Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«În România sunt înregistrate 70% dintre focarele de pestă porcină din UE!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel s-a resemnat

«În România sunt înregistrate 70% dintre focarele de pestă porcină din UE!»

Joi, 13 septembrie 2018, deputatul PNL Gheorghe Tinel a declarat public că România a pierdut lupta cu pesta porcină. Potrivit de­cla­rațiilor­ sale, principalii vinovați pentru această situație sunt actualii guvernanți.

Pesta micilor rumegătoare bate la ușă Deputatul PNL Gheorghe Tinel a declarat în cadrul conferinței de presă de săptămâna trecută că, în opinia sa, «auto­ritățile centrale și județene sunt incapabile să gestioneze dezas­trul provocat de pesta porcină!». În opinia lui, guvernanții știu de mai bine de un an care este riscul la care se expun... «România se confruntă în momentul de față cu unul dintre cele mai periculoase fla­geluri sanitar-vete­rinare. În România sunt înre­gistrate 70% dintre focarele de pestă porcină din UE. Am avertizat cu pri­vire la acest flagel încă de acum două luni, iar acum aver­tizez public că pesta micilor rumegătoare a ajuns la Varna! E inadmisibil ce se întâmplă, iar vinovații trebuie trași la răspundere și înlocuiți înainte de a fi prea târziu...». Deputatul liberal a mai precizat că România trebuie salvată de acest flagel cu orice preț, iar nota de plată pentru acest dezastru trebuie să fie onorată de către liderii PSD, prin de­misia lor ime­diată. «Pesta por­cină există peste tot în Europa... Dar la noi, în numai 3 luni de zile, ea a decimat efectivele de animale! Cineva trebuie să plătească pentru asta... Asta înseamnă că boala nu a fost declarată la timp. Guvernanții sunt iresponsabili!».

Ialomița rămâne fără fermele de subzistență Potrivit datelor oficiale, Ialomița a plătit cel mai greu tribut Pestei Porcine Africane. Conform datelor oficiale, sus­ține parlamentarul, proprietarii de porci din Ialomița așteaptă despăgubiri în va­loare de peste 7 milioane de lei. Banii nu vor acoperi însă decât pagu­bele imediate. «Intenția autori­tăților este de a interzice creș­terea porcilor pe o rază de 10 kilometri în jurul focarelor de pestă... Asta înseamnă interzi­ce­rea creșterii porcilor pe o pe­rioadă nedeterminată! În aceste condiții nu vor mai exista animale în gospodăriile oamenilor. Rămâ­nem fără ferme de subzistență... Aceasta e adevărata dramă!» a adăugat deputatul PNL Gheorghe Tinel.

18 Septembrie 2018, 15:15 (2384 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Gheorghe Tinel promite retrocedarea terenurilor exploatate de Consiliul Județean
«Administrația PSD din Ialomița va fi înlăturată în 2020!»
Cabinet europarlamentar la Slobozia

Comentariile cititorilor:


K1:
(24 Septembrie 2018, 22:33)
dl tinel lucreaza part-time si in parlamentul bulgar ? "am avertizat cu  privire la acest flagel inca de acum doua luni,iar acum avertizez public ca pesta micilor rumegatoare a ajuns la Varna! E inadmisibil ce se intampla,iar vinovatii trebuie trasi la raspundere si inlocuiti inainte de a fi prea tarziu"Bulgarii or sti cu cine au de a face?
@Pesta Neo Liberala:
(20 Septembrie 2018, 09:09)
De fapt e 'vita-versa': de ani de zile psd e la guvernare in procent covarsitor de 70%( odata cu USL si acum PSD-ALDE). Si nu face decat sa matraseasca legile justitiei de care fug psdeii ca penalul de puscarie. Mai mult, acuza presedintia, opozitia si diaspora ca nu-i lasa sa lucreze. Sa ai toata puterea legislativa si executiva , toate finantele tarii si sa dai vina pe altii e mai mult decat incompetenta crasa. Adevarata ciuma rosie!
Pesta Neo Liberala:
(19 Septembrie 2018, 22:07)
nu stiu ce socoteli faceti don'Presedinte(de asociatie) dar datele publicate pe site-ul ec.europa.eu (official) despre focarele UE sta putin diferit
Pesta se manifesta si la porcii mistreti (wild boar) iar procentul corespunzator este de 18% nu de 70%
Romania are problema cu pesta la porcul domestic (in gospodarii) pe cand europenii au problema la "septelul" de salbaticiuni. (fermele lor nu sunt influentate de virusul din gospodarii)
Evident concluzia e cu totul alta: noi avem risc mare si manifestare deoarece cultura noastra promoveaza cresterea porcilor in gospodarii, unde e mai greu de implementat "politici" daca nu chiar imposibil.
De fapt incercati rusinos sa va folositi de un dezastru pentru a da vina pe adversari politici: asta spune mult despre caracterul dvs: mic, mic, mic si la stat si la sfat...

Șef mare:
(19 Septembrie 2018, 20:58)
De la Căzănești nu se pot livra porci la abator dar de la sc Pindul EXIM SRL se poate ,au venit porci de la Ciresu de Braila prin focarul de la Amara si la fel si la Pierieti.Mai mult decât atât patronul Abatorului din Slobozia sc Cocor Com ,Bunea Nicolae a fost chemat la ordin la casa din Bora a Directorului DSVSA Pt a lua toți porcii si livrați la CORA ca are o legătura acolo.
Câta :
(19 Septembrie 2018, 16:42)
Ce bine ar fii ca autoritățile indiferent de culoarea politica sa sa unească pentru consumatorul roman . Dupa atita timp de la apariția primului focar ar fii trebuit sa apara un act prin care sa se protejeze producția de carne din fermele Romanești ! Asta pina nu va fii prea târziu .
@gogu:
(19 Septembrie 2018, 16:09)
"Vechi membri pcr".. Gogule, stii vorba aia: cine zice, ala e! Daca chiar vrei vechi membri pcr, sau daca vrei tineri(ca Mocioniu)ramai in continuare in psd si voteaza cu ei. Tinel avea la revolutie 25 de ani. Cam cat de "vechi membru"pcr inseamna asta, dupa mintea ta?
gogu:
(19 Septembrie 2018, 15:18)
Gheorghe Tinel latra cand e la putere , latra cand e in opozitie. Cine il mai crede? Dreapta trebuie sa vina cu oameni noi, curati, tineri , nu cu vechi membri ai PCR care s-au compromis iremediabil. Altfel dupa pesta africana, ciuma rosie va desavarsi umilirea romanilor in scurt timp.
X:
(19 Septembrie 2018, 10:01)
Sa lasam organe competente sa gaseasca vinovatii de acest dezastru in Romania . Ar fii bine sa ne focusam pe solutii rapide deoarece suntem intr-un mare colaps . 
Atita timp cat fermele din Romania nu sunt protejate prin masuri radicale ( efectuarea unui coridor de 10 km in jurul fermelor ) vom asista la perderi uriase pentru economia tarii . 
Vor fii pierderi in cascada atit pentru fermierul autorizat , cat si pentru abator , carmangerie , personal contractual , agentii de clasificare , auxiliarii .
De unde vor mai venii banii la bugetele locale sau de stat daca fermele cad una dupa alta  .
Politicul ar trebuii sa inteleaga macar un ultimul ceas ( si asa este extrem de tarziu ) ca trebuie sa protejam fermele din romania indiferent de specia produsa in ea . 
Este extrem de greu sa se ia masurii radicale ( cum  ar fii uciderea preventiva in jurul fermelor pe o distanta de 10 km ) , dar numai asa vom reusii sa stopam acest dezastru . 
Ar fii o mare bucurie sa fim mai patriotii , sa incurajam productia din Romania si nu importurile din UE 

da, dragi tovarasi:
(19 Septembrie 2018, 09:58)
Pt pesta porcina, saracirea judetului, apa otravita, risipirea banului public pe "gropi "sau sali "variabile", parcuri industriale( pt investitori chinezi ), pt incompetenta tutelor SI CADANELOR din sistemul administrativ, pt descompunerea invatamantului etc, etc, de vina e opozitia, tovarasi! Ca nu ne lasa sa lucram in liniste..
fane:
(19 Septembrie 2018, 07:35)
NUMAI LUDOVIC ORBAN PUTEA STOPA ACEASTA CRIZA,FIINCA A FOST MINISTRU LA TRANSPORTURI.
Maria:
(19 Septembrie 2018, 04:28)
Sa ne spună domnul deputat cum procedau dumnealor, liberalii,in cazul in care se aflau la guvernare într-o situație de criză că această.