Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Controale OJPC Ialomița în stațiunea Amara

Controale OJPC Ialomița în stațiunea Amara

Vizita «Inspectorului Pro» în stațiunea Amara a scos din hibernare autoritățile din Ialomița. După ce au văzut la televizor imaginile cu stațiunea transformată în ruină, inspectorii Oficiului Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița au mers pe urmele reporterilor veniți de la centru ca să se convingă dacă ceea ce au prezentat publicului este adevărat sau nu. La finalul acțiunii de control, s-au împărțit doar avertismente scrise...

Sesizare din oficiu, marca OJPC Ialomița
O televiziune națională a prezentat recent stațiunea Amara așa cum este ea în momentul de față. Astfel, pe micile ecrane au fost difuzate imagini cu unele dintre hoteluri transformate în ruine, cu turiștii nemulțumiți de condițiile de cazare sau cu clădirile abandonate de pe plaje care ar putea fi reabilitate. Tot la televizor s-a văzut și ignoranța administrației locale din Amara în ceea ce privește întreținerea stațiunii. Deși toate aceste aspecte au fost semnalate de presa locală din Ialomița în repetate rânduri, autoritățile cu atribuiții de control au tratat totul cu indiferență... Reportajul făcut însă de televiziunea centrală i-a scos însă din hibernare pe inspectorii Oficiului Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița care, la o zi distanță după ce au văzut imaginile video, au realizat un control tematic în stațiunea balneară. Au fost verificate plajele, camerele din hotel, bazele de tratament și cele câteva locații de alimentație publică care există în incinta stațiunii. Întreg controlul s-a desfășurat pe parcursul unei zile, iar deficiențele constatate nu au fost de amploarea celor prezentate la televizor. Cel puțin așa reiese din notele de constatare ale oficialilor Oficiului Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița.

Probleme insesizabile
Deși turiștii reclamă faptul că sunt nemulțumiți de modul în care arată stațiunea Amara, atât din punct de vedere al modului în care plajele sunt administrate, cât și din punct de vedere al condițiilor pe care hotelierii le oferă, inspectorii OJPC din Ialomița au descoperit cu totul altceva în timpul verificărilor pe care le-au realizat. Astfel, singurele probleme de amploare pe care le-au găsit în stațiune au fost în spațiile unde există bazele de tratament. Totul s-a redus la câteva plăci de faianță lipsă de pe pereți și mici deficiențe ale instalațiilor folosite pentru tratamentele aplicate bolnavilor. Astfel că entitatea verificată a scăpat doar cu un avertisment scris. Tot cu avertisment scris s-a ales și Primăria Amara pentru toaletele murdare care există pe Plaja Zorilor, pe care o administrează. Mai mult, inspectorii OJPC s-au mulțumit cu faptul că imediat după control reprezentanții entităților pe care le-au verificat s-au supus constatărilor și au remediat problemele în cel mai scurt timp. Din păcate însă, la câteva zile distanță de la această verificare, problemele au reînceput să apară. Să sperăm că și de această dată inspectorii OJPC Ialomița se vor sesiza din oficiu, mai ales că mai este mult până când sezonul estival se va încheia...

15 August 2018, 08:50 (4723 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Matac-Amara și Alexe-Căzănești, cercetați prealabil

Comentariile cititorilor:


lau:
(19 August 2018, 15:35)
     Am fost de curand in acest loc numit impropriu "Statiune".Este mama balariilor mai bine spus. Aici n ar putea sta cazati decat oameni foarte bolnavi, aflati in cautarea unei alinari divine. locul este chiar lasat in paragina. (Probabil depopularea Romaniei a fost un scop in sine). sigur ca pleaca oamenii in 4 zari., nici n ar putea vreodata sa mai vina macar sa viziteze asa ceva dar sa mai si plateasca ca sa stea aici 12- 18 zile cat dureaza o cura de tratament balnear. Sigur, atunci cand durererile te doboara poti accepta orice.Insa conditiile sunt inumane aici. Este o relicva a vremurilor trecute. nici nu poate fii numita STATIUNE. e ca valea plangereii. sincer.
Ruină :
(16 August 2018, 16:33)
Nu cumva pesta porcină aficană a plecat de pe o pljă din Amara? Sau din baza de tratament de la Amara?
Valentina:
(16 August 2018, 12:51)
Strazi cu gropi, apa nepotabila,epurarea defecta , gunoiul pe o platforma nebetonata care polueaza pinza freatica , plaje neautorizate, apa lacului poluata si desalinizata , parcul cu arbori neplantat ! Aceasta este imaginea lasata dupa plecarea lui a lu Nicolicea de la Primarie ! La judet doi ani de realizari zero si bani tocati inutil ! Pe hirtii fara efect dar scumpe !
SF. GH.:
(16 August 2018, 11:12)
Amara este o Bora, dar la Amara vin oameni din toată țara ( încă ). Ràsul lumii! Și nenorociții fac inspecții și găsesc totul aproape de excelent. Huuoooo!
Strada Mihai Viteazul:
(16 August 2018, 10:27)
Am uitat sa specific, petrecerile se tin in complexul Ever Green care este foarte aproape de hoteluri, unde teoretic oamenii sunt la odihna si tratament, si nu sunt tineri deloc sa spei ca i-ar incanta o maneluta frumoasa.
Strada Mihai Viteazul:
(16 August 2018, 10:25)
Toata lumea spune despre neregulile din hoteluri, a intrat cineva pe strazi? Asfaltare facuta cu ciment special pentru trofeu care in doua saptamani se macina, balariile cat casa sau mai bine spus cat semnele de circulatie ca in unele locuri nici nu se vad, daca sunt proprietati private si nu este de datoria primariei sa le taie, sa curga tata amenzile sa poti circula. Traieste cineva in Statiunea Amara vinerea, sambata si duminica, nu cred, nu te auzi in casa om cu persoana din cauza muzicii de la petreceri, oare astea au autorizatie si le verifica cineva, bonus te trezesti si pe la 12-1 noaptea cu focuri de artificii de zici ca vin rusii, chiar asta nu vede nimeni?
mitu:
(15 August 2018, 21:01)
Sincer nu am fost de cativa ani la Amara . Am vazut emisiunea la tv . si cred ca asa este in realitate iar acest lucru nu este bine. Totusi mi-a crescut inima de bucurie cand am vazut si auzit interviul cu primarul. Cine-l poate revedea are numai de castigat deoarece aberatii mai mari si dobitocenie mai mare rar se vede la tv. Eu cred ca urmareste sigur fff atent serialul  Las Fierbinti , incercand sa copieze primarul de acolo . Acest  fapt i-a reusit perfect depasindu-l chiar in inidiotenie si penibil pe Vasile. Imi pare rau ca nu i-am retinut numele d-lui primar de Amara dar il felicit si-i atribuii meritul de IDIIOTUL ANULUI. L-a depasit pe Stoica al nostru care si el are multe medalii pe aceasta tema. Moraruleee , Neacsuleee o sa schimbati culoarea partidului in MARON.
Eugen:
(15 August 2018, 16:32)
Ce mai control! Faianța de pe pereți! Superficiali vânduți, praf in ochii proștilor! Cu Hoții de mână!
Aron:
(15 August 2018, 13:08)
Si gata ati facut controlul firati ai dracu de hoti vă duceți la primărie sună la Nea victor Nea victor la sefii vostri si gata
@turist:
(15 August 2018, 12:11)
@turist. Te plătește Ionescu?!
Un cetățean :
(15 August 2018, 11:23)
Ca OJPC sa aplice legea ar trebui ca foști polițiști ,pensionari ce lucrează acolo sa dispară Sa vina tineri cu ambiții și neafiliați politic , fără frica de președintele Moraru , sa protejeze măcar ei populația amărâtă ce vine în amărăciunea ăsta de stațiune,!
Turist:
(15 August 2018, 11:15)
Va recomand plaja Splendid a hotelului Ialomița . Au piscină și terasa , ambele la standarde ok ! Am fost de câteva ori și la terasa hotelului . Mâncare bună și servire impecabila . Deasemenea complexul Laguna Blue , pt perioada mai rece , merita vizitat. 

Pacient Ilfov:
(15 August 2018, 11:09)
Ce-ați vrut voi să vedeți sunt bagatele! N-ați vrut adevăruri grave. Situația trebuie urmărită un timp mai lung și în amănunt. Foaie verde de Ionescu, am făcut inspecție...Păcat de stațiunea asta! Atât a avut Ialomița. Nu mai are!!
Tyty:
(15 August 2018, 10:24)
Ce a ajuns si statiunea asta de renume mondial dintro perla o ruina rusine autoritatilor incompetente L