Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Mărturii din orașul condamnaților (III)

Mărturii din orașul condamnaților (III)

Mama lui Florin nu mai are liniște de un an de zile. Băiatul ei s-a îndrăgostit de o... «drogată». Tot etnobotanice. Pentru bani de drog, prietena lui Florin face orice! Iar Florin face orice pentru ea... Fură din casă, chiulește de la școală... Acasă, Florin povestește că prietena lui se va lăsa... Marian are 18 ani. A fost la un majorat de vară. Acolo a fumat prima dată. De rușine, pentru că altfel grupul l-ar fi ex­clus... Nu mai știe cum a ajuns acasă. Dacă știi persoana potrivită, poți cumpăra «ciocolată». «Ciocolata» e hașis amestecat cu ceva tutun. Și dracu’ mai știe ce! «Ciocolata» e pentru elevii săraci. Dacă ai bani, cumperi ecstasy. O doză e 50 de lei, dar merită. Pentru gagici, cumperi elixirul fericirii și îl pui în Cola. Așa nu se simte gustul și în 10 minute se dezbracă singure. Dealeri sunt mulți, că doar nu e numai OACHE pe lume. Mai e și Van Damme, mai e și... Și sunt mulți noi, dintre copiii de bani gata. Ei își permit să cum­­pere mai mult și au și simțul afacerii în sânge! Dacă nu sunt consumatori, își scot banii imediat... Dar mulți dintre ei sunt! Directorii liceelor nu vorbesc niciodată despre asta. De fapt, oficial, nu vorbesc despre nimic. Treaba lor e «să țină liceele în picioare». Și să facă acțiuni de prevenție și să se acopere de hârtii. Ca să nu fie acuzați niciodată. Nici măcar cu părinții nu vorbesc. De frică, din lașitate... Ce să le spună? Că în liceele din Slobozia se fumează? Că elevele se prostituează pentru droguri? Dacă nu o fac la școală, e ok... Și dacă o fac la școală, tot nu e treaba lor! La solicitarea oficială a ziarului nostru, din cele 5 licee din Slobozia, unul singur a acceptat să ofere un punct de vedere oficial. Corina Lisofschi, di­rectorul adjunct al Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia ne-a de­clarat: «Referitor la punctul de vedere solicitat în legătură cu consumul de etnobo­tanice în rândul elevilor, vă transmitem că infor­ma­ții neoficiale despre consumul în rândul ele­vilor noștri au ajuns și la noi și, în limita com­petențelor noastre, încercăm să diminuăm pe cât posibil implicarea elevilor în fenome­nul acesta. Consilierul șco­lar împreună cu re­prezentanți ai Poliției au des­fășurat mai multe acțiuni de prevenție și de conștientizare de către elevi a riscurilor. Profesorii diriginți abordează subiectul în ca­drul orelor de dirigenție și sunt susținuți de colegii-cadre didactice care sprijină încerca­rea de diminuare a fe­nomenului. Această pro­blemă este abordată și în cadrul ședințelor cu părinții, încercând să-i conștientizăm pe aceștia despre necesitatea de a continua eforturile noastre și după finalizarea programului școlar, timp în care elevii nu se mai află sub supravegherea noastră. Informațiile despre amploarea fenomenului, apărute în presă, pro­duc îngrijorare în rândul cadrelor didactice de la liceul nostru, acestea fiind dispuse să sprijine activități ce ar putea să reducă nu­mărul de tineri care consumă etnobotanice».

În genunchi, la căpătâiul băiatului B. este unul dintre cei mai buni meșteri din Slobozia. Și acum un an, când a înțeles că băiatul lui se droghează, avea 130 de kilograme... Acum e un sac de oase, nu mai mult de 50 de kile! Simțea că ceva nu e în regulă. Așa cum a știut și duminica trecută, când a sunat telefonul: «Venea de la Călărași, cu o fată. O prostituată, cred, că am mai văzut-o prin parcări... La 10 kilometri de Călărași a intrat sub un tractor și a făcut praf mașina. Tot el a chemat Poliția, că era „defect“... I-a ieșit marijuana în sânge! Și doar săptămâna trecută am vorbit la Probațiune cu doamna Mocanu, să mă ajute... Că nu mai am forță, nu mai știu încotro să o iau... Am zis ori să vrea de bună voie să se lase internat, ori să îl închidă. Eu așa nu mai pot!». B. scoate cu mâinile tremurânde chiștoacele adunate în urma băiatului. Mâinile lui tremură incontrolabil, resturile de țigări miros înfiorător... Miros a moarte! O moarte lentă, moartea băiatului lui... Știe, dar refuză să creadă! «Am fost la doamna Violeta Șelaru, la DIICOT... N-am găsit-o acolo, era la Poliție. La Poliție, cred că avea vorbă cu polițistul... M-a refuzat! Voiam să vorbesc cu ea, ca de la om la om... Să facă ceva, să-l ajute! Să mă învețe pe mine ce să fac, dacă ea nu poate... Dar cred că nu are ce să îmi spună! Nimeni nu vrea să facă nimic. Când află prin ce trec, toată lumea se debarasează de mine. Încet-încet, mă izolează. Trăiesc dintr-un salariu, ca toată lumea... Dar o săptămână la dezintoxicare costă zeci de milioane... Îi plătesc, că e băiatul meu. Dar ei nu vor să mă ajute, nimeni nu vrea. Îmi moare cu zile acasă...».

«Van Damme» și prietenii lui De când l-a alungat OACHE, băiatul lui B. cumpără etnobotnicele de la Călărași, din ghetoul Fantomas. Pentru că nu mai are mașină, se duce cu trenul. La întoarcere, nu are răbdare și fumează prima doză în tren. Coboară la Ciulnița și leșină pe o bancă. De acolo îl ia B. Și îl aduce acasă: «L-am adus acasă, dar n-a vrut să intre în bloc. Am urcat eu, să o liniștesc pe maică-sa... Când am co­borât după el, stătea cu „Van Damme“... L-am rugat să mă ajute să îl duc în casă, dar nu a vrut. M-am chinuit singur. Așa am ajuns, să mă rog de ăla care îi vinde droguri să mă ajute...». «Van Damme» e numele de scenă al lui Alin Cârlig. În 2014, Alin Cârlig era elev în clasa a XII-a la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia. Înainte de Bacalau­reat a fost arestat de procurorii DIICOT sub acuzația de «trafic de droguri de risc». În apartamentul tânărului, care locuia împreună cu o colegă de liceu, procurorii au descoperit 1,2 kg de substanțe etnobotanice și 5,5 kilograme de marijuana. Acum Alin Cârlig e student la București și continuă să vândă droguri pe piața din Slobozia. «Ăsta a adus droguri în Slobozia... Le cultiva în casă! Apoi a fost Adelin... Și ăsta vinde! Dar mai vând și alții. Unii sunt săgețile lui OACHE, alții vând de capul lor. Vin unde îi chemi... La Piață, la Peri, în pădurea de la marginea orașului, unde sunt acum stupii! Mă lupt cu morile de vânt, nu știu în ce parte să o apuc. Am fost la unu’ acasă, la Amara... Are și el un băiat care consumă. Nici nu a vrut să mă bage în seamă... Dar sunt și copii de polițiști, copii de oameni cu dare de mână. Dar toți tac, de rușine! Nici pe ei, nici pe mine nu mă ajută nimeni...» spune B. vorbind de unul singur.

Slobozia blestemată
La Slobozia, autoritățile continuă să tacă. În pofida evidenței, fenomenul nu există! Poliție, Procuratură, DIICOT... Nu există date oficiale, nu există măsuri concrete, nu există vinovați! Doar anchete în curs, unele vechi de 7-8 ani... Între timp, numărul consumatorilor crește. Practic, nu există liceu în care să nu-ți poți procura «o doză». Iar vârsta consumatorilor scade, pentru că oferta e la îndemâna oricui. Reamintim: cu numai 5 lei, orice adolescent poate avea acces la etnobotanice realizate artizanal care conțin otravă pentru șobolani, acetonă, ceai de nalbă albă și crack cumpărat de pe internet, din Anglia. De asemenea, se comercializează keta­mină cristalizată, hașiș, ma­rijuana, pastile de ecstasy, accidental cocaină... Sloboziei nu îi pasă! Părinții cred că nu li se poate întâmpla lor. Au auzit că există liceeni care fumează, copii care se droghează, dar pentru ai lor «băgă mâna în foc». Așa a făcut și B. Acum, el și soția lui, au devenit două umbre care cutreieră parcurile orașului, căutându-și băia­tul... Pe 1 septembrie a.c., băiatul lui B. a împlinit 25 de ani. Când este lucid, povestește B., își amintește de diplo­mele obținute la școala generală. «A fost elev bun, la Școala „Sfântul Andrei“. Până în clasa a VII-a... Apoi l-am pierdut! Acum, de curând, am găsit prin casă o diplo­mă de-a lui. Dintr-un colț era ruptă o fâșie, ca să-și facă jointul... Nu pot să cred că ni se întâmplă asta și nimeni nu vrea să ne ajute...».

11 Septembrie 2018, 07:55 (7043 vizualizări - 23 comentarii)

Citiți și:
Traficantul de droguri «Oache» a primit 3 ani și 8 luni cu executare
Drogat cu Cannabis pe terenul de fotbal
Droguri vândute prin intermediul Facebook, la Slobozia
Mărturii din orașul condamnaților (II)

Comentariile cititorilor:


George:
(4 Octombrie 2018, 12:10)
Vor fi disponibilizați profesori! Pe când și juridici!? Bani mulți, muncă pai! Salarii au, treabă fac ca ochiul mortului!
vultur inca :
(4 Octombrie 2018, 08:20)
Procurorule sef! Gata,ai rezolvat"vrabie",traficant de etnobotanice? Hai,ca e ca aia cu armata"Tu in locul cui faci armata?"-venea cate un ciung,stramb,nenorocit,vai de wl.Asa esti tu cu dealerii!! Deci prapaditul ala era capul rautatilor,nu victima.Bă,sunteti niste amatori,lasati va de meserie,ca m am convins de profesionalismul vostru.Ai mai si scris ca sunteti incurcati de demersurile jurnalistice,ca vai,au!,bă,sunteti jalnici!
Dana:
(16 Septembrie 2018, 12:32)
Dragă anonimă Diana! Este o teorie perfectă, a ta! Părinții, 90%, sunt needucați să fie părinți, și, în general, sunt rodul needucaților din generația trecută...și, tot așa. Te felicit și-ți mulțumim pentru sfaturi. Uneori, liceul poate dărâma ceea ce încearcă părinții cu cap, să realizeze! Există atâtea dezamăgiri ale elevului în liceu, încât trebuie continuu să fii tu, părinte-prieten, în umbra lui, discret!!! Asta, dacă ești părinte cu scaun la cap, că cei mai mulți...
Diana:
(16 Septembrie 2018, 12:13)
Pentru cei ce dau vina pe licee, va rog cititi parerea unei liceene: Va spun voua, parintilor, cu cine/unde umbla copilul d-voastra la 12 noaptea? Stiti ca e cu niste aurolaci la o scara de bloc? Am vazut fete, daca ar afla parintii de ele, le-ar rupe in bataie. Si din nou, nu e nici asta bine, ca tocmai d-aia fug de ei. PARINTII sunt baza, alinarea copilului, daca nu stii sa-ti educi copilul de a face diferenta dintre bine si rau, daca TU nu esti MAMA SI TATA la care merge cand are o problema si doar se ascunde si fuge de tine, imi pare rau sa te anunt dar nu e vina scolii, liceului, anturajului, e a ta. Daca un copil -fericit si fara probleme emotionale, educat si instruit pe tema drogurilor, motivat sa fie cineva in viata, care de simte apreciat si iubit de parinti, constient de anturaj, de consecintele faptelor sale si de faptul ca ORICE problema are poate veni MEREU la tine, parintele lui- s-ar afla in situatia de a alege intre a consuma sau nu, ce credeti ca ar face? Cand te simti mizerabil, faci lucruri mizerabile. Acum, cand copilul e nenorocit si dependent, vrei sa ceri ajutor si surpriza! nu gasesti. Personal nu am nota 10 la toate aspectele vietii, dar nu as face niciodata rusinea asta parintilor mei si stiu ca pot vorbi mereu cu ei. De exemplu, cand eram mai mica i-am intrebat de tigari (vazusem la colegii mei). Mi-au spus deschis efectele negative si nu mi-au interzis sa incerc. Au avut doar rugamintea sa nu o fac doar pt ca sunt constransa de anturaj. Ei sunt nefumatori, dar au incercat (pe ascuns fata de parintii lor, bineinteles, erau alte vremuri) si mi-au explicat senzatia si cum nu e nimic interesant. Dupa discutie, ani buni n-am simtit nevoia sa pun gura pe tigara. Am incercat mai tarziu ce-i drept, singura, (culmea, pt ca vazusem o reclama anti-fumat si m-a facut iar curioasa) si n-am simtit nicio placere (deja anticipam ca n-o sa-mi placa). Deci, VORBITI CU COPILUL VOSTRU, FITI PRIETENUL LUI, NU CEL DE CARE FUGE, O ALTA AUTORITATE
@iulia CNMV :
(13 Septembrie 2018, 12:45)
@iulia. Minți cu interes! Te știe pedagoaga? Săracele de voi, deștepte, foc! Poți lipsi nopțile din cameră cu învoire sau deja o faci!?
Din Căzănești:
(13 Septembrie 2018, 12:15)
Verificați camerele din internatele elevilor și conținutul lor! Surprizeee!
CNMV internat:
(13 Septembrie 2018, 12:13)
@tutun in camere! Cool! Sunt două ,,angajate” ale pedagoangei care mai bine mucles! Tipa a dat concurs de talente recomandată de...știe ea! FERICITELE care dau din casă au pus-o!
Tutun in camere:
(13 Septembrie 2018, 09:23)
Vioreloooo,taci naibi cu mancarea de acasa,ca va treziti cu DSPul peste voi!Aia e dilie?Oricum,esti asigurata,te ai pus bine cu "pedangoaga",mergi si dormi.Stim cum e"concursurile"in Romania si zici ca pedagoaga ta a fost muza ptr inventia apei calde! Cine dracu e? Dumitru Prunariu? Aurel Vlaicu? Georgieana din Braila? Ca ne ai pierdut!
Ilinca:
(12 Septembrie 2018, 22:44)
Internistele de la CNMV sunt fericite! Au familia acolo și pedagoga le aduce mâncare de la ea! Fetelor, nu vă pretați la asemenea comenzi de comentarii! Ridicol! Vedeți de fericirea din cămin cu cantină și nu mai băgați pt nimeni mâna in foc! Tocmai prin niște com penibile ați asigurat lumea că in Cămin se cam petrece....
Cretu Ionela:
(12 Septembrie 2018, 17:03)
Buna ziua! Sunt eleva cazata la caminul Colegiului National "Mihai Viteazu" si mi se pare ca toate cuvintele rele la adresa doamnei pedagog, dar si a liceului si caminului nostru nu pot fi demonstrate. Doamna Adriana, dar si persoana din Cazanesti, puteti demonstra toate lucrurile rele pe care le afirmati ?? Va deranjeaza oare ca doamna pedagog are o relatie minunata cu elevele cazate ?? Aveti o problema cu faptul ca aceasta doamna este o a doua mama pentru noi, ca o intereseaza ce mancam si isi da interesul ca noi sa putem trai aici o viata de vis ? Alaturi de aceasta doamna stau de 4 ani si a reusit sa ma faca sa ma simt ca la mine acasa.. insa dumneavostra nu ati fost aici nici macar o secunda pentru a stii cat se chinuie doamma Maria sa ne faca sa fim o familie unita, sa facem cat mai multe activitati impreuna si sa ne bucuram de fiecare clipa alaturi de dansa. Am observat si din comentarii mai vechi venite tot din parte dumneavostra ca va deranjeaza ca personalul liceului are o relatie cu elevele. Va inteleg, invidia e mare pentru ca dumneavostra nu reusiti sa o inlocuiti si sa ajungeti la nivelul doamnei noastre. In acest camin ne simtit in siguranta, nu avem nevoie de paza. Lasati rautatile si aveti grija sa nu aratati cu degetul o persoana minunata in timp ce intreaga societate va arata cu degetul. Sa va fie rusine ca jigniti si criticati fara sa cunoasteti. Ps. Spuneti.i persoanei din Cazanesti, care oricum provine din afara caminului , sa se intereseze inainte sa imprastie zvonuri urate si neadevarate.
Viorela Tilă:
(12 Septembrie 2018, 16:51)
Ce inseamna pentru dumneavoastră cuvantul "moralitate"? Nu aveti de unde sa stiti ce se întâmplă in cămin, asa ca va explic eu:această doamnă a dat un concurs pentru a ocupa acest post de pedagog, se implică în orice,ne ajută întotdeauna, ne aduce mâncare de la dânsa de acasă, ne organizeaza activități extrascolare, ne supravegheaza in permanență! Dacă aveți vreo problemă personală cu această doamna, spune-ti-o in fata deoarece degeaba va ascundeti sub un nume fals, toata lumea stie cine sunteti, vă roade invidia. Apropo, noi nu avem nicio fata din Cazanesti. Si referitor la comentariul doamnei Adriana, caminul de fete este pe maini bune.
Iulia:
(12 Septembrie 2018, 16:39)
Pentru "Din Cazanesti" si pentru "Adriana" Sunt eleva cazata la caminul Colegiului "Mihai Viteazul" din Slobozia si as vrea sa va rog sa lăsați rautatea la o parte,sa nu mai judecati pe nedrept,ca nu este nimic adevărat din tot ceea ce se spune aici despre camin si despre doamna pedagog! Aici toată lumea este unită si toate suntem ca o familie,căminul nostru este exemplar,curat si avem oferite toate conditiile! Multumesc pentru înțelegere!
DI rect In COT :
(12 Septembrie 2018, 08:59)
Haoleooo!!Cum sa scri ca informatiile oferite de cetateni,totusi,sa fie valorificabile pentru voi?Aveti bani de sifoane,smecherule!Bre,matale ne iei agarici la gramada?Parintii au ajuns la ziar,doborati,obositi,cand VOI va prefaceati ca munciti"Mircea,fa te ca muncesti!",('89).Se ruineaza familii,parinti,copii,mă sefule de birou! Si auzi-prin comm"au devenit compromise informatiile"-păi,mă băbălăule,suntem in 2018,informatia circula,daca ai tai dorm prin carciumi,birou,oamenii scriu si refuleaza unde SE AUDE,SE VEDE,ca de la voi...am obosit cu incompetenta de care dati dovada!O spun stazile,bancile pe care dorm nenorocitii,o poate spune UPU dar.."e de ai vostri"...Scoate ti angajatii"la receptie"mă,sefule sandu daniel,dă i mă "la aier".Sa vada,sa auda,e greu?Te plangi in scrisoarea aia zici ca esti Udrea! Fi dracu barbat,ca ai barba,poate si un set complet de co○¤e in dotare,ce te tooooot victimizezi? 2018-an cu informatii la liber,si stai sa vezi ce urmeaza!Esti depasit?
Mai si citim:
(12 Septembrie 2018, 08:44)
Auzi la dom alex dă la diicot,ca "oache"este in studiu din 2017!Mă sefule de birou,bre,matale lucrezi sef dă birou la bariera Drajna?Se distrug vieti nene,nu masini ori dracu stie ce!Cum?Sunteti incompetenti din oct 2017?? Te mai si superi,ca ziaristii au indraznit sa scrie despre"ampluarea"muncii voastre!Mă,esti prost?Mă,esti nebun?Măi sefule de birou,ia treci bre pe la banca din spatele"profi",hai vre,ca il sti pă"vrabie".S a nenorocit ca"lucrati voi,mă!Cinic? Sunt si copiii cunoscutilor vostri si vor mai fi,mă sefule suparat!Puneti dracu mana si actele in lucru,nu scrisori ca se"deconspira""munca"diicot.Mergi bre si dormi! Orasul intreg stie de drogati!Peste 30 zile se fac 340zile de cand"mesteriti"voi la"oache"!Bine,au fost si multe zile libere"LEGALE in 2018...aveti o scuza.Aaaahhh.am scris"legale"...???
Praf cu pulbere:
(12 Septembrie 2018, 07:00)
Se aude inca in casele noastre: ce o sa zica lumea?Ca a ntrebat vecina,ca de unde am avut bani sa schimb jaluzelele,ca de unde am avut bani de asa rochita la fata?Dar telefon smart?Da cine e ala cu fata ta? Este vai si amar de familia romaneasca,in care era echilibru.Azi,ne rusinam de vecini si nu corectam,ne plangem in case de mila,ca nu ai la cine apela(prietenii te vorbesc si rad pana amortesc,rudele cam la fel...).Despre unul"vrabie"ce doarme prin zona non stop E14?Mai are 43kg,175cm..Vai mama lui!Era un baiat normal in urma cu 8-10ani.Azi-e nenorocit.Si sunt multi ca el.Iar DIICOT in d astia ca el"insista".Sri ul stia de fenomen din 2006..2009.Politia,la fel.Ce au facut?