Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fără abateri disciplinare la Poliția Orașului Țăndărei

Fără abateri disciplinare la Poliția Orașului Țăndărei

Ancheta internă deschisă la Poliția Orașului Țăndărei după ce o femeie din Galați a reclamat pe rețelele de socializare faptul că a fost șicanată în trafic de un grup de romi, fără ca polițiștii să intervină, este aproape de final. Primele concluzii ale ofițerilor Serviciului Control Intern al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și reprezentanților Inspectoratului General al Poliției Române scot în evidență faptul că în speța pe care au cercetat-o nu există nicio problemă legată de modul în care s-a acționat! Astfel, singura măsură care s-ar fi luat vizează mărirea efectivelor de polițiști în cadrul Biroului de Ordine Publică al Poliției Țăndărei...

Totul e bine când se termină cu bine
În urmă cu o lună, o tânără din Galați povestea pe rețelele de socializare cum a fost la un pas de a fi tâlhărită la Țăndărei de un grup de romi din localitate. Fără să depună vreo plângere cu privire la acest incident, femeia și-a arătat indignarea față de faptul că, deși a sunat la 112, polițiștii din oraș nu i-au oferit ajutorul pe care l-a solicitat. Mărturia femeii s-a concretizat într-o anchetă internă, începută de ofițerii Serviciului Control Intern al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și continuată de reprezentanți ai Corpului de Control din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române. Cele două structuri au încercat să des­copere dacă într-adevăr în seara zilei de 20/21 august 2018, când s-au petrecut faptele sesizate, polițiștii din Țăndărei au acționat conform fișei postului și dacă au fost comise fapte de natură penală. La o lună de la debutul anchetei interne, primele concluzii arată că nu există vinovați în acest caz! Astfel, chiar dacă lasă găștile de romi să-și facă de cap pe străzile orașului, polițiștii nu pot fi acuzați de faptul că nu au acționat corespunzător. Mai mult, în cauză nu a fost deschis niciun dosar penal întrucât, explică surse din cadrul Inspectoratului de Poliției al Județului Ialomița, femeia implicată în incidentul de la Țăndărei nu a depus nicio plângere în care să reclame ceea ce a povestit pe internet...

Mai mulți polițiști la Țăndărei
În ceea ce privește măsurile care au fost dispuse în acest caz, oficialii din cadrul Inspec­toratului de Poliție al Județului Ialomița au luat decizia de a suplimenta numărul agenților din cadrul Biroului de Ordine Publică al Poliției Țăndărei. Oricât de oportună ar fi, această dispoziție este greu de pus în practică în condițiile în care IPJ Ialomița se confrută de ani buni cu lipsa de personal. Problema deficitului de cadre s-a acutizat în ultimii 3 ani, din cauza pensionărilor masive din sistem. Esitmativ, în 2017, peste 100 de polițiști din Ialomița au renunțat la funcțiile pe care le-au avut prin pensionare. De notorietate sunt pensionările foștilor adjuncți ai IPJ Ialomița, Cristian Lefter și Dorian Voicu, sau a comandantului împuternicit Marian Neagu. Surse neoficiale susțin că până și actualul șef al IPJ Ialomița, Cristian Ivan, ar fi încercat de două ori să-și depună dosarul de pensionare, însă a fost respins...

20 Septembrie 2018, 12:05 (4818 vizualizări - 16 comentarii)

Citiți și:
Anchetă internă la Poliția Țăndărei
Polițiștii corupți din Țăndărei au fost arestați preventiv
Polițiștii-infractori din Țăndărei aplicau amenzi ilegal

Comentariile cititorilor:


Dorel:
(23 Septembrie 2018, 20:07)
femeia urmărită credea că o să fie tâlhărită, de niște țigani care credeau că au venit tâlharii peste ei în cartier, ce panaraaaame ;)))))))
Moromete:
(23 Septembrie 2018, 19:59)
Fratilor, romanilor panarame, nu este problema o bezmetica care se rataceste in Tandarei cu GPS-ul, problema e politicienii corupti, calitatea slaba a reprezentantilor, functionarii care fura, saracia populatiei si nivel ulde trai ca-n lumea a III-a, lenea voastra si indolenta care va fac viata si viitorul de ca ca t, lipsa de educatie, inmultirea tiganilor si spalarea banilor in Tandarei sau alte parti, lipsa unor afaceri de succes, lipsa absortie fondurilor europene, nu circul si panarama...
Oana:
(23 Septembrie 2018, 07:04)
Si acum calare pe romani. Politistii opresc si amendeaza doar romani.
Un cetățean:
(22 Septembrie 2018, 09:26)
Daca la Tandarei totul este in regula,tara depășește foarte curând Germania.Raportul a fost întocmit de mizerii comuniste ce ascund gunoiul sub pres.Si clar tiganii trebuiesc puși la punct,tinuti acolo unde le e locul,nu la tv si in palate si mașini de lux cand nu au muncit o zi in viața lor.Mare rusine domnilor de la ANAF
Citesc :
(21 Septembrie 2018, 20:42)
Citesc comentariile și mă crucesc, aici e vorba de ciorile care vor stăpâni Romania în 15-20 ani pt ca se înmulțesc ca șobolanii. .... Gaborii? Îi doare la bascheti pe gabori de cetățean, statutul polițistului nu îi permite să aplice legea ferm ca în SUA, așa ca "de ce sa mă complic? " în privința țiganilor trebuie făcut ceva. ... Romanii sunt educați, însă țiganii, țiganii trebuie starpiti, trebuie să știe de frica lagii și bineînțeles sa accepte statutul de minoritate
Lazar:
(21 Septembrie 2018, 16:09)
Da sictir eu iti si pot da doua expemple de politisti ambii ofiteri dintre care unul sef birou iar celalatbtot sef care au ascuns probe acte false care existau si exista dar care nu au fost cerute si depuse la un dosar penal favorizand faptuitorul pentru a nu ajunge la inchisoare. Politisti care au interpretat inscrisuri ale statului tot in favoarea faptuitorului desii legea este contrara sustinerilor scrise in referate cu nup. Sper ca in curand sa pocneasca presa cu posibile arestari dar asta tine de procurorii si judecatorii de sus. Este inimaginabil o monstruozitate cea ce se intampla in unele sectii de politie si nu numai din judet. Nu am generalizat am scris unii !
Cocos:
(21 Septembrie 2018, 15:27)
Si au rămas tot in picioare . Acum trebuie sa fie anchetati anchetatorii ca parca prea ne prosteste pe fata.
Sictir:
(21 Septembrie 2018, 13:37)
Cum va mai aparati voi intre voi gaborilor facuti la apelul bocancilor. Nu var fii rusine ca va cresteti boracii din banii nostri si voi fentati cetateanul de rand. Putini dintre voi sunt politisti, restul umplutura intrati pe oua si bani la scoala de politie. Verificati-va rezultatele care vorbesc de la sine publicate nu de mult timp chiar in acest ziar. Cate sute,mii de infractiuni cu AN in ultimii ani si mai aveti curajul sa comentati ? Voi aia care sariti in cap ca arsi cand vedeti hotul ca este invinuit nu var fii rusine. Nu toti dar unii dintre voi meritati ani grei de puscarie cu tubul de alifie langa voi. Mergeti prin orase,sate si comune sa vedeti cum sunteti blestemati de cetatenii care va stiu si va cunosc metehnele parazite. Huooo anumitor golani din politie
Georges:
(21 Septembrie 2018, 13:30)
Sunt numai corupți in Ialomița lăsați vrajelile și minciunile incompetenților nu faceți decât să protejați clanurile interlope
Guiu:
(21 Septembrie 2018, 12:37)
Ce ați fi vrut sa gasesca IGPR-ul, la câți polițiști dunt la Țăndărei?
Doar adevar:
(21 Septembrie 2018, 11:18)
Doamna de la Galati a factut o marturisire pe binecunoscutul site de socializare, dar oare are si pobe sau altceva? Asa ma tresc si eu in noaptea asta sa fac un articol pe facebook in care descriu cum m-au sicanat 10 masini in trafic pe raza localitatii Slobozia, toti putem face asta, nu spun ca doamna nu are dreptate chiar are, dar totusi ce vreti sa se intample, sa infunde puscaria doi agenti si-un comandant de politie oraseneasca pentru ca nu s-a probat o sicanare-n trafic? ce solutii gasiti? stiti doar sa dati cu noroi in niste oameni care sunt pusi acolo sa-si faca treaba nu sa se imprieteneasca cu voi ci sa va apere fundurile voua si copiilor vostrii cand copiii lor dorm nopti la rand singuri si merg tot singuri in prima zi de scoala sau la spital pentru ca tati sau mami sunt la serviciu, serviciu ce nu le permite sa "fuga" cum fugiti voi din post o ora doua sau mai mult pentru rezolvarea problemelor personale. Ii vedeti pe marginea drumului si exclamati "uite-i si p-astia stau la panda" asta cand nu aveti nevoie de ei si cand aveti nevoie de ei vreti sa fie oriunde si oricum eventual sa se teleporteze sa va salveze, nu intelegeti si nu judecati ipocrizia pe care o aveti toti. Cred ca multora dintre voi vi s-au furat telefoane, portofele etc. si sigur v-ati milogit cu cerul si cu pamantul sa va ajute, de astia pe care ii vreti acum legati, schingiuti eventual pentru ca nu s-au teleportat sa o salveze pe doamna. Majoritate v-ati dori sa renuntati la sapa sa fiti politisti doar ca nu se poate, ai totusi nevoie de ceva cunostinte sa ajungi p-acolo! Dormiti linistiti pe pernele voastre si datorita lor, ipocritilor!
Pavel:
(21 Septembrie 2018, 10:08)
Fără reclamație scrisă nu se face nimic! Și așa, tot nu sunt șanse, dar măcar respecți PROCEDURILE. Ce ne-am face fără proceduri!
Maria:
(21 Septembrie 2018, 09:00)
Ce va mai place sa vorbiti tampenii. Habar nu aveti cu ce se mananca munca de politie dar stiti sa mancati c.cat. Voi ce ati facut pentru urbea din care faceti parte? Stiti doar sa dati din gura si sa barfiti ca niste babe proaste. Dar oare la voi nu va uitati, pentru ca aveti multe bube in cap,  sa vedeti ce faceti si daca intr- adevar meritati sa vorbiti despre altii . Ce se intampla la Politia din Tandarei este rezultatul barfelor voastre pe care S. le-a crezut si le-a pus in aplicare. Rezultatul este ca ati ramas in ,,c.rul gol,, iar acum tipati ca nu are cine sa va apere. O sa fie si mai rau, dar va meritati soarta. De cate ori ati ajutat politia sa-si faca treaba? Dar pretentii aveti si stiti sa dati cu noroi. Atunci cand veti realiza ca aveti nevoie de politie, s-ar putea sa fie prea tarziu. Dar in Ramanica este ceva normal sa dam cu noroi, sa stam cu mainile in buzunare si sa cerem. Nu ne mai facem bine. Iar celor care nu le convine, ce am scris, atentie vedeti ce aveti in traista,( sau pe constiinta) sa nu scrie si altii despre voi,,,, dar in dosare.
Valentin:
(21 Septembrie 2018, 07:45)
De ce nu a depus plangere doamna? Pai este simplu ma Tarzane, daca femeia a solicitat urgenta la 112 iar politia ia dat cu mucii in fasole, crezi tu mai @eu ca pe calea reclamatiei srise se rezolva ceva, unde mai pui timp pierdut, citatii la politie cu declaratii pe care ti le dicteaza politistul macarencar,bani cheltuiti,nervi,stres si asteptari de 4,5 ani. Asa ca mai bine sa lipsit femeia stiind probabil cum merg treburile prin politia ialomitena sclava hotilor. Paii ma @eu ai exemplu in articolul de presa pe care tocmai l-ai comentat. /sa deschis o ancheta si nimic! Exact asa suna si raspunsul dat de ipj ialomita doamnei daca facea reclamatie scrisa. Plang cetatenii prin fata sectiilor de politie si sti ce fac politisti,NIMIC . Vrei exemple le gasesti . Politia o cloaca de spagari pusi tot mai mult pe capatuiala ca de nu o sa scape hotul doar pe zambete
Eu: