Sper să ne ridicăm la nivelul așteptărilor lor și să demonstrăm că îi putem ajuta... Acum, când au nevoie de noi!» ne spune Nicoleta Toma. Alegem să o credem, de dragul Mihaelei și a dorințelor ei. Și noi am vrea să fim oameni buni...

5 August 2018, 08:05 (2932 vizualizări - 7 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Ionel:
(7 August 2018, 23:03)
Ce merit are madam ca fata este inteligenta si ambitioasa? La acea scoala au mai fost, sunt si vor fi copii buni la invatatura. Daca invatamantul din acea scoala se baza pe puterea ei " vindecatoare" era de mult desfiintata. A se vedea rezultatele la examenul de capacitate, acea scoala este mult in urma celor de satuce. Iar ca administrator al orasului are dreptate Bratian.
hJAJ:
(6 August 2018, 23:51)
Tabdareiul are multi copii buni care vor face o lume mai buna, in acest oras sau oriunde in alta parte, magraonii vor pleca, Tandareiul nu le ofera nimic de furat...altfel ei nu supravietuiesc, sunt paraziti. Vor ramane in oras doar aia batrani sa aiba grija de vile, Asa ca viitorul suna bine..
Bratian:
(5 August 2018, 16:41)
Avem primar Cristi Roman
Tot in tara:
(5 August 2018, 14:58)
Mihaela,nu credea nimeni in blestemul oraselor mici pana nu s-a scris istorie din '89 incoace.Esca,in manualul de istorie?De aici sa pui un semn de intrebare,cu Adi Minune,consilier local.Ce bazin?Care club al elevilor?La Tandarei va fi cel mai tare club de manele iar magraonilor cum sa le faci piscina?In 5ani Tandareiul va fi al lor,iar tu vrei invatatoare?Medic?Prin sansa de a fi ascultatoare,mergi intr un oras mare si traieste linistita.Avem in tara multi copii buni,ca tine,ce prin daruirea spre bunici,parinti si locul natal pierd startul spre normalitate.Si cinic,sa nu te violeze o gasca de dezaxati,sa nu iei bataie de la 2-3 nebune ce vor face legea in liceu tau,filmand mizeria,adica asta e Romania!Indrazneste sa crezi in blestemul oraselor mici.Cinste tie!
Volei...:
(5 August 2018, 14:32)
...doar la acest sport se mai ridica asemenea bunatate de "mingie" :))) pentru dna primar din Tandarei! sa fie primit, dar cine a scris articolul sa dea o tura prin Tandarei inainte de a da cu spray de tamAie pe dna primar/invatator.
corect:
(5 August 2018, 13:50)
Un articol despre normalitate. Rara Avis...
Român.Dar laș. Deci nu român.:
(5 August 2018, 11:36)
Cuminte,politicoasa,responsabila.Draga copila,vorba manelistului-ca asta e momentul-cred ca ai gresit tara!!Lasa casa,parintii,bunicii,prietenii(!)!Ai drumul tau in viata si nu te uita in urma!Vrei sa devi vanzatoare la alimentara?Ramai in orasel,cu diplomele inramate frumos,pentru nepoti.Fugi de aici!E nevoie de alte calitati pentru a reusi in viata,in tara ta,in tara noastra! Vezi tu in media un om destept,explicand ceva?Cercetarea,medicina,chimia,educatia sunt conduse de zevzeci,ce absentau,chiuleau sau beau de rupeau in scoala.NU se va schimba nimic!Vrei succes in tara ta?Trebuie sa te placa un sef libidinos,picioarele sa iti fie craci,silicon in tate si bot tuguiat...Fugi de aici,copila!Prefectura,primaria,spitalul,toate sunt conduse bolnavicios,suspect,politic,de incapabili.Esti isteata,tu si multi alti tineri!Nu din tara veti schimba sistemul.E prea bolnav!Romania a vandut totul ca asa a primit ordin de la marea familie europeana,tu fugi din prefacatorie,fa-ti un rost in viata dar nu in tara ta.Sa nu uiti copile,sa nu uiti tu,generatie de copii buni!