Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Campioana Campionilor

Campioana Campionilor

Nicoleta Băjan are 14 ani și 40 de kilograme. Și, începând de săptămâna trecută, este campioană balcanică la lupte libere! În numai 4 ani, a reușit să obțină performanțe la care nici măcar nu a visat... Iar acum visul ei e să ajungă campioană mondială. «Are toate șansele! E toată numai inimă... Iar la concursuri e ca un tanc rusesc! Nu se lasă până nu scoate adversarele din ghete!» ne spune antrenorul Clubului de Lupte Libere de la Amara, Marian Moraru.

Toată numai inimă
Nicoleta are 40 de kilograme și o inimă cât roata carului. «E toată numai inimă... Iar la concursuri e ca un tanc ru­sesc! Nu se lasă până nu scoate adversarele din ghete!» ne spune antrenorul fetei, Marian Moraru. O rugăm să ne învețe... Ne privește amuzată, cu niște ochi albaștri cât tot cerul verii. Apoi o roagă pe Steluța Subțirică să îi fie parte­ner. Pe saltea, fetele nu mai sunt prietene, sunt adversare... Steluța e o idee mai înaltă și la fel de determinată. Nicoleta zboră prin aer ca un fulg și, într-o fracțiune, are umerii lipiți de saltea. Se ridică într-o clipă, gata să își ia revanșa. Încleștate, fetele își măsoară forțele. O fi Nicoleta campioană balcanică, dar nici ea nu e departe... Apoi inevitabilul se produce și umerii Steluței se aliniază cuminți, pa­ralel cu salteaua. O dată, de două ori.... Ochii Nicoletei caută privirea antrenorului... «Mă caută cu privirea în timpul antrenamentului, vrea să mă vadă mulțumit... Iar la concursuri facem la fel. Ne înțelegem din priviri și ne dăm forță unul altuia. Uneori, așa reușim să întoarcem scoruri imposibile. Iar Nicoleta e un copil bun și ascultător. Știu că ea va fi o viitoare campioană mondială! Dacă va continua să muncească și va fi sprijinită financiar, va reprezenta România pe toate podiumurile lumii. Și nu doar ea... Toți sunt niște viitori cam­pioni!»ne spune convins. Iar Nicoleta îl dublează: «Când lupt, singurul meu gând e să nu cedez, orice ar fi... Am muncit prea mult ca să îmi mai fure cineva victoria. Și o să muncesc și mai mult...».

A obținut aurul la Balcaniadă
La doar 14 ani, Nicoleta Băjan a obținut medalia de aur la Balcaniada desfășurată la Sarajevo la începutul lunii septembrie. A reprezentat România într-o competiție în care s-au înscris 12 țări și a câștigat detașat. Însă aceasta nu este singura ei realizare. A intrat în sală în urmă cu 4 ani, doar o fetiță... Și a obținut peste 30 de medalii! Prima, în cadrul unei competiții desfășurate pe plajă la Amara, după niciun an de antrenamente. Pentru că era prea mică și nu avea oponenți de vârsta și greutatea ei, atunci fost nevoită să lupte cu băieți. Așa a învățat că nu trebuie să renunțe. Niciodată! Un an mai târziu a obținut prima medalie la Naționale, tot în orașul ei natal, luptând la categoria 30 kg. A devenit vicecampioană națională. «Nu mi-a fost frică, am avut puține emoții, am pierdut un meci din greșeala mea și din acea greșeală a trebuit să învăț...» ne mai spune tânăra sportivă. La Campionatul European, desfășurat cu o lună înaintea celui de la Sarajevo, a învins campioana de anul trecut prin superioritate tehnică cu scorul de 15 la 4. Și-a luat atunci revanșa pentru o înfrângere mai veche! «Când sunt într-o luptă mă gândesc că trebuie să câștig orice ar fi. Obiectivul meu este să ajung la mondiale! Și știu că dacă muncesc voi reuși...» ne spune convinsă. În afara luptelor, Nicoleta este o fată ca oricare alta, îi place să asculte muzică, să se plimbe cu prietenii... Însă timpul liber este foarte scurt pentru ea. Prea scurt...

Fabrica de campioni Antrenorul Marian Moraru a plecat la Sarajevo cu 6 sportivi și s-a întors cu 4 medalii: una de aur și trei de bronz! Plus două locuri 5. «Nicoleta ar trebui să-i mulțumească lui Alexandru Minea... El a făcut-o campioană, pentru că s-au antrenat amândoi și ea a trebuit să muncească din greu!». Întoarce ochii roată peste cei 20 de copii care au ales să practice Lupte Libere în cadrul Clubului Sportiv Amara. Denisa Negoiță, Marian Subțirică, Constantin Morar, Răzvan Jeacă... Și mai sunt și alții. Mulți, atât de mulți.... Marian Moraru nu i-a numărat niciodată. Și, în pofida ofertelor care i se fac, știe că nu va pleca nicicând de la Amara. «Cea mai mare satisfacție a mea e atunci când învățăm împreună. Când le așez eu picioarele în poziție de gardă, când învață cu mine primele procedee... Iar apoi, într-o bună zi, după ani de muncă, când au prima medalie la gât trăiesc o bucurie care nu poate fi descrisă. Uit de toate pro­blemele, de toate lipsurile pe care le avem... Pentru mine asta e răsplata!». Club mic, Clubul Sportiv Amara nu deține resursele necesare pentru a susține performanțele elevilor săi. «Nu aveam mijloc de transport și am apelat la Federația Română de Lupte și am primit un vehicul cu o zi înainte de competiție... Eu am condus tot drumul până la Sarajevo, unde am ținut competiția. Dacă nu erau domnii Răzvan Pârcălab și Grigore Alin de la Federație, nu știu cum aș fi ajuns. Dar când s-a cântat imnul României, acolo, pe podium, pentru noi, am uitat de toate!» ne spune aparte. Dar Marian Moraru nu-și face griji pentru Club... Se gândește doar la campionii lui. «Nicoleta e de-acum domnișoară. A crescut... Are nevoie de normă de hrană pentru efort, de bani pentru școală, de resurse pentru competiții! Nu vreau să se piardă din cauza banilor. E unul dintre campionii României și merită tot sprijinul din lume...».

22 Septembrie 2018, 09:10 (2552 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
O mare de luptători în sala de la Amara
Nicoleta Băjan, printre luptătorii anului 2019
Nicoleta Băjan a câștigat Cupa României

Comentariile cititorilor:


Petre:
(24 Septembrie 2018, 09:38)
Felicitari copil sarguincios !!!! BRAVOOOO !!!! Vei ajunge departe !!!!!
Cineva:
(23 Septembrie 2018, 00:48)
Poate renunta Primaria la a a sprijini CS Amara I si II la fotbal ca nu mai are rost, se vede acest lucru. Mult mai bine ar fi sa sustina fete/baieti precum Nicoleta si sa abandoneze echipele de fotbal care vin pentru gratarele si berile de dupa meciuri.
Admirator:
(22 Septembrie 2018, 10:28)
Felicitari fetelor.bravo Nicoleta..In loc sa sustina financiar tot felul de aberatii pe la gradina de vara,mai bine primaria ar da bani pentru realizarea adevaratelor performante.