Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

S-a înregistrat primul dosar penal din cauza Pestei Porcine Africană. Suspiciune de Pestă Porcină la Bucu!

S-a înregistrat primul dosar penal din cauza Pestei Porcine Africană. Suspiciune de Pestă Porcină la Bucu!

Cazurile de Pestă Porcină Africană din Ialomița au intrat și în atenția polițiștilor. Organele judiciare au fost sesizate, printr-o plângere penală, că o femeie din Giurgeni ar fi transportat porci bolnavi în comuna Bucu, animale care ulterior au decedat. Autoritățile au confirmat oficial că la momentul de față în localitatea Bucu există suspiciunea de Pestă Porcină Africană.

Verificări preliminarii Surse judiciare au precizat că polițiștii încearcă acum să afle cum a fost posibil ca femeia să transporte porcii din Giurgeni în comuna Bucu. Cel mai probabil animalele au fost aduse pe raza localității înainte ca epidemia de Pestă Porcină Africană să izbucnească. Totuși nu este exclusă nici varianta ca în timp ce autoritățile sacrificau porcii din Giurgeni, femeia să fi reușit să transporte animalele din gospodărie. Ceea ce se știe cu certitudine este faptul că în comuna Bucu există supspiciunea de Pestă Porcină Africană. Autoritățile au trimis pentru analize amănunte probe recoltate de la porcii din două gospodării. La momentul de față, numărul focarelor existente în județul Ialomița a ajuns la 60. Reprezentanții Prefecturii Ialomița au explicat faptul că noile focare au apărut pe raza acelorași localități.

10 August 2018, 12:05 (5896 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Adrian:
(12 August 2018, 13:18)
Pana acum pot sa spun ca sunt un caz fericit deoarece exploatatia mea se afla in judetul Gorj, inca departe de focarele de pesta porcina. Pentru moment am in exploatatie 60 capete, rasa mangalita, planul era sa ajung in 2019 la 300 femele pentru reproductie. Acum ma gandesc ca daca pesta ajunge pana in Gorj si imi vor fi sacrificate animalele, statul imi da undeva la 6 lei/ kg, suma care nu imi acopera nici macar 50% din investitia de pana acum. Primele 10 femele cu greutatea de 150 kg le-am achizitionat la 1000 Eur bucata (erau gestante) pe langa asta in ultimele 3 luni animalele doar mananca , nu pun deloc in greutate ( faptul ca mangalita se creste foarte usor e doar un mit), furajarea facandu-se doar cu cereale de calitate, retete de aproape 1 ron / kg. In conditiile astea ma intreb ce ar trebui sa fac, sa vand totul si sa-mi acopar 60-70% din investitie sau sa astept pesta, sa vina statul sa ii omoare si sa-mi plateasca candva, ceva???
Valentina:
(12 August 2018, 11:38)
Este'clar ! Directia veterinara si prefectura nu si_au facut datoria ! Gigel si Giti Mihai trebuie demisi ! Mai ales dua isprava de joi seara de la Urziceni cind a deplasat inutil 7 institutii si 7 masini inutil la Urziceni dupa porci in hipuiti !
Ivan:
(11 August 2018, 10:59)
Vineri 21 iulie ,un amic  din Giurgeni ,aflat in vizita la mine,este sunat de cineva si informat in legatura cu prezenta pestei porcine in localitatea Giurgeni.Sambata la pranz [ora 13 aproximativ],ma deplasez inspre mare trecand prin localitatea Giurgeni ,moment in care dr Moldoveanu si ai  lui gestionau   un filtru dezimfector in centrul comunei [langa ciupeca de politie]Am trecut mirat prin acesta intrebandu-ma despre cata lume  ar  fi putut  circula inspre Tandarei [de vineri pana sambata la pranz],de pe strazile laterale ale localitatii ,cele cu iesire in soseaua nationala  fara a trece prin filtrul sanitar si fara a fi controlate de politie in sensul scoaterii animalelor - carnii din focar.Deasemenea sunt curios daca iesirea din Giurgeni ce duce la fostul IAS [drum si dig] ,a fost securizata sanitar veterinar si pentru persoane, cunoscut fiind ca ,acesta poate avea continuitate pana in localitatea luciu ? Cu cati pasi inapoia virusului............?
Clasic deja!:
(10 August 2018, 12:59)
Conform traditiei tot acarul Paun va fi cel ce va plati si in cazul acestui flagel al pestei porcine in locul autoritatilor care dau dovada de o crasa incompetenta.