Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Coșmarul localnicilor din Bataluri, satul uitat de autorități

Coșmarul localnicilor din Bataluri, satul uitat de autorități

Cei câțiva localnici din satul Bataluri, comuna Albești, se luptă de ani buni cu indiferența autorităților. Pentru că nimeni nu a fost interesat să-i asculte, oamenii și-au mărturisit problemele reporterilor ziarului nostru, în speranța că poate administrația comunei de care aparțin se va mobiliza și le va crea condiții. Deși satul este mic, nevoie sunt însă imense...

Localnicii vor să fie sprijiniți Bataluri se află la 3 kilometri distanță de Albești, comuna de care aparține. În mare parte părăsit din cauza faptului că cei mai mulți locuitori au plecat fie în orașele mari, fie în străinătate, satul mai are în prezent câteva familii... Chiar dacă sunt conștienți că trăiesc într-o localitate pustie, oamenii își doresc să beneficieze de condiții așa cum sunt la Albești. Toate acestea pentru că, la fel ca în comuna de care aparțin, plătesc la rândul lor taxe și impozite la primărie... Inițiativa de a arăta realitatea din Bataluri aparține lui Florian Păun, un bărbat care a ales să trăiască în satul în care s-a născut. El a creat pe o rețea de socializare o pagina în care a postat imagini din satul său... Fotografiile evidențiază ulițele desfundate de pământ, clădiri abandonate sau stâlpi de electricitate care nu pot să asigure iluminatul public pe timp de noapte. «Domnul primar n-a mai trecut prin satul nostru de la alegeri! Nu este normal așa ceva! Vrem și noi să beneficiem de condiții decente, pentru că plătim taxe și impozite la primărie... De exemplu, părinții mei, pentru că eu stau cu ei, plătesc în fiecare an aproximativ 100 de lei... Deci, așa puțini cum suntem aici, vrem ca domnul primar sau oricare altă autoritate să vină și la noi și să ne întrebe ce nevoi avem și, evident, să ne și ajute! Suntem aproape izolați aici, fără niciun fel de sprijin din partea autorităților...» reclamă situația Florian Păun.

Satul fără străzi O altă problemă sesizată este faptul că cele câteva străzi ale satului nu au denumiri, iar gospodăriile nu sunt numerotate. Astfel, dacă îi întrebi pe oameni unde locuiesc, aceștia nu vor ști răspunsul la această întrebare... «Eu nu știu pe ce stradă stau, pentru că străzile nu au nume, iar casele nu au numere... Am fost la Primărie să cer să ne pună numere, dar nu m-a ascultat nimeni. Toți știu că stăm în Bataluri, dar unde mai exact este greu de spus... Cunosc casa unde locuiesc cu părinții că am trăit în ea, dar dacă ar fi să spun strada, credeți-mă că nu îi știu numele pentru că, repet, nu are un nume!» mai spune Florian Păun.

Ialomița, un județ cu sate izolate
Situația localității Bataluri nu este însă unică la nivelul județului. Estimativ, peste 30 de localități, care aparțin comunelor ialomițene, sunt la momentul de față izolate. În cea mai mare parte s-a ajuns la o astfel de problemă din cauza proceselor masive de depopulare a satelor, mulți localnici preferând să plece la orașe pentru un trai mai bun. Un exemplu în acest sens este Piersica, localitate care aparține administrativ de comuna Ciochina. De asemenea, cu probleme similare se confruntă și satul Crunți, localitate aflată în centrul județului Ialomița. Bițina-Pământeni, sat care aparține de comuna Movilița, este, de asemenea, o localitate depopulată și izolată, situată în zona de Vest a județului Ialomița. Și exemplele pot continua...

12 August 2018, 10:35 (2911 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Cetatean:
(14 August 2018, 10:17)
Sa vina sa vada ce este in Slobozia in Cartierul Tineretului unde de ani buni se tot fac promisiuni iar locuitorii platesc taxe si impozite de 10 ori mai mult. Deci cat se poate de adevarat ca pestele de la cap se impute si de la coada se curata! sa vina o data alegerile poate ne-o veni si noua la toti mintea la cap. Mintea cea din urma a romanului!
Altul:
(12 August 2018, 11:03)
Sunt multe de făcut in judet! Drumul dintre amara si buzau este jalnic + alte drumuri judetene!