Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Haznaua publică din Cartierul Slobozia Nouă

Autoritățile ignoră sesizările cetățenilor de câteva luni

Haznaua publică din Cartierul Slobozia Nouă

Zeci de familii din Cartierul Slobozia Nouă au curțile inundate de apă infestată cu fecale umane. Situația durează de câteva luni, deși autoritățile au fost informate și au promis că vor remedia deficiențele... Oamenii din zonă au copii și susțin că nu mai pot locui în case din cauza mirosului! Apa infestată provine de la rețeaua de canalizare din zonă. Aceasta încă nu a intrat în exploatare. Lucrările au fost executate de TMUCB în anul 2009 și nu au fost finalizate nici până în prezent...

Strada Liliacului, inundată cu dejecții
Strada Liliacului este peste drum de școală, în Cartierul Slobozia Nouă. La 4 case distanțe de la șosea, primul cheson de canalizare al străzii e surpat. Dintr-al doilea, la 50 de metri distanță, curge apă infestată cu dejecții umane. Apa se scurge în curțile oamenilor de câteva luni. Mirosul este insuportabil, iar oamenii trăiesc cu geamurile izolate etanș. După ce trece prin curțile oamenilor, toată apa infestată ajunge pe câmpul din imediata vecinătate, drumul de servitute fiind deja im­practica­bil. «Am sunat la Primărie, care mă trimite la Urban, de la Urban la Pri­mărie, am făcut poze, nu s-a luat nicio măsură... Grădina mea s-a dus! Au spus că nu au bani de lucrări. De două luni spun doar asta!» spune proprietara unei case aflată pe strada cu pricina. «Stăm cu geamurile închise, am copil mic... Luni am fost cu copilul la școală. A fost și domnul primar la deschiderea anului școlar, am vrut să stau de vorbă cu dânsul, dar a ușchit-o...» spune Păun Radu Steluța, unul dintre proprie­tarii caselor inundate.

Autoritățile ridică din umeri de câteva luni
Autoritățile din Slobozia cunosc situația încă de acum două luni. Oamenii susțin că l-au informat pe primarul Adrian Mocioniu atât pe pagina acestuia de Facebook, cât și în cadrul audiențelor săptămânale. În toată această perioadă, spun oamenii, funcționarii din administrația publică au venit și au promis că vor remedia problemele, dar nu au făcut nimic concret. Ajunși la exasperare, locuitorii din zonă au încercat să îl tragă la răspundere pe primarul Adrian Mocioniu. Acesta a participat pe 10 septembrie 2018 la des­chiderea anului școlar la Slobozia Nouă. Potrivit martorilor oculari, primarul a evitat confrun­tarea directă și, cu telefonul la ureche, a preferat să urce în mașina de serviciu și să dispară. «Am strigat după el pentru că am vrut să ne spună și nouă ce face acolo, când vine să repare și ce face acolo... Eu am lucernă pe locul ăla și de la mizeria care curge s-a uscat toată!» ne spune proprietarul unei case de pe strada Liliacului.

Lucrări restante de 10 ani
Nepăsarea autorităților slobozene este dublată de cea a locuitorilor din Cartier. Aceștia s-ar fi cuplat ilegal la rețeaua de canalizare, deși aceasta nu a fost finali­zată. Lucrările, executate de TMUCB, au fost sistate în anul 2010 și nu au mai fost reluate. Valoarea investiției inițiate atunci de către Primăria Slobozia a fost de 3,5 milioane de euro. Banii au fost folosiți pentru realizarea unei rețele de canalizare în Cartierele Slobozia Nouă și Bora. Surse administrative confirmă faptul că lucrările au fost executate parțial și nu au fost niciodată recepționate. O situație similară se înregistrează și în oraș, în zona Kaufland, zonă care se inundă la fiecare ploaie torențială. La acest moment, administrația locală încearcă să reia procedurile de licitație pentru finali­zarea acestor lucrări. Potrivit unor estimări neoficiale, valoarea lucrărilor pentru solu­ționarea problemei în Cartierul Slobozia Nouă depășește 500 mii de lei. În cel mai fericit caz, autorită­țile locale vor interveni în zonă în primăvara anului 2019...

A doua hazna publică din oraș Reamintim că un incident similar s-a petrecut, în urmă cu aproximativ un an, în zona Gării Noi, când întreg terenul viran a fost inundat cu ape menajere și materii fecale. Evenimentul a avut drept cauză înni­siparea rețelei de canalizare construite de către Concivic. Lucrători ai cărei firme au încercat pomparea dejecțiilor din che­so­nul de acumulare prin intermediul unor țevi de plastic, fără succes. La acel moment, niciunul dintre oficialii Primăriei nu și-a asu­mat responsabilitatea pentru poluarea accidentală a zonei. De asemenea, nu au fost luate măsuri pentru remedierea situației...

24 Septembrie 2018, 11:25 (2803 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Strada care nu există
Canalizarea din Slobozia Nouă și Bora nu are finanțare
Nou focar de Pestă Porcină Africană în Cartierul Slobozia Nouă

Comentariile cititorilor:


@qed:
(29 Septembrie 2018, 19:59)
Adaugare: iar hotilor se reteza gatuletul,apoi coruptii si neispravitii erau alungati din cetate!
Q.E.D.:
(26 Septembrie 2018, 22:41)
Cu sigurantă istoria noastra ar trebui rescrisă: nu avem picătură de sânge roman in noi. Aia știau sa facă drumuri, terme, apeducte...
oarecare:
(25 Septembrie 2018, 14:43)
Eu zic sa aduceti o vitanja, sa traga tata haznaua din strada si sa o deversati in fata primariei, in groapa, sa vada domnul primar & presedinte cum este sa traiesti pe marginea haznalei. 
Cu tevile hai hui :
(25 Septembrie 2018, 08:55)
Acum si cu 3-400kg de caca in sus si in jos,ori cu 2-3 boli nenorocite,focare ce pot declansa mari necazuri,stati linistiti.DSPul doarme ori e pusa pe fuga cu"porcina","omina"poate astepta,ca zau,e mai important porcul,nu omul,ca se apropie Craciunul,nu altceva.Rugati vecinii sa treaca pe vegetale,fara carne,oua,deci cu atentie la hrana,sa va ramana ceva ingrasamant dupa necazul asta,ca pe primar il doare fix in cravata de rahatul vostru!Si nu va maintot plangeti! Ca orasul e sufocat de rahati de la caini si pisici si nu se deranjeaza nimeni"E si ele suflete.Cacacioase,da'suflete" Bai,dar ai dracu,te uiti pe lista la asociatie=1 persoana. Gata,sti:are caine,pisica ori cate doua! Pe la doctori,nu serviti? Tratati-va nebunilor,'v-ar paroasele ale dracu,adunati-le rahatii,ca sunt surse de infectie!
K1:
(24 Septembrie 2018, 21:16)
sictir ,voi i-ati votat.
slobozean:
(24 Septembrie 2018, 14:37)
Cum sa fie vina locuitorilor din Sl-Noua ? Daca nu au finalizat si receptionat lucrarea de ce Primaria a emis certificat de urbanism si Aut. de construire, avize de sapatura si cei de la Urban , la fel, au dat toate avizele necesare pentru bransare ?  Am toate avizele de la ambele institutii, proiect, aviz mediu, m-au costat o groaza de bani si timp ( aprox. 3 luni). 
Dar in Romania asa  se face : se taie pamblica inainte si se bifeaza Ok, pe repede inainte.