Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pesta Porcină Africană a ajuns în satul Rovine

Complexul de porci de la Căzănești, în pericol

Pesta Porcină Africană a ajuns în satul Rovine

Pericolul provocat de Pesta Porcină Africană se extinde la nivelul județului Ialomița. Joi, 23 august 2018, autoritățile au identificat un nou focar de boală, în gospodăria preotului din satul Rovine. Vineri, 24 august 2018, toți porcii din localitate au fost omorâți. Oamenii au privit îngroziți cum autoritățile le-au intrat în curți și le-au luat animalele, fără să le ofere explicații...

Pericol la Rovine
În focarul de boală descoperit la Rovine, în curtea preotului Victor Munteanu, erau 17 porci. Animalele au fost luate și omorâte imediat ce analizele de laborator au confirmat în data de joi, 23 august 2018, prezența virusului în gospodăria acestuia. La o zi distanță, vineri, 24 august 2018, autoritățile județene au dispus sacrificarea efectivelor de porcine de pe raza întregului sat. În fiecare curte, angajații Autorității Naționale Sanitară Veterinară împreună cu reprezentanți ai Prefecturii Ialomița, Poliției și Jandarmeriei, au intrat și au omorât animale, pe care apoi le-au cărat cu remorcile către groapa în care au fost aruncate. Măsura luată de autorități i-a revoltat pe localnici care au început să implore, printre lacrimi, ca animalele lor să nu fie sacrificate. «Era unica mea sursă de venit... Am muncit ca să-i fac mari și acum mi-i ia... Doamne Dumnezeule, o să ne omoare și pe noi!» striga în fața casei, o bătrână din satul Rovine. În timp ce porcii erau cărați cu vola către remorcile tractoarelor, alți localnici strigau în urma autorităților faptul că decizia de a le sacrifica animalele este nedreaptă. «Mi-a venit să plâng când am văzut cum mi-a omorât porcii... Doi am avut și acum am rămas fără ei! E manevră făcută ca să ne lase să murim de foame... Să ne dea explicații acum popa cum a ajuns pesta la el în curte!» spune un bărbat, revoltat de faptul că porcii pe care i-a crescut în gospodărie i-au fost luați și uciși. Potrivit informațiilor, decizia de a sacrifica toți porcii din localitatea Rovine a fost luată pentru a preveni răspândirea virusului Pestei Porcine Africane în orașul Căzănești, acolo unde se află cel mai mare complex de creștere a porcilor din Ialomița, cu peste 30 mii de capete de suine. Datele arată că, de la debutul bolii și până în prezent, în Ialomița au fost uciși peste 6500 de porci.

24 August 2018, 13:30 (25352 vizualizări - 26 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Giurgeni:
(31 August 2018, 14:32)
Orașul cu Floci este contaminat!! Am scăpat de o cheltuială și ,,excursii” obligatorii cu V.Em. de la CNMV. Dumnezeu a greșit: a vrut să elimine de fapt porcii și purcelele în două picioare.
Anghel:
(31 August 2018, 10:02)
Pesta a fost împrăștiată de om. Dovadă este cazul Țăndăreiului unde pesta a fost colportată de aceleași persoane ce au făcut controlul la M. Kogălniceanu. A chemat omul să i se crotalieze porcii și i-au infestat veterinarii.
George:
(27 August 2018, 08:39)
Firati ai dracu lăsați lumea muritoare de foame cu pesta voastră
2 cu rasu 3 cu plansu:
(26 August 2018, 15:18)
Pe langa milioane de hecto apa potabila vanduta prostilor din Slobozia si imprejurimi,acum avem cele mai profesionale livrari de lazi frigo,agregate din Romania.Normal,preventiv,romanii si au sacrificat porcii.Votati psd pensionari!Pe langa proasta gestionare a situatiei din judet,pe langa saracia specifica,pensiile au crescut cu 100lei iar cheltuielile din acelasi moment cu 250 lei!!
Viorica:
(26 August 2018, 12:06)
Datorita incompetentei directorului Puia ,doctor in stiinte medicale asa de bine pregatit ,pesta porcina africana zburda prin tot judetul.
Si mai si spune in colegiul prefectural ca numai divinitatea poate sa salveze situatia.
Dar oare acest om are Dumnezeu,cind a calcat pe cadavre totce i-as iesit in cale, om si animal.
Au fugit doctorii veterinari ca potirnichile din DSV Ialomita ,care incontro, fie la pensie ,fie prin alte locuri nemaisuportind nemernicia si bataia de joc ale acestui dictator care a distrus tot judetul prin comportamentul sau deviant.
Masura urgenta care se impune, demiterea si controlul psihiatric.
De ce oare nimeni nu ia nici o masura pentru aceasta incompetenta crasa?
Sau Puia din dijma strinsa lunar de la ,,cotizantii,,agenti economici prin sluga cea mai credincioasa,doctorul S.,ii mai hraneste si pe altii?
electrician:
(26 August 2018, 08:42)
@cetateni electricianul gigel se intoarce. nu va bucurati ! nu am scapat de el ! hai gigele cu  dosarele penale ca sa aiba si avocatii ce manca ca pe batrani amarati de la tara i ai lasat fara mancare. mai ai sa ii gazezi. Crezi ca judetu asta e casa ta ca sa pui doar presuri uscate in el?
Cetățean :
(26 August 2018, 01:14)
Pesta porcină a venit la Amara!Vai de sărmanii oameni care se chinuiesc să crească un animal în curte ,să mănânce Bio,vai ,vai,cit mai suporta omul toate măgăriile altora!
cetatean:
(25 August 2018, 15:57)
Ferma lui PUIA  a scapat.
Roxi de la Kauf:
(25 August 2018, 15:39)
Hai Gigi Petre da ordinul decisiv si gazeaza toate suinele sin gospoadariile amaratilor, nu te lasa Gigele pana nu pui pe butuci toata ialomita poate asa iti triplezi dolareii si iti intra miste cascaval in conturile alea din afara ! Gigele jumulestei pe fraieri nui ierta cum nul il ierti nici pe ala cu 140000 de guitatori. Bai Gigica ba sa nu lasi nimic in urma ta. Maine le zici ialomitenilor ca puturile sunt prea adanci si apa este infestata cubputoare aducatoare de moarte si uite asa ii faci de cumpara apa plata de la Buco Zizi Harghita vzi si tu care da acolo mai mult. Batutear focu de tartan.
Cetatean:
(25 August 2018, 14:41)
Huuuuu ne lăsați fără animale
@Cetatean:
(25 August 2018, 13:31)
Amice nu ti-ai mai luat pastilele dar intelegem de ce: s-au scumpit cu psd la guvernare de 6 ani. Incearca macar sa te dezlipesti de emisiunile latrina3 si rtv care tampesc mai ales oamenii in varsta sau suferinzi..
Cetatean:
(25 August 2018, 12:49)
Iohannis+SRI nu stiu cum sa loveasca PSD. Asta este probabil ultima lor optiune de a castiga alegere, la fel cum au incercat cu incendiul de la Colectiv, cu #Rezist si diaspora.
Valentina:
(25 August 2018, 12:13)
Dotore Giti si elelectricianul Gigel , cel cu muschii de otel , si_au dovedit incompetenta crasa ! Nu sunt in stare sa limiteze raspindirea Pestei Porcine Africane ! Masurile luate s_au dovedit glume rasuflate ! Cu sedinte largite, la care participa sefii politruci de la toate orgasmele deconcentrate epidemia se extinde ! Victoras nu se implica , nu zice nimica , el are cereale si bostana si mai ales nu vrea sa deconteze politic nenorocirea taranilor amariti care l_au votat si acum nu vor avea ce minca la iarna !
@Ana:
(25 August 2018, 11:36)
Esti dezinformatra rau desi ai internet la indemana: in jud. Braila, la o ferma de porci de 140.000 de capete(a doua ca marime in Europa) a fost depistata pesta. Sunt eutanatiati toti porcii! Problema e la autoriotati. In alte tari se iau masuri drastice de prevenire, la noi autoritatile si-au triplat salariile si pt orice rau dau vina pe opozitie, pe "agenturilii straine" etc..
Lupul sinduratic:
(25 August 2018, 09:28)
Am ajuns vai mama noastra; batranii de la tara plang ca le omoara porcii, de ce dragi bunici nu ati plans si cand ati votat PSD ul, de craciun sa vedem ce puneti pe masa?Trezitiva oameni buni am ajuns groapa de gunoi a EUROPEI.Poate la iarna cand ne va fi mai frig si nu mai putem indura vom iesi cu totii in strada.