Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Mărturii din orașul condamnaților

Piața de etnobotanice a Sloboziei

Mărturii din orașul condamnaților

Slobozia este de mai bine de 10 ani o piață pentru droguri și substanțe derivate. Ketamină cristalizată, hașiș, marijuana, accidental cocaină... Dar adevăratul pericol îl reprezintă așa-zisele «etnobotanice» realizate artizanal. Cu numai 5 lei, orice adolescent poate avea acces la acest tip de substanțe care conțin otravă pentru șobolani, acetonă, ceai de nalbă albă și crack cumpărat de pe internet, din Anglia. Totul se întâmplă în cvasianonimat, sub ochii îngăduitori ai autorităților, care susțin că «cele 30 de grame comercializate zilnic la Slobozia nu reprezintă un motiv de îngrijorare...». În aceste condiții, ziarul nostru a decis să publice declarațiile părinților a trei consumatori de substanțe etnobotanice, în încercarea de a atrage atenția opiniei publice asupra fenomenului și pentru a determina autoritățile să reacționeze conform atribuțiilor legale care le revin!

Un coșmar care durează de 8 ani M. are puțin peste 40 de ani și chipul pietrificat. Fiul ei consumă etnobotanice de 8 ani, timp în care ea a cerut ajutorul tuturor, în fiecare zi! De la oamenii din jur, la autoritățile care au obligația să reacționeze... Povestește egal, fără stridențe, de parcă ar fi povestea altcuiva. A ales ziarul ca ultimă soluție, după ce a bătut la toate ușile. Nu știe de ce e aici, nu mai are încredere în nimeni și în nimic... Dar nu vrea să renunțe! Condamnat sau nu, drogat, împins la marginea societății, este fiul ei și nu poate renunța la el: «Are 23 de ani și a început să consume în liceu. Lucrurile s-au agravat însă în ultimul an, de când dealerul face drogurile acasă. Știți cum se face?! Cumpără ceai de nalbă albă, stropește cu acetonă, pui granule de-alea pisate de otravă pentru șoareci, puțin crack din Anglia pe care îl cumpără de pe internet... Și după aia îi găsești prin parcuri leșinați! Cu spume la gură, accident vascular... Iar când îi aduci acasă, tremură și vomită. Am fost la prim-procurorul de la DIICOT, unul Popa și mi-a spus așa: „Ce să fac? Să dau cu tunul după vrăbii?“ Adică, vezi Doamne!, pentru un dealer și 20 de consumatori nu se ridică el de jos... Dar vrabia aia, așa drogată, amărâtă, nebună, e viața mea! Că e sigurul meu copil... Eu nu am venit aici să spun că am acasă un înger! E consumator, a vândut și el, acum 2 ani, e în perioada de suspendare... Știu ce am acasă! Dar vreau să primească ajutor, vreau să fie salvat! Spitalul Obregia nu îl internează, că e major... Cu forța nu îl pot interna într-un centru privat, autoritățile refuză să mă ajute, Poliția nu vrea să mă ajute, deși i-am dat probe video, i-am chemat să îi prindă în flagrant, am fost la dealer acasă, bărbatul meu s-a bătut cu ei, ca să nu-i mai dea băiatului droguri... Ce să facem?! Să îi omorâm noi ca să nu mai vândă? Cum să îl ajut? Mi se rupe inima când îmi spune, în clipele de luciditate, că ar vrea să renunțe, că știe că dealerul îl otrăvește, că nu mai poate...». M. nu plânge. Nu a mai plâns de ani buni. Vocea ei nu tremură, nu obosește, nu se frânge. Drama pe care o trăiește de 8 ani a imunizat-o, e doar o umbră care mărturisește neobosită ceea ce orașul nu vrea să vadă!

«Dacă nu-i las 30 de lei pe masă, mă omoară!» O doză de etnobotanice poate fi cumpărată cu numai 15 lei. Asta au cumpărat și cei doi elevi de 16 și 17 ani de la Colegiul Național «Mihai Viteazul» din Slobozia, înainte de a intra (ce cruntă ironie!) la o întâlnire dedicată «Zilei Internaționale de Luptă Împotriva Fumatului». De la același dealer! Și tot acolo, la Colegiu, a primit și fiul lui M. prima doză de etnobotanice, de la un coleg mai mare, care vindea și consuma. De-atunci, viața ei a devenit un coșmar care se repetă în fiecare zi! Mereu la fel, fără oprire și fără sfârșit. «Viața mea?! Eu nu mai am viață! Nici eu, nici noi, nici el... În fiecare dimineață îi las bani pe masă și un pachet de țigări. Dacă nu-i las 30 de lei pe masă, mă omoară! Nu mai avem cuțite în casă, nu mai avem furculițe... Nimic ascuțit! Știu că mă condamnați, nu trebuie să vă feriți. Dar, dacă nu îi dau bani, vinde sau fură... Ceva trebuie să facă ca să își ia doza! Și băiatul meu e mare, e un munte de om... Așa că îi dau, de frică să nu facă ceva rău! Și cum vă spuneam... Se trezește la 8,00, ia banii și pleacă. Uneori e bine dispus, la gândul că o să tragă, alteori te înjură de la prima oră... „Băga-mi-aș, morții mă-tii, să vă fac, să vă dreg, vă omor cu mâna mea“... Și așa pleacă!». Întrebăm, prostește, dacă i s-a întâmplat vreodată să nu aibă bani... «Niciodată! Mai bine mă las pe mine, mor, nu știu ce fac... Am vândut aur, am vândut tot ce am ca să nu ajungă să facă ceva rău. Lumea spune: „uite drogații!“. Dar ei sunt niște oameni bolnavi și nu există nimeni care să vrea să îi ajute. La ora 11,00 mă sună... De cele mai multe ori mă sună și îmi cere să îl aduc... Nici nu poate vorbi, că e spart, fărâmat, distrus, sau cum mai zic ei... Mă duc să-l iau, din diferite locuri...».

Consumatori de zi, în plină stradă Mintea refuză să creadă povestea lui M. Nu la Slobozia, nu în plină stradă, nu ziua în amiaza mare, nu dimineața când copiii merg la școală, nu seara, când se joacă «v-ați ascunselea», printre blocuri. Nu în parcuri, unde se plimbă mămicile cu copiii în cărucioare. Ba da, susține M.! Peste tot și nimeni nu mai e în siguranță: «... De la Piatră, în spate la Market Andrei... Prin parcuri, în toate parcurile... În Pădurea Peri, în spate la Camera de Comerț, lângă Piața Cuza Vodă... Știu toate locurile din oraș, de peste tot l-am luat... Când le-am spus la Poliție, au ridicat din umeri și au râs... Cică să nu îi învăț eu pe ei! Îl iau și îl aduc acasă într-un hal fără de hal. Nu-și ia nimic de banii ăia... Toți îi dă pe drogangeală! Iar dacă mai vrea, chestie povestită de el când are toane bune, stă lângă altul care abia a cumpărat și așteaptă... Ăla trage, leșină, iar el îi ia mătrăguna (n.red.: joint-ul) din mână și trage el. Când se trezește ăla, după 30 de secunde, un minut, descoperă că nu mai e mătrăguna și a picat de fraier... Asta fac, se fură unul pe altul! Pentru că alea, dintr-un singur fum, te omoară, la câtă otravă e acolo... Îl aduc acasă și nu poate să stea în picioare! Oful meu e să îl văd că mănâncă, ca să fie sănătos, să poată să reziste... Mănâncă precum un animal, necontrolat, fără măsură. Apoi se culcă! Iar alea 5 ore, cât doarme, sunt singurele... În rest, stă treaz, nemâncat. De ani de zile, cearceafurile din patul lui sunt neatinse. Stă treaz toată noaptea, iar noi îl păzim... N-am mai dormit o noapte de nu mai știu când! Am fost la doctor, am ficatul cât toată burta și organele unuia de 80 de ani... Dar nu pot să-l las! Cât trăiesc eu, cât am vlagă-n mine și mai pot să lupt, nu mă las! Nu mai pot să ies din casă, nu pot să stau de vorbă cu o prietenă, cu o vecină... Ce se întreabă oamenii, când se văd? De viața lor, de copii... Eu ce să le spun?! Că dintr-un elev de nota 10, cu diplome și premii, a ajuns un drogat?! Așa că tac și nu mai ies nicăieri... Nu mai am viață socială, nu mai am rude, familie. Doar îl păzesc pe el. Ori eu, ori soțul... Acum ca să vin aici, l-am lăsat pe el în locul meu! Ca să-l păzească. Să nu moară, să nu dea foc la casă, să nu dea în cap cuiva!...».

OACHE, dealerul anului 2018
Potrivit declarațiilor celor trei părinți, la nivelul orașului există un nucleu de 20-30 de consumatori de etnobotanice. În jurul lor, încet-încet, se construiește un cerc lărgit, format din consumatori mai tineri... Majoritatea acestora sunt elevi de liceu și consumă substanțe etnobotanice ocazional. Sunt însă și consumatori regulați, care ajung la școală drogați sau, mai grav, fumează înainte de a intra la ore... Ziarul nostru a dat un prim semnal privind această stare de fapt în urmă cu mai bine de 7 ani, de către unul dintre profesorii Liceului Tehnologic «Mihai Eminescu». Iată ce declara acest profesor în anul 2011: «Copiii vin drogați la oră. I-am descoperit lunea dimineață, toți năuci... Iar ei recunosc! Fumează și prizează prafuri. Îi întreb cum este posibil, din ce cauză ajung să facă asta? N-are nicio treabă cu școala! Dar o fac și la școală pentru că nimeni nu se sezizează!». Potrivit declarațiilor celor trei părinți, o doză de «etnobotanice» costă 15 lei. Substanța este suficientă pentru manufacturarea a 3 țigări. Practic, cu numai 5 lei, te poți droga... Un studiu realizat de către reprezentanții Agenției Naționale Antidrog, realizat în 2016, având ca grup țintă 717 adolescenți, băieți și fete, din județul Ialomița, a confirmat faptul că 54% dintre acești elevi s-au aflat cel puțin o dată în stare de ebrietate, iar 12,8% dintre adolescenții intervievați au consumat cel puțin o dată substanțe psihotrope. Pentru elevii din Slobozia, de mai bine de un an, dealerul este OACHE. Ziarul nostru va publica în numărul viitor al ziarului o fotografie cu blocul în care trăiește OACHE, declarațiile celorlalți doi părinți, precum și stenogramele convorbirilor telefonice ale unor consumatori de etnobotanice «nemulțumiți» de calitatea produselor psihotrope pe care le achiziționează de la acesta. Iată o mostră, în avanpremieră: «Bă, c...e, nu știi ce ne-a dat, că e nenorocită rău... Ăsta vrea să ne omoare și să ia el tot. Până anul trecut, nu era așa. Hai iar la Călărași, că ăia nu-și bat joc de noi în halul ăsta...».

16 August 2018, 09:40 (23305 vizualizări - 29 comentarii)

Citiți și:
Traficantul de droguri «Oache» a primit 3 ani și 8 luni cu executare
Drogat cu Cannabis pe terenul de fotbal
Droguri vândute prin intermediul Facebook, la Slobozia
Mărturii din orașul condamnaților (III)

Comentariile cititorilor:


Ion:
(22 August 2018, 12:18)
Adolescenții se droghează.
@Om:
(22 August 2018, 09:03)
Incearca sa te exprimi in limba romana daca vrei sa fii inteles. Rasfoieste o carte de gramatica sau intreaba-i pe cei care mai cunosc cate ceva.
Om:
(21 August 2018, 22:38)
Avem dicot an slobozia nu cred lipsa
Om:
(21 August 2018, 22:35)
Sant droguri nu aveti copii ganditiva la viitorul lor faceti ceva
Eu:
(21 August 2018, 22:30)
Politia nu face nimic rusine luati salarii degeaba
Turcu G.:
(20 August 2018, 06:26)
Grijă mare, atenție sporită spre licee!! E nebunie. Profesorii sunt depășiți de situație. Părinții, lipsă!
Nu conteaza:
(19 August 2018, 19:51)
Un gram de iarba e scump si in plus nu asta este solutia ci ar trebui sa se faca ceva in privinta tuturor ilegalitatilor. Nu e normal sa vinzi la capul gol, sunt droguri de mare risc, omoara adolescenti, copii, cati nu au murit?? Cate cazuri au fost la tv cu copii care au murit in urma abuzului de etnobotanice? Acesti oameni au nevoie de ajutor, sunt dependenti. Primul pas care trebuie facut este sa se opreasca vanzarea acestor substante interzise!
Olivia:
(18 August 2018, 16:24)
@vio. Așa sunt legile in România, să ucidă pe cât mai mulți. Dacă nu este lege, o fac ei peste noapte. Apa potabilă, substanțe etnobotanice permise, servicii medicale la morgă, șosele ucigașe, șoferi boi, mâncare otrăvită....
Vio:
(18 August 2018, 13:42)
Daca substantele respective nu sunt incluse pe lista de substante interzise la detinere si/sau comercializare ,politia nu are ce sa le faca .
Viky:
(17 August 2018, 20:01)
Titlul articolului e ca nuca n perete! Conținut paralel cu titlul. Drogații bântuie orașul de mulți ani, imposibil de salvat. Bețivii și drogații pot pune în pericol și viața altora nevinovați.
Fost diriginte:
(17 August 2018, 13:40)
Domnilor, care sunteți în meserie! În licee este vânzare-cumpărare de droguri!! Carte nu, droguri da! Profesori, poliție, părinți cu cap! În licee se consumă droguri. Banalul tutun a devenit ca o acadea în recreații! Au evoluat tinerii...Au și bani!
doar eu:
(16 August 2018, 23:34)
Acest dealer analfabet e un fost puscarias care isi face marfa acasa apoi o distribuie prin "sagetile" lui in tot orasul. de un an de zile de cand vinde, consumatorii sunt din ce in ce mai degradati fizic si psihic,  ii vezi zombi tremurand prin parcuri sau ascunsi in scari de bloc lesinati pe jos.rusine autoritatilor care privesc cu nepasare la parintii disperati 
doar eu:
(16 August 2018, 23:27)
sunt cativa copii care au cazut pe jos de la etnobotanicele date de dealerul Oache, sunt si minori care au ajuns la spital in Bucuresti. de ce DIICOTul daca are atatea informatii nu il aresteaza? trebuie sa moara unul dintre ei ca sa intelegem ca trebuie facut ceva cu acest dealer spoitor? pt ca este un spoitor care locuieste in ghetou la garsoniere G3 in spatele casei de cultura.pe 19 septembrie are botezul copilului la Taboo, cum isi permite acest tigan si din ce bani sa faca botez cu manelisti de mii de euro? 
Cetateana:
(16 August 2018, 21:03)
Stiu un baiat care sta mereu cu punga in gura sta la scoala nr 6.am incercat sa stau de vorba cu el si mi a ceru 15 lei.i am dat bani si l am intrebat,de ce se drogheaZa si el mi a spus ca un nenorocit de dealer la abordat intr-o zi cand avea 14 ani acum are 23 deci va da-ti seama de 9 ani de zile se chinuie baiatul,mi a spus ca a incercat de nenumarate ori dar nu a putut sa se lase de ele.rog din tot sufletul politia sa faca ceva pentru copii cu probleme de genu,nu mai asteptati sa va cheme cineva la cate o urgenta verificati voi.ca da-ia va angajat sa veniti in ajutorul oamenilor nu sa stati ca puturosi pe scaune.
Alex:
(16 August 2018, 18:29)