Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița refuză anularea diplomelor de Bacalaureat obținute prin șpăgi

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița refuză anularea diplomelor de Bacalaureat obținute prin șpăgi

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița amână adoptarea unei decizii în privința des­chi­derii unui proces la Tribu­nalul Ialomița prin care să ceară instanței anu­larea di­plomelor de Baca­lau­reat, obținute de elevi în se­siu­nea iunie-iulie 2012, după ce au oferit șpagă pro­fesorilor. Curtea de Apel București a impus IȘJ Ialo­mița să ceară instanței de Conten­cios ­Ad­mi­­nis­trativ anularea acestor înscrisuri.

O decizie greu de aplicat
După condamnarea definitivă a profesorilor acuzați că în vara anului 2012 au luat șpagă de la peste 100 de elevi pentru a-i trece Bacalaureatul, instanțele s-au pronunțat și cu privire la anularea diplo­melor de Bacalaureat pe care aceștia le-au primit. În timpul anchetei, procurorii DNA au solicitat anularea acestor diplome, pe care le-au considerat un «produs infrac­țional», fiind obținute în urma săvârșirii unor fapte de natură penală. Inițial, cauza s-a judecat la Tribunalul Ialomița, instanță care a decis ca toate diplomele, precum și lucrările de Bacalaureat cu note «măsluite» și în baza cărora au fost eliberate diplome de Bacalaureat, să fie anulate. Decizia a fost atacată la Curtea de Apel București, instanță care s-a pronunțat definitiv în acest dosar în luna iulie a acestui an. Magistrații Curții au evitat să aibă un punct de vedere oficial cu privire la decizia de anulare a respectivelor diplome, pasând responsabilitatea către altă instituție. Astfel, în sentința dată de judecătorii din București, aceștia au ex­plicat faptul că cei care trebuie să solicite anularea diplomelor de Bacalaureat sunt oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, în calitate de organ emitent al înscrisurilor. «Dispune înaintarea lucră­rilor de Bacalaureat și a diplomelor de Bacalaureat ale subiecților procesuali persoane interesate ale căror apeluri au fost admise și ale celor față de care au fost extinse efectele acestor apeluri (...) împreună cu Sentința penală nr. 288 din data de 22 decembrie 2015, pronunțată de Tribunalul Ialomița-Secția Penală în Dosarul nr. 2632/98/2014 și cu Decizia penală nr. 1696/A din data de 11 noiembrie 2016, pronunțată de Curtea de Apel București-Secția a II-a Penală în Dosarul nr. 2632/98/2014, către Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, în vederea aplicării dispozițiilor art. 96 din Ordinul nr. 4799/2010 al ministrului Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului (la care face trimitere Ordinul nr. 5218/2011 al ministrului Educației, Cercetării, Tinere­tului și Sportului)» se arată în sentința judecătorilor Curții de Apel București.

Un demers care trenează
Așa cum se arată în sentința Curții de Apel București, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița ar trebui să fie instituția care să solicite anularea diplomelor de Bacalaureat obținute în mod fraudulos. Demersul implică deschiderea unei acțiuni civile, pe secția de Contencios Administrativ a Tribunalului Ialomița. Cu toate acestea, oficialii instanței susțin că, până la acest moment, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița nu a deschis niciun proces în acest sens, deși au trecut două luni de la emiterea sentinței definitive a Curții de Apel București. «Instanța a făcut toate demersurile necesare pentru a înștiința Inspectoratul Școlar Județean despre acest demers pe care trebuie să-l efectueze. Deocamdată o astfel de acțiune nu a fost deschisă pe rolul Tribunalului Ialomița...» susțin reprezentanți ai Tribunalului Ialomița. Între timp, elevii care au beneficiat de diplomele de Bacalaureat cu probleme au terminat deja facultățile, iar unii dintre ei chiar și studiile masterale. Contactați telefonic pentru a oferi un punct de vedere oficial cu privire la această situație, oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița nu au dorit să răspundă. Totuși, chiar dacă ar deschide în cele din urmă acțiunea în instanță, decizia pe care Tribunalul Ialomița o va lua în acest caz nu va fi însă definitivă. În cazul în care va fi atacată, un nou proces se va deschide la Curtea de Apel București. Acest demers va dura, probabil, cel puțin 2 ani...

24 Septembrie 2018, 08:05 (5746 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Anularea diplomelor de Bacalaureat obținute prin șpăgi se judecă la Tribunalul Ialomița
Ialomița: Profesoare «șpăgare», propuse pentru gradația de merit
Diplomele de Bacalaureat obținute prin șpăgi, ANULATE de instanță

Comentariile cititorilor:


Țăndărei:
(30 Septembrie 2018, 14:43)
Cum vor trăi tinerii aceștia cu povara falsului?! Nu e ca o crimă nepedepsită? Conßtiința lor, a părinților, a profesorilor cumpărați! Nu cred că pleacă cineva dincolo fără să plăreasca aici toate datoriile.
Go daddy!:
(30 Septembrie 2018, 12:30)
Mai bine s-ar autoanula isj. Este o formă de a toca bani; salarii nejustificate, școlile nu ar simți lipsa isj. Fac hârtii, nici măcar igienice să-și asigure comnsumul intern! Diplomele false nu le va anula ÎȘJ Ialomița decât cu sula-n coaste! Ori asta s-a tocit.
PUSCA:
(29 Septembrie 2018, 16:01)
mai bine s-ar anula pe el, inspectoratul asta! nui vad rostul, doar cloaca de manevre si bani strecurati  fara sa faca nimeni nimic
Stat paralel:
(24 Septembrie 2018, 19:16)
Le este frică de statul paralel!
trebuie sa se stie:
(24 Septembrie 2018, 17:58)
Anularea diplomelor este confirmarea faptei. Miza refuzului, nu exista fapta iar cei condamnati pot cere despagubiri de la statul roman si anularea condamnarii si radierea din cazier. 
Cauză pierdută:
(24 Septembrie 2018, 17:21)
Ies mituitorii la pensie, taică! Au liceu, bac, facultăți, masterate, părinți șmecheri. ISJ nu va mișca nimic. Se știa de grupul infracțional la isj tot, toate detaliile. Nu știu cum de a scăpat B., că era anual președintă sau Vice, sau neapărat în moțul cct-ului la exam. de bac. Președinte era câte un universitar, mereu aburit și indolent. Isj tăia și spânzura cu cățelușii dornici de un os gras! Se falsifica la greu că ieșeau bani. Acum așteptați ca isj să facă pe el?
Marinescu:
(24 Septembrie 2018, 15:04)
Adică, de ce să nu se anuleze ceea ce s-s obținut prin mită???? Mai există vreo îndoială? Cei care au luat, au făcut pușcărie. Adevărat, cam scurtă... Cei care au dat pentru diplome false, ce fac? ISJ Ialomița se simte cu musca pe căciulă, nu poate aplica legea pentru o MIHALACHE sau alții ca ea...! Nu este corect, pușcăriașii ar trebui să se simtă....nedreptățiți!