Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Procurorii investighează arbitrar crima din Cartierul Bora

Procurorii investighează arbitrar crima din Cartierul Bora

Ancheta deschisă de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița în legătură cu crima petrecută la Slobozia, în Cartierul Bora, în noaptea de 21/22 august 2018, este departe de a se fina­liza. Până la momentul de față, anchetatorii nu au reușit să afle cine este adevăratul autor al omorului și cum s-au petrecut în realitate faptele! Între concluziile preliminarii reținute de anchetatori și cele de la fața locului există însă diferențe imense. Mai mult, se pare că întreg probatoriul a fost construit pe baza unor declarații neclare și ambigue. Singura certitudine care rămâne este faptul că în această cauză au fost reținute 3 persoane!

Filmul unei anchete
În noaptea de 21/22 august 2018, Marian Toma, rudă apropiată a interlopilor Gheorghe Toma, zis «Gigi Piticu», și Frusin Toma, cunoscut sub numele de «Frusin», a fost ucis în curtea propriei locuințe. Imediat la fața locului a fost solicitată intervenția unui echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, însă medicii nu au mai putut salva victima, întrucât bărbatul murise din cauza leziunilor suferite. Modul în care se desfășoară însă cercetările în acest dosar este însă ambiguu și lasă loc multor interpretări. Se pare că nici la mo­mentul de față procurorii, care au dispus deja reținerea a trei bărbați în acest dosar, nu au o imagine clară a modului în care s-a produs crima din Cartierul Bora și nici nu știu care este adevăratul autor al omorului!

O crimă, mai multe necunoscute
Principalii suspecți intrați în vizorul anchetatorilor din Slobozia sunt frații Nicușor și Cristian Stanciu. Aceștia, susțin procurorii, sunt vinovați pentru moartea lui Marian Toma. Cei doi ar fi avut și un motiv să-i ia viața, având în vedere că, înainte să fie omorât, Marian Toma l-ar fi înjunghiat pe unul dintre cei doi frați în picior, în urma unui scandal pe care l-a provocat la Sibiu. După această întâmplare, frații Stanciu au decis că trebuie să se răzbune și au așteptat un moment prielnic pentru asta. Totuși, din declarațiile pe care le-au dat în fața procurorilor, intenția lor nu a fost să-l omoare pe Marian Toma, ci doar să-i aplice o corecție similară celei pe care acesta le-a aplicat-o la Sibiu. După crima petrecută în Cartierul Bora, Nicușor și Cristian Stanciu au fugit din calea polițiștilor. Aceștia au fost dați în urmărire generală, însă ulterior s-au predat la Poliție în cursul săptămânii trecute. Surse judiciare susțin faptul că, în urma audierilor la care au fost supuși, Nicușor și Cristian Stanciu au declarat faptul că nu ei au fost cei care l-au ucis pe Marian Toma în noaptea de 21/22 august 2018. Ambii au recunoscut că s-au aflat pe proprietatea acestuia în respectiva noapte, că au lovit victima, dar că niciunul dintre ei nu s-a aflat la volanul mașinii cu care bărbatul a fost călcat. Se pare că respectivul automobil nu este cel cu care frații Stanciu au ajuns în Cartierul Bora, ci ar aparține, de fapt, rudelor lui Marian Toma. Ceea ce au declarat frații Stanciu la audieri nu se potrivește cu varianta oficială a procurorilor Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița. La solicitarea ziarului nostru, anchetatorii au descris pe scurt modul în care s-au petrecut faptele în noaptea de 21/22 august 2018: «Pe fondul unei stări conflictuale, un inculpat a lovit victima cu un corp contondent, după care a trecut cu mașina peste aceasta, victima decedând ulterior. Totodată, al doilea inculpat l-a ajutat pe celălalt inculpat la sărvârșirea infracțiunii de omor prin exercitarea de acte de violență cu un obiect contondent asupra victimei, care ulterior a decedat». Con­cluziile la care procurorii au ajuns în această speță nu ar reflecta însă adevărul cu privire la modul în care Marian Toma a murit. O altă serie de informații din anchetă scot la iveală faptul că procu­rorul de caz a instrumentat dosarul doar pe baza unor declarații făcute în noaptea crimei de către rudele victimei! Mai mult, nu a fost dispusă nicio expertiză tehnică a vehicului cu care bărbatul a fost lovit. De asemenea, nu au fost culese probe de la fața locului! Cert este că, la momentul de față, frații Stanciu, alături de un alt bărbat, au fost reținuți de polițiști, la soli­citarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița...

7 Septembrie 2018, 08:10 (9514 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: 3 mașini implicate într-un accident rutier
Locuințe sociale pentru 48 de familii
MAME pentru 47 de suflete

Comentariile cititorilor:


un om:
(8 Septembrie 2018, 00:58)
Gino,spune drept - ce ai tras de te-ai "prajit" asa ? D'alea de la Oache ??? Mama ei de limbă română . . .că greu ti-a mai fost la școală măi femeie . . .
Gina:
(7 Septembrie 2018, 18:25)
Indicat ar fii sa fie nominalizat pentru cercetare si finakizare dosarul de omor fostul adj. a lui Hristescu ala de are experienta in acidente cu caini pe strazile ialomitei, el sigur in urma expertizelor ce se vor efectua la ordinul domniei sale va constata ca roata masinii era patrata desii expertul scrie cai rotunda. Tot el va constata ca mortul purta manusi cisme de cauciuc si casca de protectie desii ka momentul omorului acesta era in pantaloni scurti si cu slapi in picioare. Spun acestea pentru ca nenicutul fost adj. are expertiza si este singurul capabil sa interpreteze oribele in sprijinul pro si fara contra suspectilor retinuti insul magistrat fiind singurul care poate interpreta probele numai in defavoarea mortului iar daca mortul nu este cuminte ordona politistului sal controleze in sub cazier ca nu cumva mortul sa fii avut probleme cu legea cand era sugar. Aviz celor treu retinuti face orice recuzati tot pana dosarul va fii dat fostului adjunct si 100% veti fii imaculati iar mortul va devenii criminalul de serviciu si bun de plata si despagubiri. E si in final magistratul va srie in ordonanta de clsare ca mortul a luat somnifere si a murit din dragoste. Mama ei de inspectie judiciara
Grigore:
(7 Septembrie 2018, 17:59)
Cartierul Bora este o Rușine! Cine și-a făcut casă acolo? Țoganu cu bani sau foști șmecheri de pe la pompieri, isu sau alți bișnițari! Adunătură periculoasă ca la Țăndărei, Sl. Nouă se apropie de Bora prin țigănie.
Gluma:
(7 Septembrie 2018, 15:01)
Expertizele criminalistice in ialomita de cine ? Hai sa fim seriosi cumoastem bine cum se fac la indicatiile politiie si a procurorului ca sa iasa bine pentru unii sau pentru altii. Expertul politiei va constata ca omorul sa petrecut prin anii 1949 si a autorii au murit deja datorita imprejurarilor de atunci. Auzi gluma de ialomita experti, numai cine are plasture pe ochi si este diagnosticat cu cine stie ce boala lumeasca nu stie cum se fac expertizele in ialomita cu expertii de la Slobozia
Victima autoritatilor:
(7 Septembrie 2018, 14:50)
Nu mai veniti cu cantece genul ARBTRAR......Cine este nebunul nebuna care sa creada in dreapta corectitudine a procurorilor din Ialomita ? Nu exista pe harta Romaniei hahaitul care se intampla in parchetele si politia ialomiteana. Bani bani interese indicatii de la prefect partide grupuri mafiote si interese de partid. Ca au fost retinuti 3 suspecti este o frectie cu spirt la piciorul de lemn si aste pentru ca a fost mediatizat in presa daca nu era un simplu omor din culpa si ramanea totul la o mica pedeapsa cu suspendare. Cu siguranta aste va fii verdictul final isi vand aurul isi dau tot si scapa lejer. Pana nu vor fii toti inolocuiti acest judet va ramane pe veci taramul criminalitatii hotiei si coruptiei incepand de la matura din primarie paaana la prefect politie parchet judecatorie si tribunal. Dar va meritati soarta fratilor
10 august&Bora:
(7 Septembrie 2018, 13:10)
In data de 10 august, jandarmeria romana a dat de pamant cu Diaspora. La Bora nici urma de jandarm. Nici la Tandarei. Voturile romilor sunt deja amanetate la pesede. E clar!!!!!
BORA BORA:
(7 Septembrie 2018, 11:55)
asta e frusin celebrul?mortul?
Vasile:
(7 Septembrie 2018, 10:13)
Cred ca e un mod foarte barbar sa fii calcat de 2-3 ori cu masina, de fata cu familia. Ar trebui ca jandarmeria sa patruleze zona aceia, acel cartier ce reprezinta un potential pericol pentru noi ca cetateni ai acestui oras.Maine poimaine o sa vedem o situatie similara cu cea de la Tandarei,in care acesti "viteji" vor incepe sa imparta justitie in stanga si in dreapta... E posibil asa ceva ?
alba-neagra:
(7 Septembrie 2018, 09:20)
Toata povestea asta pare cusuta cu ață alba si seamana cu un cunoscut joc care facea "furori" în anii 90 prin pietele din toata tara denumit "alba-neagra".Cei acuzati spun ca sunt "nevinovati" iar tabara opusa zice ca e invers . . . Pâna una-alta cartierul Bora sta pe un butoi de pulbere de vreo doua saptamani . . .Rudele celor arestati au parasit casele de frica unei razbunari iar "clanul" Frusin ameninta in stanga si-n dreapta ca se razbuna !!!