Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița au acordat peste 70 hectare de teren pentru construcția de locuințe

Primăriile din Ialomița au acordat peste 70 hectare de teren pentru construcția de locuințe

La nivelul județului Ialomița s-au acordat, în ultimii 15 ani, 73,6 hectare de teren, pentru ca tinerii până în 35 de ani să-și poată construi locuințe. Măsura a fost adoptată în baza Legii 15/2003, act normativ care acordă dreptul beneficiarilor să cumpere terenurile pe care și-au construit casele. Deveniți proprietari, aceștia au posibilitatea să-și vândă apoi terenurile. Există însă o diferență majoră între prețurile cu care aceste suprafețe au fost achiziționate inițial și cele stabilite în timpul vânzării ulterioare. Dacă în primă fază, oferta statului include valori mai mici pentru aceste terenuri, tinerii care le-au cum­pă­rat le vând însă la prețuri mult mai mari. Totuși, cei care a au ales să-și construiască o casă pe terenurile pe care le-au primit cu titlu gratuit de la primărie au fost nevoiți să îndure indiferența cu care au fost tratați de administrațiile locale. Scandalurile publice iscate la Slobozia sunt doar unele din zecile de exemple semnalate pe raza județului Ialomița.

Tranzacții imobiliare cu terenurile statului
Legea 15/2003, privind sprijinul acordat tinerilor pentru construcția de locuințe, a fost publicată în Monitorul Oficial în urmă cu 15 ani. De atunci și până în prezent, invocând acest act normativ, la nivelul județului Ialomița au fost atribuite, cu titlu gratuit, peste 73,6 hectare, tinerilor care doreau să își construiască o locuință. Întreaga suprafață se regăsește pe raza celor 24 de localități ialomițene unde au fost depuse cereri de către persoanele beneficiare în vederea obținerii unui teren cu titlu gratuit pentru construcția de noi locuințe. O dată ridicate casele, beneficiarii au posibilitatea de a cumpăra suprafețele pe care le-au primit prin intermediul administrațiilor locale. Legea spune că tranzacția se încheie în urma unor evaluări a suprafețelor făcute de experți imobiliari, în baza cărora se stabilesc și prețurile. La nivelul județului Ialomița, până în momentul de față au fost achiziționate doar 5 din cele peste 1000 de terenuri care au fost atribuite tinerilor în cei 15 ani de la intrarea în vigoare a legii. Calculele arată că tranzacțiile au fost încheiate la prețuri de cel mult 4 euro/mp, în condițiile în care prețul unui teren este mai mare de 14 euro/mp. La toate acestea se adaugă și faptul că proprietarii care au cumpărat respectivele terenuri primite inițial gratuit, au posibilitatea ca după o anumită perioadă de timp să le vândă. Legea nu impune însă nicio condiție pentru această nouă tranzacție, suprafețele putând fi scoase la vânzare la prețuri mult mai mari decât cele cu care au fost cumpărate inițial.

Tinerii, ignorați de autorități
Printre cele 24 de localități din Ialomița unde au fost acordate terenuri tinerilor în baza Legii 15/2003 se numără și municipiul Slobozia. Autoritățile locale au început să atribuie locurile masiv în urmă cu aproximativ 10 ani, cu intenția de a construi un cartier nou, în zona Gării Slobozia Nouă. «Cartierul Gării Noi» așa cum a fost botezat a născut însă o adevărată polemică între beneficiarii terenurilor și administrația locală. Oamenii s-au revoltat de nenumărate ori pentru că edilii municipiului le-au acordat terenurile fără a le oferi însă și accesul la utilitățile publice. În 10 ani, cartierul construit pe terenurile oferite cu titlul gratuit abia dacă a reușit să fie racordat la rețeaua publică de apă sau cea de gaz sau energie electrică. În momentul de față, încă se mai lucrează pentru amenajarea rețelei de canalizare și a străzilor. «Ne-am săturat să facem reclamații și sesizări pentru că oricum nu se schimbă nimic. Suntem la mâna autorităților... Asta e! Pur și simplu își bat joc de noi. Am făcut credite la bănci ca să avem casele acestea, dar nimănui nu-i pasă...» a declarat, resemnat, un locatar din Cartierul Gării Noi din Slobozia. Nu la fel se prezintă însă situația în comuna Mihail Kogălniceanu, una dintre locali­tățile rurale din Ialomița în care au fost atribuite cele mai multe suprafețe de teren în baza Legii 15/2003. Pe raza acestei comune au fost oferite în cei 15 ani de la implementarea actului normativ 200 de locuri de casă, în prezent fiind în construcție doar jumătate. «Noi am făcut demersuri pentru ca tinerii să primească aceste suprafețe. Casele au fost ridicate, unele dintre ele sunt și locuite. Facem toate eforturile pentru ca beneficiarii să nu ducă lipsă de nimic!» a explicat Alexandru Dinu, primarul comunei Mihail Kogălniceanu.

6 Septembrie 2018, 17:20 (3167 vizualizări - 17 comentarii)

Citiți și:
Primăriile din Ialomița colectează deficitar taxele și impozitele locale
Investițiile primăriilor din Ialomița bat pasul pe loc
Primăriile din Ialomița impun taxe ilegale

Comentariile cititorilor:


@xxx:
(11 Septembrie 2018, 18:17)
Bai prostovane , nu e nimeni asistat social. Ca avem servicii si platim taxe la stat, credite tot in baza salariului luam. Da tu esti un bou fara servici si te bagi in seama. Nu am cerut nimic de pomana , niste indatoriri pe care le are primaria. De unde sa intelegi tu ...... ce sa mai zic ca oricum iti zic degeaba
xxx:
(11 Septembrie 2018, 12:39)
Pentru Fane ,,Spoitoru", proprietar ,,ASISTAT PENTRU TEREN" cu viloaie. Dupa modelul celor care-si cumpara masini de lux la mina a doua dar nu au bani de benzina. Modelul parvenitului, dupa limbaj de loc din Strachina. Cocalar autentic.
xxx:
(11 Septembrie 2018, 11:33)
Ha, ha!  Sunteti ,,asistati sociali" cu viloaie. Boala unora care-si cumpara masini de lux la mina a doua si nu au bani sa-si plateasca benzina. Dupa limbaj cred ca locuiti in cartierul Strachina din Tandarei. Sa ma scuze locuitorii de acola, am uitat ca ei s-au emancipat intre timp.
Fane R.:
(11 Septembrie 2018, 06:56)
Ionica fara frica si'n chiloti cu aia mica,cu creierul de furnica:in pepiniera e concesiune,alt film,iar tu vorbesti de o proprietate avuta dar neprimita deci nefiind in posesia ta,cum naiba ai stat la catedra?Esti devenit profesor ca aia-din strungar,oier=generatie de militieni cu sange de taran autentic? Iar tu,@cetatean,ca ai vazut fundatii-cum sa investesti dupa bani dati la proiect,fundatie si sa vezi ca primaria nu"misca"in zona?Te imprumuti in continuare?Mai rau in franci elvetieni,ca atunci a fost perioada(!).Ce vrei?Sa ingrijeasca beneficiarul terenul de langa fundatie?Esti dus nene!Se plateste doar ptr teren impozit,anual,inutil.Ce ajutor a facut primaria prin atribuirea legala catre tineri?Datori la banci? A creat vise ptr voturi?A dat sperante? Atat! Alte tari contruiesc infrastructura-tevi,cabluri subterane,canalizare,apoi asfalt si apoi torni tu fundatia.Cine a lucrat"afara",a vazut. Desteapta-te romane!
@@@Ion:
(10 Septembrie 2018, 18:08)
Nea Ion a venit si el cu fisu pe aici prin discutie, sa se planga......lasati-l in pace ....Visinescu 2
@Ion:
(10 Septembrie 2018, 11:25)
Nea @Ion a fost cad(av)ru didactic, de unde si exprimarile specifice: "mai cretinule analfabet", "sa fi", "mirlan","astepta","pepinira". Bine, bre @Ioane, ca ai iesit la pensie, sa fii sanatos!
Ion:
(10 Septembrie 2018, 09:15)
Mai cretinule analfabet, nu cred ca mi-ai fost elev. Nu-mi amintesc sa fi avut un elev mai prost ca tine. Banuiesc, ca ai facut  vreo scoala de scara blocului de-ti da curajul prostului sa infrunti oamenii cu tupeul mirlanului ajuns cineva. N-ai priceput nimic din ce am scris. Astepta sa-ti faca statul utilitatile - alta pomana. Celor de la pepinira cine le-a suportat utilitatile? 
cetatean:
(10 Septembrie 2018, 09:12)
Ce parere au autoritatile locale despre balariile care cresc pe locurile puse in posesie? Un exemplu "demn de toata lauda il reprezinta mai toate parcelele pe care troneaza doar fundatii turnate in urma cu ceva ani din cartierul Tineretului / Garii Noi. Dupa prima ploaie oracaiala de broaste si misuneala de serpi mai ceva ca-n jungla! Nu mai vorbesc ca sunt adevarate crescatorii de tantari, stropelile de mantuiala facute nu au dat niciun randament! Numai zgomot si zumzet de elicopter si avion! Chiar nu exista clauze in contractele de concesiune pentru intretinerea acestor terenuri? Nu sunt stipulate eventuale masuri in caz contrar? Asta as vedea eu implicare o organelor locale in administrarea orasului. Imi este dor de anul in care Slobozia era declarat orasul cel mai curat din Romanaia. Vise taica! Dom Primar, coboara pe teren sai pune-i la treaba pe cei din subordine! Da-le de lucru sarcini concrete cu termene si masuri. Incearca macar o luna si ai sa vezi schimbare de atitudine. Sunt convins ca nu va conveni dar trebuie cumva cobarata armata din pod, Altfel, numai de bine!
@ion:
(9 Septembrie 2018, 15:15)
Bre nea ioane,matale esti"evident"blegomanul postacilor.Ai fost PROPRIETAR al unui bun pe care nu l-ai primit.Sau cum? Nu prea ai fost pe la scoala,dar esti ambitios.Scri.Restituirea unui teren,pentru valoarea hotarata a unui bun confiscat e alt capitol.Lg 15/2003 e din alt film.Ala cu"am muscat mana ce m-a hranit".Matale ai nitelus oile ratacite dar vine vreme rece si le primesti la iernat.Dupa ce le faci receptia,mergi pe la psihiatru,ca nu e rusinos.Nenorocirea e buba sangeranda a cartierului"garii noi",zona in care tineri alaturi de parinti au investit timp,bani si suflet.Suflet acrit de indrjirea cu care parintii si chiar beneficiarii au stampilat la urne,trandafirii otraviti!Na,fiind angajati"la stat"(majoritatea)sa le fie bine si cald la cur,in fotolii,ce erau sa stampileze? Na-va bunastare in cartier!Insa de ce nu se misca situatia spre normalitatea finalizarii cartierului?De ce banii sunt anual redirectionati spre aberatii?De ce dureaza UN AN racordarea la gaze a locuintei dupa depunerea dosarului?Ia zi tu ioane...
N.Tudorel:
(8 Septembrie 2018, 07:34)
Logic (cei care au facut locică la scoală ,stiu ce definiția) ar fi ca primariile care au acordat aceste loturi sa își asume și racordarea la utilitați.
De cca.10 ani de când s-au atribuit lotutile pt.tineri în Slobozia(cartierul Garii Noi pe str.Peneș Curcanu + altele) nu exista canalizare,asfalt,internet,cablu tv....
Toți acei tineri care s-au băgat datori pe viață la bancă au vreo vină ca nu pot locui decent într-un municipiu resedință de judet?
Ce a facut primăria pentru ei?
Promisiuni din 4 în 4 ani ,în rest nimic.
Ion:
(7 Septembrie 2018, 14:23)
Evident, fiul meu nu este un etalon dar este mostenitor de teren pe care statul  roman nu -l restituie pentru ca face pomeni cu unii care trebuie sa baga mina in buzunar si sa-si cumpere terenuri daca vor case. Cit despre lege....unde-i lege nu-i tocmela. Dar si pentru restituirea proprietatilor sunt mai multe legi. Pentru acestea ne-a avertizat si CE. Aceste legi  prevad clar ca nu se atribuie nici o bucata de teren pina nu se restituie fostilor proprietari. Sunt de acord cu tine ca este mai ieftin sa constriesti casa (eu am vreo 3) cu o conditie , sa-ti dea cineva terenul.
Nu este un secret pentru nimeni.
cetatean:
(7 Septembrie 2018, 13:46)
Ar trebui draga redactie sa stai mai mult cu ochii pe edilii locali si sa urmaresti indeaproape indeplinirea promisiunilor care si le asuma. Doar sa racai din cand in cand rahatul nu ajuta se vede cu nimic. Sa vedem ce urmeaza cu asfaltarile promise ultima data. Am vazut la fata locului muncitori ambitiosi care verificau canalizarea sa o predea celor de la drumuri. Pacat insa ca au ramas gurile de canal la fel de rasarite din drum precum ciupercile si vai de masinile noastre. Adevarat slalom urias ca la schi alpin. In alta zi muncitori costumati ozn care stropeau iarba cu total, probabil sa nu mai cresca prin asfaltul care urmeaza sa se toare asa cum a rasarit iarba printre dalele din Piata Revolutiei!
Sunt tare curios cum or sa se imbine cotele dela reteaua electrica cu ceade la drumuri in conditiile in care sunt niste diferente in unele locuri chiar de peste 1/2 m. Tare mi-e ca o sa inceapa ploile si vor avea din nou o scuza sa amane lucrarile. Le urez totusi sa aiba parte numai de zile bune si spor la lucruri cat mai de calitate si onorate la timp.
@Ion:
(7 Septembrie 2018, 12:02)
Domnule Ion nu ne vaitam aiurea in tramvai .... daca ai urmarit dea lungul timpului care a fost treaba cu acest cartier. Terenurile se dau prin lege daca indeplinesti conditiile. Si orice om are dreptul sa aspire la o locuinta casa sau apartament depinde de nevoile sale. Nu e un lucru rau sa iti faci casa, in unele cazuri iesi mai ieftin cu casa , decat sa cumperi apartament. Cu privire la fiul tau , nu e problema noastra ca omu nu isi doreste casa . Iar teren in locuri cu utilitati , era foarte scump. Asa ca nu iti mai da cu pararea aiurea si faci comparatii cu fiul tau, ca nu este vreun etalon .
Ion:
(7 Septembrie 2018, 09:19)
De unde au primariile terenuri sa dea pomeni? Eu sunt unul din fostii proprietari de terenuri care nu am intrat in posesia terenului cuvenit dupa 28 ani. Prefectul a comunicat ca judetul Ialomita nu are teren suficient sa ne puna in posesie si asfel ne-au pus fortat pe liste de despagubiri - la sfintul asteapta. Acesti tineri care se vaita ne ce nu si-au cumparat teren unde erau utilitati sau sa fi optat pentru locuita la bloc la fiul meu. 
Valentina:
(6 Septembrie 2018, 23:07)
Nu luati teren pentru casa in Ialomita , un judet ROSU dominat de 30 de Ciuma Rosie cel mai sarac judet din tara ! Cu o populatie imbatrinita si functionarime cita frunza si iarba , fara locuri de munca si condus de golani analfabeti si penali !