Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Social-democrații ialomițeni se bat pentru un loc în viitorul Parlament

Mai puțini în 20-20

Social-democrații ialomițeni se bat pentru un loc în viitorul Parlament

bonus: Faceți loc pentru domnul Mocioniu!

PSD Ialomița și-a adjudecat 4 fotolii de parlamentari la ale­gerile din 2016. Performanța este una unică și, Slavă Domnului!, irepetabilă. Nu o spunem noi, o spun chiar ei... De o lună încoace tot mai tare și tot mai răspicat. Pentru că la alegerile din 2020, din cele 4 mandate de parlamentar vor rămâne doar 3... Mai mult decât atât, deputații Mihăiță Găină, Ștefan Mușoiu și Andrei Pop vor trebui să-și ia adio de la diurnele lor grase și viața fără de griji pe care o au acum...

Nici Marian Pavel nu se simte prea bine?
În 2016, Ștefan Mușoiu l-a prins pe Dumnezeu de picior și, dintr-un biet «nimeni» politic, s-a văzut deputat! În semn de recunoștință, nu a deranjat aproape 2 ani pe nimeni și a postat harnic toate elucubrațiile mediatice ale președintelui Livache pe pagina sa de Facebook. Cu Andrei Pop a fost mai simplu... Fosta voia ce-a poftit mămica și banii jupânului tată. Iar «sfătuitorul de taină», Marian Neacșu, n-a avut nimic împotrivă, că banii de campanie au dat cu rest... Deputatul invi­zibil, Mihăiță Găină, a ținut cu dinții de fotoliu și, fiind prea greu, nu i s-a putut smulge preșul de sub picioare. Dar luna trecută, toți trei au cam înțeles că pot vacanta locurile pe care le ocupă... Sigur, e devreme, iar până la alegeri mai e cale lungă. Dar zarurile deja ar fi fost aruncate și s-ar rostogoli prost pentru ei... Fiindcă vremurile s-au schimbat, iar la ușa PSD Ialomița se înghesuie candidați noi, câtă frunză și iarbă. A, era să uităm de senatorul Marian Pavel... Din câte am înțeles, domnului i s-ar fi promis un nou mandat. Cu toate acestea, nu ar fi chiar bătut în cuie... Arogant, infatuat, conflic­tual, el a reușit în cei aproape 2 ani de când joacă în «politica mare», cum îi place să se laude, să își facă mai mulți dușmani în filială decât prieteni. Iar filiala, știe până și ultimul lipitor de afișe din PSD, e Marian Neacșu!

«Sfătuitorul» vrea echipă nouă
Primul pe lista de deputați ialomițeni pentru viitorul Parlament va fi chiar Marian Neacșu! Deputat vreme de două mandate, el a ocupat în ultimul timp ba funcția de «cărător de mapă», ba pe cea de «sfătuitor de taină»... Acum, scăpat de interdicția de a candida, vrea să se întoarcă la Camera Deputaților călare pe calul maro al social-democrației. Ca o paranteză, dacă Marian Neacșu va dori să fie senator, Marian Pavel devine istorie cu «i» mic... Întâi pentru că nu-l vedem coborând din prepeleacul Senatului pentru a culege firimiturile lăsate de președintele Neacșu. Și-apoi, pentru că nici de firimituri nu va mai avea parte... Revenind, după cum vă spuneam, cele două fotolii de de­putat ar fi fost deja acontate! Primul, după cum vă spuneam, este ocupat de Marian Neacșu. Pentru cel de-al doilea loc, Statutul PSD impune principiul «egalității de șanse». Adică, va fi o femeie! Gurile rele spun că pentru el se pregătesc două doamne. Iar cele mai mari șanse le-ar avea doamna Pop, mama lui Andrei. Care, impulsionată de succesul odraslei, a ajuns să creadă că Parlamentul se poate moșteni și în sens invers. Nu insistăm, că toți avem mame... Cea de-a doua pretendentă poate constitui o surpriză. Mai ales că domnul Neacșu se bucură «în plină maturitate biologică» de o nouă relație cu cel mai bine plătit om din Parlament, secretarul Camerei Deputaților, Silvia Claudia Mihalcea...

Faceți loc pentru domnul Mocioniu! Singura problemă nerezolvată a președintelui Neacșu rămâne Adrian Mocioniu. Făcut politician la apelul bo­cancilor, acesta nu vrea nici în ruptul capului să renunțe la fotoliul de primar al Sloboziei. În aceste condiții, conform principiului «dacă nu poți scăpa de un incompetent, avansează-l!», Marian Neașcu caută cu disperare o soluție de compromis. Numai că, până acum, nu a găsit-o... E drept, a fost și foarte ocupat să-i găsească viitoarei soții un loc eligibil în Parlamentul European... Că doar îl știți cât e de atașat de familia tradițională! Pe de altă parte, misiunea pare imposibilă în condițiile în care, cum să spunem noi ca să fim delicați?... În condițiile în care, de unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere! Așa că președintele Neacșu dă din colț în colț și se roagă pentru o soluție salvatoare. Sigur, una există și a fost deja patentată cu succes de Gabi Ionașcu. Dar ar fi al doilea primar de care Neacșcu se leapădă și electoratul o fi el captiv, dar prost nu e... Așa că trebuie să-i găsească lui Adrian Mocio­niu o funcție! Cu condiția să supraviețuiască războiului Firea-Dragnea, care-l sfârtecă în două de-a ajuns să nu mai știe cui trebuie să care mapa...

20 Septembrie 2018, 15:10 (4514 vizualizări - 11 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Mary:
(28 Septembrie 2018, 13:04)
Se merge pe aceiași linie. SUNT MULȚI PROȘTI care să-i voteze.
mocciolina:
(26 Septembrie 2018, 22:48)
Vă mai votează ...ulea Spătarul!
Aron:
(24 Septembrie 2018, 07:03)
Kkatu săi bată de hoți și ciubucari comisionari fac tot felul de hoții unu cu altul și săi vezi ce se ceartă in fata lumii. Musoiu Moncioiu. Ionascu. Stoica. Moraru. și multi care iau pus tot ei in conduceri pe la drumuri spital scoli etc. Ne-am băgat datori cu mâna noastra. Apa, groapă, drumuri, cartier, maxi taxi droguri in școli E. T. C. Votați PSD.
Slobozean:
(22 Septembrie 2018, 19:08)
Ce fete au. De adevărați politicieni. Categoric trebuie să i votăm. Oameni instruiți, cel puțin senatorul e înțelept ca de aceea e senator. Oameni de baza ptr popor. Cu ei trebuie sa mergem in continuare. Dar... unde? Daca e cineva cu adevărat om aszat, acela e vicepresedintele CJ din partea PSD. Un om educat si instruiți. In rest cu de alte senator si deputati psd.parca sunt manelisti de bărbulesti. Serios.golani sadea.
bre:
(21 Septembrie 2018, 14:59)
bre, dar pe tataia Minciu l-ati intrebat ? cel de 80 de ani care a fost gestionarul carnetelor de PCR ! ala face si desface multe posturi calde din judetul asta. tataia Minciu e un fel de Mafalda al acestui judet si al Sloboziei. cum de il mai lasa Glodeanu pe minci aici langa noi si nu il ia langa el ca ce ii mai baga limba in ureche sa toarne pe toti sa iasa el in lumina buna.
Emil:
(21 Septembrie 2018, 07:50)
Se incalzeste de zor fostul de Tandarei.......
Slobozean:
(20 Septembrie 2018, 21:26)
Mai oameni buni noi ne dam seama oare cine ne reprezinta in Parlamentul tarii? Voi vedeti ce figuri au? Doamneeee cine e senator? Nu mi vine sa cred. ce oameni sunt indivizii astia? Cum de au ajuns sa ne reprezinte? Ne meritam viata de mizerie pe care o avem. Astia.s golani oameni buni.
Valentia:
(20 Septembrie 2018, 19:43)
Ce cauta astia in Parlamentul Romaniei ?
Pesta rosie:
(20 Septembrie 2018, 19:26)
Vremurile sunt grele pt psd. Cu razboiul intern partidul risca sa se rupa in doua: aripa Jilava si aripa Rahova(zic cei de la 'Kamikaze'). Cu Neacsu in tabara adversarilor lui Dragnea(va vine sa credeti!?) nu se stie ce locuri le mai raman parlamentarilor psd ialomiteni. Vorba ceea, din 4 mandate vor ramane trei pt ..2 psdei..
ion:
(20 Septembrie 2018, 19:04)
Apropo de candidatura lui Mocioniu abia asteapta Gina Palantin ,,sa iasa la plimbare cu maimuta ,, .cum se lauda  la alegerile anterioare de primar .
cetatean:
(20 Septembrie 2018, 18:57)
Chear asa alegatori sa aiba orasul acesta ,sa aleaga fosta casiera de la CMP SLOBOZIA de la cuafor -mama lui Andrei -daca da ne meritam soarta /