Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

despre realitate

De ceva timp, ziarul nostru a abordat o problemă spinoasă, cea a drogurilor, ușoare sau de mare risc. Ne-am implicat și, sub forma unui serial, am publicat mai multe articole, toate vizând același fenomen: cel al consumului și distribuirii de droguri. Facem mențiunea, deosebit de relevantă în context, că seria noastră de articole a debutat după ce, rețineți!, mai mulți părinți ne-au căutat la redacție pentru a-și spune poveștile. Par ireale și desprinse din filme, nici nu poți crede că astfel de situații se petrec sub ochii tuturor în micuțul oraș de provincie. Capitală de județ, Slobozia a devenit parcă «raiul» consumatorilor și dealerilor de dro­gurilor. Autoritățile sunt letargice, în timp ce părinții, ale căror odrasle consumă droguri, sunt exasperați. Altfel spus, toată lumea știe despre fenomen dar nimeni nu dorește stoparea acestuia. Fenomenul se amplifică de la o lună la alta, în timp ce vârsta consumatorilor scade. Astfel, copii de până în 14 ani, «fumează» jointuri fabricate din diferite otrăvuri și, când sunt depistați, uneori este prea târziu... Instituțiile de învățământ recunosc fenomentul însă refuză să discute deschis despre acesta. Toți factorii de decizie din școli știu, dar nu comen­tează, pasând responsabilitatea către aceiași părinți disperați. Și în cazul altor autorități fenomenul este cunoscut, cazurile înregistrate devenind simple statistici raportate anual. În tot acest timp, consumul de droguri se răspândește, micuța capitală dintr-un județ de provincie transformându-se într-o enclavă a drogurilor. Doar constatăm că, de la vârste prea fragede, copiii noștri se droghează, asistând impasibili la propagarea flagelului. Ne mulțumim cu gândul că situațiile nu ne implică în mod direct și evităm discuțiile deschise asupra dramelor. Care, nestingherite, își urmează cursurile nefirești.

8 Septembrie 2018, 15:35 (1824 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
explicații
noi dăm șpagă
purceaua e moartă în cotețele PSD

Comentariile cititorilor:


Holticabde la Barbulesti:
(10 Septembrie 2018, 22:30)
Ce ai facut mo Pardaliane ho ma ca daca il trimete pe ala de la urziceni cu buzunarele adanci pana la glezne din ciorapii lu bunica intra in ele juma de judet odata si ce facura delery de prenandez cu care vand or vrei sa ramana toti ingleji fara gram de parale la saltea. Mo Pardaliane vezi ma ca te spurca gagii cai lasi fara harpe in bozonare. Mai biine pe hitler dacat pe schili de la urziceni de hicler scapi de moarte scapi cum scapi da de scobitoarea urziceniului nu scapii fara a pune harpa in sacul pana la glezne
Alt om:
(10 Septembrie 2018, 14:56)
@un om. Traficanții există. Dependenții au de unde cumpăra, nu vă faceți griji!
un om:
(10 Septembrie 2018, 14:30)
Gata fratilor,s-a rezolvat ! L-au saltat pe marele traficant Oache ! Acum sa vedeti cum o sa umble dependentii prin oras ca niste "morti vii" si vor creste faptele antisociale ca estia-s periculosi rau din cate am auzit !
Pardalian:
(10 Septembrie 2018, 07:18)
@gararita stai tu linistit ca sefii din poltitie il vor trimite pe marele comisar sef renumit investigator in ale fraudelor de la b.i.c.e Urziceni care va investiga evaziunea fiscala, pe aia de fura la gramaj din tigarile si pastilele cu malaciuca. Sa vezi cum face marele comisar ordine in locul de langa prefectura lui gigioasca. Daca vine comisarul de la Urziceni toti deleri vanzatori de prafuri si iarba vor avea pios.uri vor elibera bonuri fiscale la absolut toti tragatorii pe nas sau la tigare. Sa vezi tu ordine si bani la bugetul local se vor stange exact ca la urziceni. Aviz [ Cand dl.comisar termina treaba controlati-l prin buzunare sau in porbagajul masinii ca de obicei el face investigatiile in afara orelor de program si in ultimul timp a umblat cu ceva lipici si sar putea sa fii varsat prin buzunare si in porbagaj.nu de alta dar sa nu ramana ceva cocolei din aia de hartie nu de plastic lipiti, ca faina lasa urme si mizerie in borbagaj daca nui bagata in saci de plastic]
Gagarita:
(9 Septembrie 2018, 22:49)
Un nou local pt consumatorii de etnobotanice si droguri s-a deschis chiar in centru vis a vis de prefectură lângă "fântână". Deocamdată la adăpostul intunericului se trage pe terasă ca e vară. Daca nu te apropii nici nu obsevi seara ca acolo funcționează o terasă, nu lumini, nu firmă luminoasă...
Victor:
(9 Septembrie 2018, 13:55)
Sunt și profesori alcoolici și cu drogu în școli! Bașca libidinoșii. Trebuie reclamați dar unde!?
ADRIANA:
(9 Septembrie 2018, 12:37)
Instituțiile de învățământ sunt ,,pudice”...Fac pe virginele! Se știe de ani mulți, s-a ascuns ca pesta porcină, nicio școală nu a dorit să fie ea prima numită... Să vedeți daravelă când aveai drogatul la oră, când te rugai de el să meargă la urgență, ca dirigintă. Clasa, mucles, ca și cancelaria, că doar era drogat și la alte ore! Jignea profesorii și ei tăceau vinovați că nu făceau nimic la lecție și le era frică de alte consecințe! Desenul și Muzica nu erau singurele în cauză!! Nu se va opri băutura, Prostituția, drogarea în licee, s-a ajuns deja la o organizare mafiotă a rețelei.
Ţia cu mâna :
(9 Septembrie 2018, 10:51)
Te umple sila!Politistul local a devenit"sectorist",asa ceva fiind o mizerie.Un nene,cu mustata si figura de ceaonar,privire tampa,participa la siguranta locatarilor?Ca fiind apropiat,ca e"sectorist"?Hai,las-o incolo!Cine are incredere in asa personaj,ce duhneste a mahoarca,cu figura tipic alcolistilor,ce nu stie a-si gestiona propria viata si ordine in ganduri-poftim:luat-l printre voi!Iar cu aia de"proximitate",cam la fel.Pune unul sa fie cunoscut si respectat in zona respectiva,nu din MBuri il pui la "gara",p'ala din machedonime trimiti la"piata"si tot asa.Chiar si tinerii sa capete incredere in politist,sa poata vorbi deschis,voi angrenati unul ce nu zambeste copiilor,tinerilor,ce incredere sa capete adolescentii?Daca da jos haina uita ca e politist?Pompierul de ce isi risca viata si in timpul liber?Ca asa e antrenat? Inseamna ca politistii nu au pregatire indeajuns,nu au meseria in sange!
Valentia:
(8 Septembrie 2018, 21:39)
Poliția nu a avut o reacție , oinsp școlar nu , sănătatea publica nu. ! De ce oare ?
Proximistul:
(8 Septembrie 2018, 17:37)
Sa fie foarte clar. Politistul de proximitate stie tot ce se intampla in sectorul sau de competenta, are sifoanele lui peste tot , cunosc tot ce misca de la furturi gainarii pana la circuitul ierburilor pana la heroina de si-o baga in vene. Unii politisti ascund cu bunavstiinta din diferite motive financiare alti informeaza superiorii si parchetul competent dar si la parchet de cele mai multe ori se spune sto si capac. Stim cu totii de ce. Drogurile usoare tari este o sursa de venituri pentru toata lumea incepand de la ultimul parlit pana la politie procuror judecator. Daca sar dorii nu ar exista gram de malaciuca pe piata la vanzare. Nu se vrea nu se doreste ca le scad veniturile aluia de la proximitate, comunali, procurori,judecatori care sunt toti intrun cerc. Hai pa!