Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Inspectorul școlar general Manuela Zainea absentează nejustificat de la birou

Inspectorul școlar general Manuela Zainea absentează nejustificat de la birou

De când Manuela Zainea a devenit inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, instituția a intrat într-un con de umbră. Angajații instituției se plâng din cauza relației deficitare pe care o au cu aceasta. Marea problemă o reprezintă faptul că Manuela Zainea este de negăsit la birou, iar acest aspect creează haos în activitatea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Contactată telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la această situație, șefa Învățământului ialomițean nu a răspuns...

IȘJ Ialomița, în derivă După demiterea Luminiței Barcari, la sfârșitul lunii aprilie 2018, aceasta a fost înlocuită cu Manuela Zainea, propunerea PSD Ialomița pentru funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. De la preluarea mandatului și până în prezent, Manuela Zainea nu s-a remarcat foarte mult din punct de vedere al activității pe care a întreprins-o în calitate de șefă a Învățământului ialomițean. Mai mult decât atât, aceasta are obiceiul de a absenta nemotivat de la serviciu, dând peste cap tot rostul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Sub protecția anonimatului, angajații din subordine se plâng din cauza faptului că este greu să înregistreze documente oficiale sau să ia anumite decizii pentru care este nevoie și punctul de vedere al inspectorului școlar general. Mai mult, se pare că atunci când pleacă, Manuela Zainea ar avea obiceiul de a lua cu ea și ștampila cu însemnele instituției, blocând practic activitatea administrativă din cadrul IȘJ. «De două zile eu n-am mai văzut-o pe la birou... Niciodată nu spune unde este plecată! Este foarte greu să colaborăm cu dumneaei...» spun, sub protecția anonimatului, câțiva angajați ai Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Cel mai probabil, de luna viitoare, Manuela Zainea ar putea rămâne din nou fără funcția de inspector școlar general. Toate acestea pentru că Luminița Barcari așteaptă o decizie a Curții de Apel București în procesele pe care le-a intentat Ministerului Educației în urma demiterii sale. Potrivit practicii judiciare a celorlalte instanțe din țară cărora li s-au adresat inspectorii școlar demiși de Ministerul Educației, mulți dintre aceștia au câștigat procesele și au fost repuși în funcție.

8 August 2018, 08:05 (6519 vizualizări - 49 comentarii)

Citiți și:
Manuela Zainea a schimbat inspectorii școlari
Manuela Zainea s-a întors la șefia Învățământului ialomițean
EXCLUSIV: Manuela Zainea, noua șefă a Învățământului ialomițean

Comentariile cititorilor:


Doar eu:
(3 Septembrie 2018, 19:14)
Aceasta doamna vrea sa ne faca dovada ca zicala: ,,cine se aseamana se aduna" este foarte adevarata" si ca ea, tocmai pentru faptul ca a picat ,,cu succes "la concursul national de directori a fost promovata!.Eminescu , ne-a ,,avertizat" ca vom fi condusi de toti,,gangavitii si gangavii" numai noi, am vrut sa-i aratam ce oameni ,,bine pregatiti"(mai cu mese, mai cu plete)avem in functiile de conducere ale INVATAMANTULUI ROMANESC!!URAAA!! BRAVA MAI!!! ,,Unde esti tu Tepes Doamneeeee!!!!"
VEORICA:
(27 August 2018, 16:14)
veorica, veorica..prototip clonat in zeci de replici , mai blonde, mai scuturate de neuron...barbate su ce o zice de aluziile astea ,cum a ajuns ea inspectoare??ca competenta n 0o  recomanda..
Liviu:
(27 August 2018, 09:36)
Pentru d-na Zainea: nu rămâneți in IȘJ!! Este cea mai mare păcăleală pentru un profesor întreg la minte, cum cred că sunteți. Este o adunătură de falși intelectuali de cea mai joasă speță....
Gica:
(26 August 2018, 16:03)
Inspectoratul Județean din Ialomița are nevoie de un bun Crestin,un om fara coloratura politică un om care iubeste adevarul ,un om incoruptibil si cu frica de Dumnezeu acela este dl Inspector Ion Sandu.
Corneliu:
(16 August 2018, 12:05)
@viorel, Pardon, una este Doamna! Celelalte, fufe. Nu se uită neacsu chiar la oricare!
VIOREL:
(16 August 2018, 10:08)
@IONEL. Deci, explicit: Doamna a dat deja un examen cu Neacșu-pupincuristu! Care ,,doamnă” că IȘJ are numai ,,doamne”!
IONEL:
(15 August 2018, 19:28)
Dm a dat  dejea examen cu NEACSU (purtatorul de geanta).
Pavel:
(15 August 2018, 11:16)
@vasile p. Să se nescrie PROFESORI BUNI la concurs de inspector?! Profesori ar mai fi, dar și BUNI, ceri cam mult!
Vasile P.:
(14 August 2018, 14:24)
E nevoie să se-nscrie cât mai mulți profesori buni la concurs. Să fie concurență și obiectivitate. Demult IȘJ n-a avut adevărați oameni capabili, exigenți și verticali. Nu vor fi curànd pentru că nu mai există! Se bălângăne cu ciurucuri și râme dornice numai de funcție și căpătuială. Doar au ieșit unii profesori din pușcărie. Și nu erau proști, doar corupți pànă-n mădulare.
@Stefan:
(13 August 2018, 09:22)
E nevoie de un om care sa castige onest un concurs, indiferent de culoare, nu tute numite de psd
Ștefan:
(12 August 2018, 21:41)
Eu o vreau pe Barcari!!! E roșie sau galbenă? În rest, sunt apolitic cum e și Barcari.
Bre,@Stefane!:
(12 August 2018, 16:39)
Lasa teoria drobului de sare cu liberalii si bucura-te acum de regimul ciumei rosii, incepand din fruntea tarii cu penalii Dragnea, Neacsu si tuta din capul guvernului, pana la"Misu Viteazul", calaretul de la CJ(alomita) si veterinarul ratat de la primaria Sloboziei cu cohorta lor de paparude numite in diverse functii..
Gh. Doja:
(12 August 2018, 13:02)
@ florentina...sper că nu ești Nae! Pupă apăsat ca să te premieze pe 5 ani, cel puțin! Dosar cu hârtii să ai, că cocoașa nu-ți lipsește!
Ștefan:
(12 August 2018, 12:45)
Stați, nu urlați! Vin liberaliii! Să vedeți bunăstare, lapte, miere, lege, carte, sănătate, competenți...ce mai! Paradis liberal!!!
GURA....IȘJ :
(12 August 2018, 12:16)
Luminița Barcari n are egal! Sub ea, da! Peste, nimeni! Când te ntorci zeița școlii ialomițene? Zainea știe ce este mai bine pentru ea.