Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Magul de Tarot de la Perieți

Magul de Tarot de la Perieți

Cristi Păun s-a întâlnit cu cărțile de Tarot acum 16 ani, într-o piață din Italia. Acum, privind în urmă, crede că l-a chemat Magul Întors, pe care avea să-l cunoască 10 ani mai târziu. Atunci însă habar n-avea de nimic. A dat 100 de euro că era în bani și i-au plăcut... Acum are 450 de perechi de cărți de Tarot din toată lumea. Și mai vrea 50! «Dar alea sunt mai greu de găsit, nu sunt pentru toată lumea!» sus­ține făcându-ne cu ochiul.

Lumea lui Cristi
Dacă-l auzi, spui că e nebun sadea. Dacă-l asculți însă, lumea asta complicată devine liniară, iar viața incredibil de frumoasă. Cristi a plecat de mic de-acasă, o dată cu Revoluția... Dar s-a tot întors, ca tot românul, sperând că are și el un loc sub soare, acasă la el. Apoi, într-o bună zi, prin 2000, a plecat de tot. A plecat și dus a fost. Iar de-atunci colindă Europa de la un capăt la altul, făcându-și prieteni unde poposește și poposind unde prie­tenii sunt primitori. Face de toate, de la zidărie la muncă de birou... Și nu a spus niciodată «nu», chiar dacă nu s-a priceput. «În Europa, indiferent de țară, ai lor tră­iesc cu bani puțini, cât să nu moară de foame... Eu nu am trăit niciodată așa! A câștigat francezul 2000 de franci, eu am câștigat 6, a câștigat italianul 1000 de euro, eu am luat 3... Altfel trăiești degeaba! Uite, ultima oară am făcut treaba a 5 tâmplari într-o grădiniță din Elveția. 3 zile de muncă, 600 de franci elvețieni... Și treabă socotită, că la 6 luni elvețienii ăștia dărâmau toată grădinița pe interior și o luau de la capăt. Ca să nu intre microbii!». Când nu colindă lumea, Cristi trage acasă, la Perieți. Acolo l-am găsit zugrăvind camerele casei părintești. Și tot acolo, cu mâinile pline de var, ne-a dat în cărțile de Tarot... A folosit cărțile «invi­zibile», favoritele lui: «Ziarul ăsta stă bine mental, e brici, își face treaba lui. Dar în rest, totul e greșit... Lumea e greșită, oamenii sunt defecți. Și-atunci, nici ce face ziarul nu e de folos. Trebuie altceva!... Altfel!».

O viață după cărțile de Tarot
Cristi nu știe altceva. Dacă ar ști, ar fi simplu! Ar fi fost el Magul Întors. Știe, în schimb, că niciodată cărțile nu mint. «Fac cărțile de 16 ani. Mi-a luat vreo 10 să le înțeleg... Apoi am vrut să nu le cred, le-am respins. Iar de vreo 2 ani, m-am împăcat cu ele. De fiecare dată însă nu au mințit! Pentru că sunt complexe și de multe feluri. Am Tarot italian, spaniol, englezesc, american... Am și Tarot țigănesc, și d-ăla românesc. Am Tarot venit din Japonia sau din Rusia... Am unele pe­riculoase, pe care le dai și te subjugă, ajungi să trăiești cum spun cărțile. Am făcute de mână, după perechi, unice în toată lumea... Am dat pe ele 350 de euro bucata ca sa nu mai aibă nimeni și să-l blochez pe următorul... Așa am vrut eu! Am cărți de aer și cărți de pământ, cărți puternice și cărți pentru copii... Iar acum vreau să cumpăr vreo 50 de perechi de cărți șmechere tare, pe care le caut de mult timp, iar acum știu unde să le gă­sesc. Dar alea sunt mai greu de găsit, nu sunt pentru toată lumea! Și cu ele nu dai în fiecare zi, că faci prăpăd. Nici tu nu mai scapi, dacă ele nu vor...». Cărțile lui Cristi au venit la el din toată lumea. Cele mai scumpe, lucrate de mână, au costat 350 de euro! Dar sunt și cărți de Tarot, cumpărate cu 5 euro, de la târguri, la fel de puternice... Are cărți de Tarot pentru copii, rune nordice, care completează cele 78 de simboluri, tomuri groase care explică semnificațiile... «Din câte mi-am dat eu seama, cărțile astea se bat cap în cap. Luptă între ele!».

Ce spun cărțile?
Cristi poate da în cărțile lui de Tarot pentru orice. Pentru slujbă, pentru avere, pentru sănătate... Pentru femei, pentru putere, pentru influență... Dar nu poate schimba ceea ce e scris. «Vin prietenii la mine, care mă știu și îmi cer să le dau o carte. Le dau și nu le place... Pleacă, uită, trec anii... Uneori se întorc, alteori nu se mai întorc niciodată. Dar mă pomenesc că mă sună și zic: „Cristi, dă-mi iar!“. Eu le dau, dar nu pot trece de ce e scris. O iau de unde i-am lăsat, altfel nu se poate. Dacă am spus boală, boală e și acum, dacă am spus bani și femei, așa rămâne... Bine, de bani și femei nimeni nu fuge!». Ne arată, pe rând, cărțile cu care dă. Îi plac unele franțuzești, mici, puternice. Dar și cele mari, aduse de la granița cu Austria, de la Treviso: «Astea vorbesc despre destinul oamenilor. Știți, nu întotdeauna oamenii puternici sunt cei care contează, care înseamnă ceva. Uneori cei mici, fără însemnătate, sunt mai importanți și fac ce trebuie...». Cristi dă în cărțile lui de Tarot și pentru țări, și pentru președinți, și pentru primari, ca cel de la Slobozia... «România are simbolul la Moarte. Și la animale porcul mistreț! Dar Moartea, dacă e în picioare, pe extrema dreaptă, are o influență benefică. Italia are un nenorocit de urs și Magul... Anglia îl are pe Arthur, asul de spadă... Nu are Arcan Major... America are un Mag Negru, un nenorocit... Iar președintele, că tot m-ai întrebat, e nesemnificativ în cărțile mele... Are prea multe de făcut și nu face nimic! Un primar de oraș e mai important decât un președinte... Dar nu știe ce are de făcut! Eu, dacă aș fi primar, aș aduna lângă mine Proprietarii. Lumea asta e a lor, a Proprietarilor. Degeaba ai bani și ai putere, dacă nu ești proprietar. Influența vine și trece, proprietățile rămân. Iar pe termen lung, cine construiește în jurul lor, are de câștigat...».

16 Septembrie 2018, 10:35 (4707 vizualizări - 6 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Taranu:
(17 Septembrie 2018, 23:47)
poate ca il ajuta pe primar cum sa castige la alegerile urmatoare...ca cica are amici cu aspiratii de primar chiar la el in alde  ei.
Tiba:
(17 Septembrie 2018, 20:52)
Eu nu vreau sa stiu ca maine mor.Sau poate câștig la loto fără să joc....
Mou Lis:
(17 Septembrie 2018, 18:34)
buna ziua,
ne puteți transmite cum putem lua legătura cu domnul Cristi Păun?
mulțumesc!
Ion:
(17 Septembrie 2018, 12:17)
INDEPENDENT, nu exagera! Nici măcar nu este amuzant ca ISUS PE POM, Movilă!
Ioan cel pacatos:
(17 Septembrie 2018, 08:14)
Incredibil ! reclama la vrajitorie , unii vad ca musca  pacatul .Fiu al Evei  ! mai bine leaga-ti o piatra de moara .......decat sa smintesti pe acesti prea mici....!
Oprisor isabela:
(16 Septembrie 2018, 18:16)
As vrea sa aflu cum pot da de acest mag cristi păun.Multumesc