Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Organizația PSD Ialomița, ÎMPOTRIVA lui Dragnea

Marian Neacșu a decis

Organizația PSD Ialomița, ÎMPOTRIVA lui Dragnea

Joi seara, 20 septembrie 2018, președintele PSD Ialomița, Marian Neacșu, a convocat Biroul Executiv Județean. Ședința, destul de scurtă, a statuat ceea ce mai toți membrii social-democrați observaseră de ceva timp: opoziția secretarului general al PSD, Marian Neacșu, față de liderul Liviu Dragnea.

Cu mic cu mare, susținem Mișcarea politică a cameleonului purtător de mape Marian Neacșu a fost evidentă, citind printre rândurile declarațiilor sale sforăitoare din ultima perioadă. Marian Neacșu, în cadrul partidului, este un comunicator foarte abil. În public însă, discursurile sale sunt fade și lipsite de consistența unui adevărat om politic. Dintotdeauna, carisma sa a fost a unei borduri de pe centura politicii, specialitatea casei fiind jocurile subterane, cu sau fără pretendenți. Revenind, unii dintre social-democrații ialomițeni au fost totuși surprinși de tenacitatea cu care Marian Neacșu și-a susținut noul punct de vedere în cadrul ședinței, în condițiile în care același Neacșu se declara «sfătuitorul de taină» al președintelui Dragnea, lăsând chiar să se înțeleagă printre apropiați că Dragnea nu trage un pârț fără a-i solicita opinia. Chiar și în ceea ce privește desemnarea ultimului premier PSD, Viorica Dăncilă, Marian Neacșu ar fi avut implicații, Liviu Dragnea apelând la terapia teoriilor liderului de Ialomița. Așadar, cum vă spuneam, cei mai mulți dintre cei prezenți și-au manifestat surprinderea în ceea ce privește noile orientări politice ale domnului Neacșu... Chiar au fost voci care au reproșat o astfel de atitudine, aducându-se în discuție «pleiada» de secretari de stat sau funcții cu care Dragnea a «înzestrat» PSD Ialomița după câștigarea alegerilor. «Domnule președinte Neacșu, îl avem pe Potor la Ministerul Agriculturii, pe Brănescu la Autoritatea Sanitară Veterinară, pe Alexandrescu la Ministerul Sănătății... L-ați impus pe Crunțeanu la AFIR... Avem câțiva oameni și prin alte ministere sau instituții. Cu o astfel de decizie, îi putem pierde!» i s-ar fi reproșat în cadrul ședinței. Cu toate acestea, Marian Neacșu a propus un vot ÎMPOTRIVA lui Liviu Dragnea.

De culise Ce s-a întâmplat însă cu opiniile domnului Neacșu de au devenit atât de contrare președintelui Dragnea? Ce ar fi declanșat o astfel de decizie? Potrivit surselor noastre, Liviu Dragnea l-ar fi îndepărtat în ultimele luni pe Marian Neacșu de la consfătuirile de taină ale grupului restrâns de conducere a partidului și, implicit, a țării. Dragnea a simțit că Neacșu, de la un simplu purtător de mapă și «sfătuitor de taină», poate emite pretenții mai înalte. De asemenea, a auzit și că Neacșu, alături de Ciolacu (președintele PSD Buzău) și Tudose (fostul premier eliminat de Dragnea), au constituit un «grup de inițiativă» care operează chiar la debarcarea sa... În plus, același Dragnea cunoștea și despre întâlnirile nocturne dintre președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, și prietenul său de noapte, Robert Negoiță, exponent al grupului Firea ce, la suprafață, solicită aceeași îndepărtare a președintelui Dragnea de la șefia  partidului. Abil, Dragnea l-a «exmatriculat» pe Neacșu din cercurile de putere, lăsându-i totuși impresia că, prin funcția deținută, de secretar general PSD, se poate «implica» la nivelul conducerii partidului.

Viitorul nu sună bine Presat de timp și alți «tovarăși» de partid, Marian Neacșu a avut de ales între două rele. Firesc, a ales, considerând în consecință, pe cea mai puțin rea. Pe termen scurt, decizia sa va fi devastatoare pentru Ialomița. Dragnea, cu siguranță, va frânge multe «capete» susținute de Neacșu în funcții înalte. Este firească o astfel de atitudine, de răzbunare... Pe termen lung, calculele domnului Neacșu ar ieși pozitive, gândindu-se că Dragnea, chiar dacă va câștiga din nou această bătălie, va pierde într-un final războiul. Căci, da, și dacă va câștiga azi, 21 septembrie 2018, Dragnea va începe să devină istorie... Dacă Dragnea va pierde, ceea ce e puțin probabil, Neacșu își va aroga merite ce, cu siguranță, nu-i aparțin. Însă, corect, își va consuma aceleași energii cameleonice pentru realizarea unicului său scop: supraviețuirea politică în sfere înalte.

21 Septembrie 2018, 08:05 (5877 vizualizări - 20 comentarii)

Citiți și:
Ghidul Renegatului
Ce ar fi Ialomița politică dacă...
Marian Neacșu a fost exclus din PSD!

Comentariile cititorilor:


Slobozia:
(12 Noiembrie 2018, 07:10)
Organizația trădătirilor PSD din Slobozia. Sunteți toți lingăii lui TINEL GHE. Ialomițenii au avut încredere în voi trădătorilor. Sunteți lingăii de meserie. Dracul mai are încredere în Neacșu Marian trădătorul NR.1 al PSD și în lingăul Adrian Mocioniu ratatul Sloboziei.
Ciuma rosie:
(30 Septembrie 2018, 19:49)
Cred ca neacsu , moraru si cei patru parlamentari s_au pisat contra vintului ! Ca primar s_au pisat ( votat) ca primarii , ca si pe ei ii voteaza intelighentia din UAT uri !
Mary:
(28 Septembrie 2018, 13:00)
Întarâtă-i drace, că și mie îmi place!!!
din culisele PSD:
(24 Septembrie 2018, 20:52)
Mai Neacsule ma cum tocmai tu care ai calcat peste oameni de care te-ai folosit iar pe urma dupa ce ti-ai vazut saci-n caruta i-ai dat afara din partid  sa ajungi unde ai ajuns  asa ar trebui sa-ti faca si tie Dragnea  sa vezi cum e .N-ai fost inspirat credeai ca ai un cuvant de spus in staful PSD? Acum vezi ca nu te duce mintea ? Te-ai facut de ras ,i-ai carat mapa lui Dragnea degeaba .Cuvantul tau nu are valoare in fata stafului PSD degeaba a investit incredere PSD-ul Ialomita in tine .Da-ti demisia de onoare ca esti un paduche la BUCURESTI
fabula:
(24 Septembrie 2018, 17:24)
3 lupi si o oaie voteaza ce sa manance la pranz....
presa straina:
(22 Septembrie 2018, 18:34)
Financial Times: "Sforarul Romaniei supravietuieste rebeliunii din partid; a fost o lupta intre bande."
Nicu:
(22 Septembrie 2018, 08:13)
Agariciule , penalule, puscariasule curva ai fost curva mori ial si pe PG si aruncativa in fata trenului ca traiti degeaba numai pentru manevre si furaciuni
PIB-ul a crescut:
(21 Septembrie 2018, 22:58)
In timpul Cex PIB-ul Romaniei a crescut semnificativ: timp de 7 ore sefii psd nu au mai furat nimic. Dragnea a promis inca 5 guverne, ca sa fie functii pt toti...
Pdf ist:
(21 Septembrie 2018, 22:02)
Îi vrea postul? N ar fi rau ptr. Ialomița și pădurilor ialomița. Dar mai ales ptr protejatii/ protejatii lui. Deja se vad deputati sau deputate. Bravo Neacsu.
citizenul:
(21 Septembrie 2018, 21:02)
A luat-o-n barba! Ce-i drept, era de asteptat, pare destul de prost...!!!
cetatean pacalit:
(21 Septembrie 2018, 20:24)
CE AI FACUT NEACSULE  NA CA NU L-ATI DAT PE DRAGNEA JOS TI-AI TAIAT CRACA DE SUB PICIOARE I-AI DUS MAPA SI ACUM ITI TAIE CRACA  SI -AI SA CAZI CU NASU-N KK
fost PSD-ist:
(21 Septembrie 2018, 18:36)
NEACSU A MUSCAT MANA LUI CIUPERCA ACUM O MUSCA SI PE AL LUI DRAGNEA  MAI PURTATOR DE MAPA UTE-ASA AJUNGI LA SAPA ....
Kamikaze:
(21 Septembrie 2018, 15:19)
Valcov a plecat din tara. Dragnea se pregateste si el dar asteapta chemare pt reintregirea ..famigliei.
nimeni:
(21 Septembrie 2018, 13:10)
Acest atac la Dragnea este o furtuna intr-un pahar cu apa. Este o mare facatura. Domnul Neacsu nu cred ca isi permite sa piarda, poate pati ca domnul Savu sau Ciuperca. Din om bine "vazut" poate ajunge un nimeni si va trage dupa el pe toti (Moraru, Pavel, Musoiu, en compani)
gogu:
(21 Septembrie 2018, 12:05)
Felicitari domnule Neacsu! Dracnea ne impingea afara din Europa , nu-l intereseaza decat sa scape de puscarie. Pentru acest obiectiv vinde si tara si pe romani fara sa clipeasca!