Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Visul Andradei

Copiii Sloboziei merită o șansă

Visul Andradei

Andrada Ghiduruș are 13 ani și e doar o copilă subțire ca un fir de salcie. Elevă de 10 la școală, bucuria părinților, cuminte și politicoasă... Ce mai, un copil pe care oricine și l-ar putea dori! Unde mai pui că și cântă ca o pri­vighetoare, de dimineață până seara. Numai că Andrada e mai mult decât atât... În urmă cu câteva luni, după ani de muncă și eforturi zilnice, a descoperit că vrea să fie muzician. Vrea să cânte și să obțină premii. Vrea să fie pe scenă și să fie apreciată. Iar pre­miile pe care le obține confirmă permanent că ceea ce vrea nu e doar un vis de copil!

O copilărie muzicală Când nu cântă, Andrada e un copil ca oricare altul. Un copil de 13 ani pe care părinții îl roagă mereu să mănânce, fiindcă e prea slabă. Un copil care se joacă în parc, cu prietenii, poftește la dulciuri și se bucură de ultimele zile de vacanță... Nu prea tare, căci o trage de mânecă un caiet de teme pe care trebuie să-l umple. Dar săptămânile astea nu prea a avut timp. A participat la concursul internațional «Volare» de la Piatra Neamț, unde a obținut un loc III, iar apoi a venit la București, unde a participat la concursul TV «Start România». Aici a luat locul I! «Nu a fost greu, deși au fost foarte mulți copii buni... Am vrut să câștig și m-am concentrat! De aceea cred că am câștigat...» ne spune ea. Andrada a fost descoperită de doamna învățătoare Mihaela Neagu, în urmă cu vreo 6 ani. Și, la început, a cântat pentru colegi și la serbările școlare. A cântat «de toate», de la muzică populară la cover-uri pop celebre. Acum 3 ani însă, părinții s-au molipsit de visurile Andradei și au căutat un profesor de canto. Andrada are unul aici, pe Laura Populan, și unul la București, pe Laura Gherescu. Andrada le iubește pe amândouă, fiindcă de la fiecare învață ceva nou de fiecare dată. «În urmă cu câteva luni am înțeles că orele de canto m-au ajutat și pot cânta mai bine... Iar rezultatele au început să apară!». Rezul­tatele Andradei stau înghesuite într-o vi­trină. Zeci de premii, un braț de diplome, concursuri nenumărate... Le iubește pe toate!

Andrada e a noastră Când cântă, Andrada nu mai e un copil. Chipul ei se înseninează, vocea ei devine sigură și se înalță dincolo de ea, umple spațiul, scena, sălile de spectacole în care cântă. «Sunt multe tehnici pe care le-am învățat la lecțiile de canto. Și încă mai învăț. Îmi place când văd ochii tutu­ror ațintiți asupra mea. Atunci vreau să dau tot ce pot, pentru că e momentul meu. Într-o bună zi, voi fi un artist celebru... Așa, ca Smiley sau ca Andra! Îmi place Andra, are cea mai bună voce din România. Aș vrea să fiu ca ea...». Andrada visează cu voce tare și ochii deschiși. Iar părinții oftează. Dănuț Ghiduruș, tatăl Andradei, a ajuns să se resemneze. «Cre­deam că e o toană de copil, că are să-i treacă... Mai ales că au fost și concursuri unde a știut că va pierde, a înțeles cum funcționează sistemul! Dar ea e convinsă că ăsta e drumul ei. Și nu am inima să o opresc... Și nici motive! Învață bine la școală, e cuminte... Datoria mea acum e să o susțin!». Să susții de unul singur un copil care reprezintă Ialomița, Slobozia, nu e tocmai ușor. Mama Andradei știe chiar mai bine decât tatăl acesteia. «Nu e vorba doar de bani, deși fără ei degeaba ai talent... Dar ne-am fi dorit să avem susținerea autorităților. Toți copiii care au talent ar trebui să fie susținuți. Întâi de toate financiar, iar apoi public, pentru că reprezintă orașul sau județul lor...».

Timpul nu mai are răbdare Andrada nu are grijile părinților. Doar grija cântatului. De dimineață până seara, ca un greiere. Recunoaște că pofta ei de a cânta e insațiabilă. La baie, când își face temele, pe drumul către orele de canto de la București «Îmi place mult să cânt. Și cânt orice... Și muzică populară, și mu­zică ușoară. Profesoarele mele de canto îmi spun că am o voce care poate cânta aproape orice! Cu condiția să nu mănânc prea mult înghețată... Dar asta e ușor, fiindcă mă păzește mama să nu mănânc!» ne spune râzând. Cântă ușor, cântă cu poftă, cântă tot ce aude... Iar pe scenă prezintă de fiecare dată altă melodie. «M-aș plictisi să când mereu aceleași piese. Poate de aceea nu iau mereu locul I...». Ne povestește plină de speranțe despre concursul din Antalya, Turcia. A primit deja invitația și își dorește foarte tare să fie acolo. «Ar fi prima dată când aș cânta afară din țară. Simt că sunt pregătită pentru asta!». Părinții Andradei o ascultă și oftează din nou. Turcia e departe, iar drumul e lung... Andrada pleacă la joacă, o așteaptă copiii de la bloc și bucățica de vacanță care i-a mai rămas. Pe masă rămân trofeele. Cel mai drag îi e premiul câștigat la un concurs de muzică populară, la Medgidia. Atunci autoritățile au chemat-o să cânte și al doilea an, în deschiderea Festivalului...

9 Septembrie 2018, 10:50 (1503 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


marius:
(10 Septembrie 2018, 16:20)
Sunteti prea delicati cu autoritatile slobozene, trebuie sa fiti putin mai directi ptr ca neuronii lor nu sesizeaza actele caritabile.Pun pariu ca nu a sesizat nicio persoana cu putere decizionala mesajul adresat autoritatii:PSD Slobozia, ajutati/sponsorizati participarea acestui copil talentat in antalya!macar atat, ca de ape nepotabile si parcari subterane ne-am saturat.
Vio:
(9 Septembrie 2018, 15:12)
Păcat ca autoritățile locale nu se implica in cultivarea talentelor.Se pare ca interesele sunt altele .
Nic:
(9 Septembrie 2018, 15:08)
Bravo Andrada . Trebuie sprijiniți toți copii talentați indiferent din ce latura provin.