Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Anchetă internă la Poliția Țăndărei

Favela Strachina face din nou «celebru» orașul

Anchetă internă la Poliția Țăndărei

Incidentul petrecut în noaptea de luni spre marți, 20/21 august 2018, la Țăndărei, când o familie cu doi copii a a anunțat că a fost agresată în trafic, a declanșat o anchetă internă la niveulul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Ancheta este în curs, iar din primele informații rezultă că turiștii au fost opriți în trafic de către «o patrulă» organizată de către romii din Țăndărei pentru a preveni tâlhăriile din Cartierul Strachina, recunoscut pentru gradul ridicat de infracționalitate.

Romii din Strachina sperie turiștii Așadar, familia Ilie, din Galați, a anunțat prin 112 că este blocată în trafic de către mașinile unor interlopi, la intrarea în orașul Țăndărei. Potrivit declarației lui Carmen Ilie, aflată în mașină alături de doi copii minori și de soț, în noaptea de 20 spre 21 august 2018, o dubiță și un autoturism Audi au blocat mașina în care se aflau forțând-o să oprească. Șoferul a trecut prin blocaj și a sunat la 112 pntru a reclama incidentul. Potrivit declarațiilor lui Carmen Ilie, cele două autoturisme au urmărit mașina in care se aflau până la sediul Poliției din localitate. Acolo soții Ilie nu au găsit pe nimeni și au decis să-și continue drumul spre casă pe o rută ocolitoare. În urma apelului la 112, ofițerul de gardă a contactat familia după 10 minute, când aceasta se afla deja în drum spe Galați...

Variantă halucinantă Reprezentanții IPJ Ialomița susțin că au fost respectate toate procedurile legale, însă au declanșat o anchetă internă cu privire la acest incident. Primele rezultate ale anchetei reflectă o variantă halucinantă Potrivit informațiilor din acest moment, cele două autoturisme erau conduse de «o patrulă de veghe» organizată de romii din Cartierul Strachina pentru a preveni eventualele tâlhării din timpul nopții. Romii din cartier au luat această decizie ca urmare a unui incident petrecut în cartier în urmă cu două ăptămâni. Atunci, o familie de romi a fost sechestrată, bătută cu sălbăticie și obligată să cedeze banii obținuți în străinătate. La acest moment nu este încă stabilit dacă Poliția Țăndărei avea cunoștință despre existența «patrulei» sau dacă a aprobat activitatea ei. Reamintim că, în acestă perioadă, romii din Țăndărei se întorc acasă din Europa pentru aproximativ o lună de zile...

Bâlciul din septembrie Romii din Țăndărei vin acasă pentru a participa la Târgul Tradițional de «Ziua Crucii», pe 14 septembrie. Ei se întorc din Europa cu sume considerabile pe care le depun la filialele locale ale băncilor. Spre deosebire de anii precedenți, noile reglementări bancare cer explicații suplimentare privind proveniența banilor depuși. În aceste condiții, romii din Strachina au ales să păstreze banii în casă. Aceasta este o posibilă explicație pentru tâlhăria care a avut loc din urmă cu două săptămâni. De asemenea, rețelele de socializare abundă de fotografii cu «trofeele» aduse de către romii ialomițeni din străinătate. Recent, ziarul nostru a publicat informații despre gruparea infracționlă «Rolex», specializată în furtul de ceasuri de lux. Membrii grupării au postat pe Facebook fotografii în care apăreau ceasurile furate...

21 August 2018, 13:05 (21093 vizualizări - 64 comentarii)

Citiți și:
Fără abateri disciplinare la Poliția Orașului Țăndărei
Polițiștii corupți din Țăndărei au fost arestați preventiv
Polițiștii-infractori din Țăndărei aplicau amenzi ilegal

Comentariile cititorilor:


Dorel:
(10 Septembrie 2018, 06:54)
Ați pus batista pe țambal ?
Coco:
(30 August 2018, 14:20)
Prosti mai sunteti ma!!!!!
Nemascatu:
(30 August 2018, 10:49)
Fugiti!Au venit ofiterii de la IGPR!Te taie c.carea!Noi am vrea 4-5formatii de mascati de la SSPIR,nu mascaricii veniti la cafele,racoritoare si mancare"catering"!Mascati,pentru interventii,scotociri,informatori,razii,nu parada! Hăăăă? Zi mă!
Pintea:
(28 August 2018, 20:24)
Vai mama voastră! Vă balacariti ca niște neica nimeni. Sunteți praf!
Geasu:
(28 August 2018, 14:58)
Ce-ai facut ma nene? Ai sarit ca rața la muci? Stai non-stop si citești ziarul? Nu ai somn la ora aia ? Inseama ca am dreptate ! Acum lasa-l pe Costeluș sa zica ce are de zis ! Șezi blând !
Costele:
(28 August 2018, 05:33)
Iar ai pus touchscreen-ul pe butoi, mai lasă bă baiatule bautura că te bântuie stafiile trecutului, tot nu te lasi de imbirligat lumea?
Grasu:
(28 August 2018, 05:12)
E bun si ziarul asta de ceva. Unii fug la pensie. De frica.vrei sa pensionezi pe careva? Spui un adevar in ziar si s-a rezolvat.
Vasile:
(27 August 2018, 11:09)
Ce să mai vb. Dak ai fost tu in stare să- dai in judecată consateanul cum să Nu poți scrie si de alții. Halal caracter.
Iuda:
(27 August 2018, 10:18)
Niste oameni fără caracter
Locatarii :
(26 August 2018, 23:39)
S a mutat rezbelu in UGIRA,ce ziceau astia? GVMii au lovit o cu masina aia de Italea pă "ciocănitoarea"blonda a lu fra su lu"pasararu'. Nu i asa politia? Haiducie pă campie,ca a dat cu masina dă 4-5 ori in aia cu AG roz! Hai in strada politia,ca aveti program zici ca snteti serviciu de gravide,batu-v-ar norocul de incapabili! Ziceti ca nu e scandal pă Lacului si spital,cu aia blonda,cu tot tacamu!
Aris B:
(26 August 2018, 11:23)
Se permite rromilor spaguiala,incepand din primarie,de la proprietati,vehicule,taxe,impozite,pana la politai,actualmente slugoi la acestia.Ce e greu?Dar,cum e posibil ca tiganimea sa isi faca patrula(?) pontaj,foaie de consum carburant,masa si cafea,pe perioada revenirii in oras?Asa cum se scria,termenul de FAVELA va fi folosit din ce in mai des.Patrula particulara,neavizata,ce intimideaza.Nu am scris bloxheaza,da cu pietre...etc.Intimideaza.Girofar,uniforma,arma,pe cand in dotare?Ca au reusit sa isi bata joc de autoritati in cateva ore,de noapte.Pur si simplu.Aaaaa...Si sa inteleg ca politai nu au habar de armele artizanale ale romulanilor?Tevi cu declansator si cartuse? Inseamna ca snteti depasiti mascaricilor! Ele chiar exista,dupa confiscarea pustilor,pistoalelor.Puneti pariu?
Andreea:
(26 August 2018, 00:36)
Politia este mana in mana cu tiganii , pt romani exista lege dar pt tigani nu , imi este sila cand vin acasa si cand vad ce a ajuns orasul meu , am ajuns sa fim talhariti le fata rusine politia romana, ar trebuii sa fie dati jos toti sunt niste javre nenorocite , au murit ogramada de tineri din cauza tiganilor si politia nu a facut nimic a inchis ochii !
hapciu:
(24 August 2018, 22:51)
Toti dim politia ialomiteana sa fie afara din politie arestati si dusi la Tichilesti in leprozerie ei si neamurile lor de slugi ale tiganilor cu bani furati sau din cersit. Sau daca zdrobite fiecare os din ei cu ciocanul.
Sandu karakliu:
(24 August 2018, 17:44)
O.M. a facut pe el de frica Si a plecat la pensiuca De frica catuselor A fugit la casuca Ca daca mai ramanea Mihaita il lua Si acum e bine tare Ca are ceva in buzunare El cu tiganii se iubea Si lor le explica Cum e bine sa fentezi Politia s-o ocolesti Si altii sa care nisip Fara frica de nimic Dar cand a plecat El a rezolvat Ca pe fratele sau Sa stea bine la umbralau Si a predat stafeta Sa fie bine pentru toata lumea...Doamnea ajuta. Amin.
Vasile:
(24 August 2018, 14:23)
Uitați-va câte vizualizări la țigănia asta de crimă!! Acesta-i nivelul județului, aici s-a ajuns! Ne-au încălecat țiganii, ei sunt vedetele și emblema acestui jalnic colț de țară. Bărăgan - cloaca țiganilor! Ne omoară cu poliția lângă noi!