Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scandal la Școala Gimnazială Rădulești, din cauza profesorului de Matematică

Început de an școlar cu scandal la Școala Gimnazială din Rădulești, județul Ialomița. Mai mulți părinți au semnat o petiție prin care cer Inspectoratului Școlar Județean și instituției de învățământ să oprească încadrarea în muncă a profesorului de Matematică. Oamenii spun că dascălul nu este bine pregătit pentru a preda această materie și că, din cauza sa, rezultatele la învățătură ale copiilor sunt slabe.

Protest pe holurile Inspectoratului Școlar Județean Ialomița
În urmă cu aproximativ o săptămână, doi reprezentanți ai comitetului de părinți ai Școlii Gimnaziale din Rădulești s-au prezentat la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița pentru a-l reclama pe profesorul care predă Matematică în cadrul unității de învățământ. Oamenii s-au declarat nemulțumiți cu privire la faptul că respectivul dascăl nu acordă o atenție deosebită materiei pe care o predă, motiv pentru care nici cunoștințele elevilor Școlii Gimnaziale Rădulești la această disciplină nu excelează. Dovada o fac rezultatele slabe pe care cei de clasa a VIII-a le-au obținut la Evaluarea Națională, examen care s-a desfășurat în luna iunie 2018. «Am venit să reclamăm atitudinea profesorului de Matematică de la Școala din Rădulești... Niciun copil nu a reușit să ia note mari la Evaluarea Națională! Dânsul nu știe Matematică! Copiii au spus că se încurcă în explicații atunci când predă lecția. Copiii spun că dacă îi cer să le repete, el le vorbește urât și spune că nu e plătit să vorbească de două ori...» declară Petre Dragomir, unul dintre reprezentanții părinților din Rădulești. Supărarea oamenilor este cu atât mai mare cu cât, deși au încercat să rezolve problema cu ajutorul conducerii școlii, aceștia au fost trimiși la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița. De la Inspectorat li s-a comunicat faptul că este necesar să se adreseze unității de învățământ. «Am fost la școală, am vorbit cu doamna directoare, ne-a trimis la Inspectoratul Școlar Județean... Și acum, de aici ne-au trimis înapoi la școală, la doamna directoare!» declară Ionuț Anton, un părinte din Rădulești. În cazul în care situația nu se va rezolva, oamenii sunt dispuși să-și mute copiii la unități școlare din cadrul comunelor aflate în apropierea Răduleștiului. Cât despre profesorul de Matematică care a stârnit scandalul dintre părinți și reprezentanții școlii, acesta a predat Muzica ani buni la școli din zona de Vest a județului Ialomița, iar anul trecut a fost prima dată când a încercat să predea și Matematică. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au precizat că respectivul profesor deține o diplomă care atestă competențele sale pentru a preda această materie.

18 Septembrie 2018, 12:35 (3610 vizualizări - 7 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Costel:
(19 Septembrie 2018, 07:50)
Poate preda matematica pe portativ. De ce nu?
Țăndărei :
(18 Septembrie 2018, 22:05)
Așa părinți, așa copii! Ereditatea și nivelul de educație! Multe generații in urmă sunt slabe.
@gigel:
(18 Septembrie 2018, 20:20)
@gigel. E periculos totuși când niște părinți buimaci ,,iau atitudine”! Poate ieși ceva în detrimentul copilului. Avem părinți...români, nu au cine știe ce educație nici ei!
Aurel:
(18 Septembrie 2018, 18:16)
Niciodată IȘJ n-a făcut mai mult! Barcaragista arunca pisica de unu la altu! Ministerul, dar și aici sunt probleme! Nu mutați copiii, mutați profesorii!
Cadru didactic:
(18 Septembrie 2018, 17:21)
Dragi pariparavetinti aveti prea mari asteptari ca isj sa va rezolve problema. Uitati va la sc.nr. 2 din Tandarei. Acolo e un balamuc de nu se mai termina. Si de ce? Simplu. Nu sunt sefi care sa isi asume decizii ptr.binele copiilor. Nu sunt. Numirile politice aduc.oameni lipsiti de competente reale. Cine face politica are sansa sa conduca. Asta intereseaza.nimic.altceva. asa ca fiti realisti. Mutati va copii de acolo ca in speranta ca isj va rezolva problema cu.conducerea de invatamant primar care exista, dar cu sanse de.deputatie, luati va adio. Asta e realitatea.
Gigel:
(18 Septembrie 2018, 17:12)
Felicitări părinților, care au luat atitudine în fața unei probleme. Doar așa există șansa să obținem ce dorim!
Gheorghe:
(18 Septembrie 2018, 13:38)
Un profesor de Matematică nu poate preda Muzica? Se poate în ambele direcții! Rămân la ce știu sigur: intră la clasă “profesori” numai să aibă cine intra! Nu fac nimic, au salarii și sunt foarte mândri de ei! Fâț! fâț! cu catalogul și....atât! Boieri preșuri! Problema gravă este că nu sunt alții! Cei de Matematică au făcut și pușcărie pt. Mită la Bac! Părinții nu văd decât disciplinele școlare care-i dor, restul profesorașilor, toți cu același salariu, pot să-și facă de cap!