Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pesta Porcină Africană a ajuns în satul Rovine

Complexul de porci de la Căzănești, în pericol

Pesta Porcină Africană a ajuns în satul Rovine

Pericolul provocat de Pesta Porcină Africană se extinde la nivelul județului Ialomița. Joi, 23 august 2018, autoritățile au identificat un nou focar de boală, în gospodăria preotului din satul Rovine. Vineri, 24 august 2018, toți porcii din localitate au fost omorâți. Oamenii au privit îngroziți cum autoritățile le-au intrat în curți și le-au luat animalele, fără să le ofere explicații...

Pericol la Rovine
În focarul de boală descoperit la Rovine, în curtea preotului Victor Munteanu, erau 17 porci. Animalele au fost luate și omorâte imediat ce analizele de laborator au confirmat în data de joi, 23 august 2018, prezența virusului în gospodăria acestuia. La o zi distanță, vineri, 24 august 2018, autoritățile județene au dispus sacrificarea efectivelor de porcine de pe raza întregului sat. În fiecare curte, angajații Autorității Naționale Sanitară Veterinară împreună cu reprezentanți ai Prefecturii Ialomița, Poliției și Jandarmeriei, au intrat și au omorât animale, pe care apoi le-au cărat cu remorcile către groapa în care au fost aruncate. Măsura luată de autorități i-a revoltat pe localnici care au început să implore, printre lacrimi, ca animalele lor să nu fie sacrificate. «Era unica mea sursă de venit... Am muncit ca să-i fac mari și acum mi-i ia... Doamne Dumnezeule, o să ne omoare și pe noi!» striga în fața casei, o bătrână din satul Rovine. În timp ce porcii erau cărați cu vola către remorcile tractoarelor, alți localnici strigau în urma autorităților faptul că decizia de a le sacrifica animalele este nedreaptă. «Mi-a venit să plâng când am văzut cum mi-a omorât porcii... Doi am avut și acum am rămas fără ei! E manevră făcută ca să ne lase să murim de foame... Să ne dea explicații acum popa cum a ajuns pesta la el în curte!» spune un bărbat, revoltat de faptul că porcii pe care i-a crescut în gospodărie i-au fost luați și uciși. Potrivit informațiilor, decizia de a sacrifica toți porcii din localitatea Rovine a fost luată pentru a preveni răspândirea virusului Pestei Porcine Africane în orașul Căzănești, acolo unde se află cel mai mare complex de creștere a porcilor din Ialomița, cu peste 30 mii de capete de suine. Datele arată că, de la debutul bolii și până în prezent, în Ialomița au fost uciși peste 6500 de porci.

24 August 2018, 13:30 (24485 vizualizări - 26 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Jan :
(25 August 2018, 08:20)
Daca este asa mare pericolul raspandirii de ce nu se iau masuri de prevenire professionale?Acele presuri uscate,batute-n cuie pe asfalt aveau/au rol de...In Tulcea se imprastia"dezinfectant"pe anvelopele masinilor dw tonaj.Se pare ca si la Galati.In Ialomita? Deci la asa mare nenorocire,autoritatile combat raspandirea bolilor...la misto.S-a interzis targul de toamna din Ciochina,evenimentul porumbului,sa nu se imprastie virusii.Mare cretinatate.Sa ne fereasca divinitatea de un virus transmisibil omului.Ganditi-va ca tot patachinele astea se vor"ocupa"de combatere si raspandire.Propun sa atacam un stat vecin,chiar doua,ca doar sub ocupatie vom beneficia,poate de tratarea eficienta a situatiei.Proprii conducatorii sunt atat de bolovani si hoti ca ne-ar lasa prada bolilor.
Dreptatea:
(25 August 2018, 00:20)
Poti sa iti omori preventiv singur porcul si sa i mananci carnea linistit sau poti sa astepti sa vina pesta si in localitatea ta si sa vezi cum vin Angajatii Autoritatii Nationale Sanitara Veterinara si iti iau porcul din curte fara ca tu sa te poti opune. Totul depinde de tine si de cum gandesti .
alina:
(24 August 2018, 23:43)
Nenorocitilor...ne omorati porcii din tara noastra sa murim de foame si sa cumparam din magazine care se aduc din alte tari precum polonia sau spania si altele huhhhuuuu
Nu scapa nimeni:
(24 August 2018, 23:22)
Nu se protejeaza nici o ferma. In jud Braila(la Tichilesti) a inceput de azi , vineri,eutanasierea intregului efectiv al fermei de 35000 de porci(Hotnews).
Ana:
(24 August 2018, 22:52)
Fermele care se protejează sa asigure porci oamenilor
Cetătean:
(24 August 2018, 21:51)
De ce ucideți porci la oameni.așa au făcut și comuniști cu caii când au făcut colectivizarea.Îi tăiau și fierbeau.Credeți că protejați porcul romănesc .Îi protejați pe arabi să scoată profitul din țară.Nu protejați așa Romănia.
nelu:
(24 August 2018, 21:39)
Ma fratilor dar mistreti morti ati vazut ?  Ca eu nu am vazut !

Cetatean:
(24 August 2018, 21:29)
Politica sau afacere. Fermele care se protejează sa asigure porci oamenilor
Ionica:
(24 August 2018, 17:56)
Curios or sa sacrifice toți porci din cazanești !?!? Sigur arabi or sa scape. De ce trebuie sa distrugem atatia țărani? E lege numai pentru clasa de jos? Corupția e la putere
@cetatean:
(24 August 2018, 17:23)
Nu e vorba de agheazma aici: autoritatile au controlat gospodaria unde era cel mai mare numar de animale, 17. Putea fi gasit bolnav animalul oricarui localnic, chiar si simpatizant psd; omul nu animalul.
cetatean:
(24 August 2018, 15:42)
Daca nici aghiazma nu mai ajuta este clar ca si-a bagat Aghiuta adanc coada. Sa vezi preturi la carnea de porc din frigorificele straineze peste vreo luna. E clar, suntem prea multi! oare ce-o mai pune masoneria la cale?