Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Rezultate slabe la concursurile organizate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Rezultate slabe la concursurile organizate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

A plouat cu note de 2 și 3 la cel mai recent concurs organizat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pentru ocuparea unor posturi de asistenți medicali, infirmiere și îngrijitoare. Oficialii instituției susțin că au fost cele mai slabe rezultate obținute în ultimii ani la concursuri similare. Din cei peste 100 de candidați înscriși, doar 15 au reușit să promoveze testările.

Un examen ratat Recent, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a organizat concursuri pentru ocuparea a 32 de posturi de asistenți medicali, infirmiere și îngrijitoare. De când Guvernul a majorat salariile în domeniul sanitar, prezența la aceste concursuri a devenit însemnată. Astfel, peste 100 de candidați au încercat să obțină unul din posturile disponibile în cadrul celui mai mare spital din județul Ialomița. În ciuda prezenței numeroase, foarte puțini candidați au reușit să promoveze testările. Mai grav este faptul că mulți dintre candidații care au picat examenul sunt angajați în cadrul Spitalului Slobozia și au vrut să-și schimbe posturile, pentru a-și desfășura activitatea pe secții unde sporurile salariale sunt mai mari. Din păcate însă, doar 15 candidați au reușit să promoveze aceste concursuri. Restul au picat pe capete, obținând note sub 5. «Mulți s-au plâns că subiectele au fost foarte grele. La fel de grele cum sunt cele care se dau la concursuri similare organizate la Spitalul Floreasca. În opinia noastră, Spitalul Slobozia, la fel ca și Floreasca, tot unitate medicală este, tot cu pacienți se lucrează, așa că responsabilitatea trebuie să fie exemplară!» au precizat reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Oficialii instituției spun că vor scoate din nou la concurs posturile neocupate, în cel mai scurt timp.

Nu se mai efectuează transferuri Decizia de a se organiza concursuri a fost luată de managerul Mariana Iancu, cu scopul de a pune capăt mo­delului patentat deja de ceilalți mana­geri privind transferurile de la o secție la alta. Astfel, angajații care doresc să își desfășoare activitatea în cadrul altor structuri ale spitalului trebuie să susțină concursuri pe respectivele posturi. «Când am venit aici, toată lumea cerea transferuri. Am decis că este mai bine să vedem și noi cine merită cu adevărat să ocupe aceste posturi și cine nu. Cei care le doresc, învață, dau concursuri și, dacă s-au pregătit suficient de bine, reușesc să obțină locul de muncă pe care și l-au dorit!» a explicat Mariana Iancu, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

30 August 2018, 08:25 (6752 vizualizări - 25 comentarii)

Citiți și:
Război public între managerul Mariana Iancu și medicul diabetolog Simona Berbece

Comentariile cititorilor:


Viorel:
(30 August 2018, 17:37)
@valentina. Dați numele șpăgarilor de la Sanitara de rahat din Slobozia!! Ziarul cenzurează? Se știe cum se face sanitara aici, dați nume că așa ascundeți voi Hoții!
Elena:
(30 August 2018, 17:31)
Da, este bine de știut cine examinează. Ca și la concursurile pentru posturi de profesori suplinitori sau chiar titularizare prin concurs. Nivelul general este redus. Cine examinează, de unde racolați evaluatorii?!?
Maria:
(30 August 2018, 16:50)
La cardul este jale. Dr. I. parca ar fi la o fermă de animale sălbatice.Pe orice pacient îl trimite (verbal) la psihiatrie. Legatura cu apartinatorii este nulă.Sa spun mai multe?sau să ne spună dumneai motivul pt care a fost transferată de la București?Ca om o contest din toate punctele de vedere.
Măria :
(30 August 2018, 16:43)
Pe secția cardiologie este sinucidere curata.Dr. I. este răutatea întruchipată în relația cu pacienții și apartinatorii Fiind cardiacă,(tratată la Bucuresti) o contest ca medic și mai ales capacitatea de a fi OM. UU
Valentina :
(30 August 2018, 16:17)
Sc postliceale sanitare sunt niste glume ! Examenele se trec cu spaga iar la licenta sau la angajari participa cineva din grupul infractional organizat numit OAMMR condus de spagarul D.F. care face cartile secondat de Dna G., mina dreapta ! Si atunci de unde stiinta de carte ? Practica o fac la Slobozia si atunci de la cine sa invete !
Gică:
(30 August 2018, 15:32)
@anita. Tot ce ține de intravenos în acest spital este o Loterie pentru pacient. Am primit și justificarea: NU AI VENE! Deci? Măcelărire! N-ai cu cine! Să zici merci dacă vezi o dată pe zi o asistentă in salon!
Medicalis:
(30 August 2018, 14:52)
Dar cei care au fost in comisia de examinare cate concursuri au dat la viata lor si le-au promovat ? Au fost numiti pe functii fara niciun concurs , neavand probitatea morala de a-i testa pe altii . 
Cetatean:
(30 August 2018, 14:07)
La cate scoli X si O avem sa nu ne mai miram. Priviti rezultatele obtinute de profesorii suplinitori calificati. Dezastre didactice. La spital??? Pai madam directoarea a dat vreun concurs pe post???? Oameni buni faceti politoca si veti reusi. Caci politica se face ptr.prisperitatea individuala.doar nu colecteva. Asa ca drum bun catre Moraru...desegur
Celentano:
(30 August 2018, 13:11)
Mariana a invățat pentru postul de manager...la Dragalina !
Anita:
(30 August 2018, 13:03)
Am intalnit in spital asistent medical care nu stie sa aplice o branula.Mamei mele i-a facut numai rani la maini.Ca sa mai ceri o informatie medicala, nici vorba.Nu generalizez.Am intalnit si profesionisti.Asa ca este bine venit cate un examen din cand in cand.