Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

PSD Ialomița și politica «incognito» la malul mării

Stațiunea Jupiter, hotel Tismana

PSD Ialomița și politica «incognito» la malul mării

PSD Ialomița, atârnată de mâna fi­lialei-soră de la Buzău, a plecat un week-end la mare pentru a se decide dacă mai joacă cu Dragnea pe tricouri sau cântă serenade sub feres­trele familiei Pandele. Precum odraslele boierilor de odinioară, pe­se­diștii au plecat boi și s-au întors vaci, alții deci­zând pentru ei ce e de făcut și când. Vestea bună e că pentru prima dată în istoria acestui gen de întâlniri, pesedeii ialomițeni au învățat să aplaude și discursuri de calitate, precum cel al primarului de Buzău, pe care l-a luat gura pe dinainte în public spunând că Viorica Dăncilă chiar e cum pare. În rest, toate bune și frumoase, și li­derii noștri devreme acasă, cum se cuvine să fie oamenii care își caută un nou stăpân, dar nu îl găsesc...

Unde-s doar unii, nu-i putere
Departe de ochii lumii, tocmai la Jupiter, una dintre stațiunile favorite ale lui Ceaușescu, mai toată suflarea pesedistă din Ialomița a participat la o reuniune politică irelevantă până la derapajele doamnei Firea. Cel mai fericit dintre corifeii Puterii s-a dovedit a fi (n-o să ghiciți niciodată, vă jurăm, nici măcar martorilor oculari nu le-a venit a crede!) primarul PNL de Urziceni, Constantin Sava. Oficial, acesta a rătăcit drumul spre Saturn unde libe­ralii țineau și ei o reuniune politică de extra-sezon. Neoficial însă, toată lumea a știut că teatrul ieftin de după-amiază pe care îl joacă «Turcul» Sava e menit să-i asigure încă un mandat la primăria Urziceni în 2020, dacă Tinel îi retrage sprijinul politic. Punctul de maximă intensitate al întâlnirii nu a fost însă atins la intrarea în scenă a papag..., pardon, primarului de Urziceni, ci la discursul primarului de Buzău, om de afaceri aflat în Top 300 înainte de alegerile din 2016. El a fluierat în biserică declarând public că Viorica Dăncilă chiar e cum pare și că s-a săturat să fie țara condusă numai de... proști! Discursul n-a fost cine știe ce, totul s-a mai auzit, chiar și în PSD... Numai că sala a aplaudat furtunos, iar pesediștii ialomițeni, luați de val, au dat frâu liber sentimentelor și au aplaudat și ei. Iar Marian Neacșu și Victor Moraru și toți ceilalți liderași de mâna a șaptea de prin jur au trebuit să zâmbească strepezit și să tacă. Iar când primarul de Gârbovi, Grigore Popa, și-a amintit că pe el nu Dragnea «coruptul» l-a făcut primar, ci oamenii din sat, chipurile celor doi s-au făcut negre... Și iarăși sala a aplaudat! Noroc cu Iusein Iuksel care a mai dres busuiocul amintindu-le că toți au dosare și «amnistia e bună pentru toată lumea», că altfel lumea își ieșea din Fire(a) și auzeam la TV de Revoluția lui Neacșu de la Jupiter!

Noi cu cine votăm?
Întrebarea e bună. Chiar foarte bună! Numai că cine a mers la Jupiter ca să afle răspunsul a venit înapoi cum a plecat. Pentru că, la Jupiter, nimeni nu fost ca să răspundă la întrebări, ci ca să afle răspunsuri... Iar răspunsurile nu sunt deloc simple. Bunăoară, Marian Neacșu, încă în putere și lepădat de calitatea de purtător de mapă și consilier de taină al lui Livache... Ce să facă el fără acesta? Cui să se mai închine el acum? El și o prăpădită de organizație care abia de face cât un cartier mai răsărit din București... Sau hai, cât sectorul lui Negoiță... Care Negoiță, bine că ați pomenit de el, că noi uitam... Ei, bine, Negoiță e finul lui Firea, știe toată lumea și tocmai a ieșit la rampă și a strigat fără număr/fără număr împotriva «ticăloșilor care nu își fac treaba»... Și tot el, Negoiță, e prieten de multe nopți și felinare cu Victor Moraru, despre care toată lumea știe fără să întrebe că mai vrea un mandat în fruntea Consiliului Județean... Iar în Ialomița mandatele nu se obțin pe voturi, că v-am spus, județul e mic și n-are suficient electorat, chiar dacă se câștigă toate alegerile... Dar uite că ne-am luat cu vorba și am uitat de dilema din debut. Ei, bine, PSD Ialomița votează, ca de obicei, cu ăia care pierd. Știm că nu v-am răspuns și că, de fapt, nimeni nu știe ce se va întâmpla! Dar, prin tradiție, liderii PSD sunt conservatori și pierd de fiecare dată șansa unei schimbări de macaz. În plus, Firea asta o fi ea susținută și o fi mai deșteaptă cum spune toată lumea, dar parcă prea e insistentă și prea le aduce aminte de oameni care s-au vândut «la bucată» pentru un os de ros. Și i-au învățat și pe alții să facă la fel! Așa că decizia se amână până la noi ordine. Sau până găsește domnul Neacșu un al treilea, care să aibă nevoie de «cărător de mapă»...

13 Septembrie 2018, 10:10 (3705 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Organizația PSD Ialomița, ÎMPOTRIVA lui Dragnea
Președintele PSD Ialomița, angajat cu juma' de normă la ANRE
Mitingul lui Dragnea are nevoie de 10 mii de voluntari

Comentariile cititorilor:


oarecare:
(14 Septembrie 2018, 07:43)
Daca nu sunt in stare sa conduca macar Consiliul Judetean, cum credeti ca sunt in satare sa ia o decizie.
Bravo domn Moraru ai facut praf CJ si mai ales directia investitii. Cum este sa o coordoneze unul care habar nu are si nici nu este angajat acolo? Rad si curcile de noi.
Adevarul este ca avem de catva ani un judet European, plin de pesta porcina, plin de noi investitii unde tineretul lucreaza cu drag si spor.
Spor la munca ca sunteti pe calea cea buna.
Andrei:
(13 Septembrie 2018, 21:38)
O fi greu ca președinte interimar
mitu:
(13 Septembrie 2018, 19:29)
Aici ,Moraru cara mapa.
Aron:
(13 Septembrie 2018, 15:33)
Să dea draci in ei