Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Fără rival

Handbal, HCM Slobozia-CSU Neptun Constanța 31-22 (17-12)

Fără rival

bonus: CSS Slobozia, lideră la junioare

HCM Slobozia a realizat prima promovare în Liga Națională în se­­zonul 2013-2014, când s-a apelat pentru întărirea lotului la handba­liste cu experiență precum Dospin, Moroianu, Nica, Ruscior sau Stoleru. Au avut atunci de trecut peste adversari gen HM Buzău, Școala 181 sau Știința București. În actualul campionat, echipa are același obiectiv, dar pentru a-l realiza s-a apelat la jucătoare sub 23 de ani, de perspectivă, suficient de pregătite să facă diferența la acest nivel. Plus o handbalistă cu mare experiență, aspect care s-a văzut în acest start de sezon: sârboaica Natasa Savko. După 3 etape, senzația este că echipa noastră, dacă nu se culcă pe lauri, are potențial mult peste nivelul celorlalte competitoare. Concluzia se menține și dacă privim spre ce­lelalte serii. Singura echipă de același nivel cu al Sloboziei pare a fi Rapidul, dar cu aceasta ne-am putea întâlni în finală, când zarurile vor fi aruncate. Până acolo însă, trebuie concentrare maximă meci de meci, așa cum s-a întamplat și duminică, 23 septembrie a.c., la me­ciul cu Neptun Constanța.

Imbatabila Natasa Handbalul este unul dintre cele mai spectaculoase sporturi, iar când echipei tale favorite îi iese aproape totul ai toate ingredientele unei dimineți de duminică reușite. Partida cu dobrogencele lui Ionuț Pușcașu a avut un debut și o desfășurare ideale. Sloboziei i-au fost suficiente 7 minute pentru a se desprinde și alte 10 pentru a pune între ea și adversară o diferență de 6 goluri. În ritmul acesta s-a desfășurat prima repriză, încheiată cu 17-12 pentru trupa lui Gheorghe Covaciu. Pe lângă pofta de gol a fetelor, diferența a facut-o compartimentul defensiv, excelent așezat. Totodată, Slobozia a avut și poarta în parametrii foarte buni. Am numărat în contul Natasei Savko 10 intervenții doar în prima repriză, dintre care două aruncări de la 7 metri apărate. A fost suficient pentru ca portărița de 33 ani să intre în grațiile entuziastei galerii slobozene. Cu certitudine, Savko-Aron, tandemul din poarta Sloboziei, va avea o contribuție importantă în îndeplinirea obiectivului.

A revenit Georgescu A doua repriză a confirmat superioritatea Sloboziei care, după un mic hop la 25-21 în minutul 46, a pus din nou stă­pânire deplină pe joc și a accelerat pe final pentru o victorie cocludentă, la difere­nță de 9 goluri: 31-22. Mariana Filip s-a dovedit din nou «tunarul» de care avem nevoie la 9 metri. Vartic continuă să surprindă cu execuții spectaculoase, iar Toma își mărește pe meci ce trece eficiența. Ivan redevine om de bază și în atac, după ce a dovedit că și-a recâștigat valențele defensive. Și apropo de reveniri, Alexandra Georgescu a călcat din nou între semicercuri și a contribuit pentru câteva minute la victoria HCM. Efectiv complet, victorie confortabilă, punctaj maxim! Semne bune pentru ce va urma. Să mai spunem că în meciul cu Neptun Constanța au marcat pentru Slobozia: Filip-9 goluri, Toma-4, Ivan-3, Naumenko-3, Vartic-3, Codrea-2, Dragu-2, Jlezi-2, Obedeanu-2, Neagu-1.

CSS Slobozia, lideră la junioare
La finele săptămânii precedente s-a desfășurat și etapa a 2-a din cadrul campionatului junioarelor 3 la handbal feminin. Echipele ialomițene angrenate în competiția seriei B au obținut victorii pe linie. CSS Slobozia a trecut cu 31-15 (12-4) de Olimpia Brăila. După două etape, echipa slobozeană este liderul seriei, având punctaj maxim. Surpriza plăcută a constituit-o ACS Piticu’ Fetești, care a depășit-o cu un zdrobitor 41-11 (22-5) pe HC Dunărea Brăila. Cu acest succes, echipa feteșteană urcă pe locul 3, cu 3 puncte. În etapa viitoare, sâmbătă, 29 septembrie a.c., CSS Slobozia se deplasează la Tulcea, în vreme ce ACS Piticu’ va evolua tot pe teren advers, cu Olimpia Brăila.

26 Septembrie 2018, 09:10 (1977 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
«Întotdeauna îmi propun să mă autodepășesc!»
Dublă victorie cu Știința București
Au împărțit victoriile cu Rapid

Comentariile cititorilor:


mama:
(4 Octombrie 2018, 12:43)
huligan si suporter.......aceeasi mizerie!!
cojo:
(3 Octombrie 2018, 14:26)
Suporter ,huligan,am fost la toate jocurile (inclusiv la amicale) despre ce jucatoare vorbesti ca sunt curios.Am vazut ca a jucat toata lumea, chiar si cea mica de la css
Huligan:
(1 Octombrie 2018, 17:31)
Suporter, un mare adevăr ai spus aici. Bai Gheorghiță vezi ca ți pe banca jucătoare cu valoarea mult mai mare decât alea care le bagi in teren dar ce sa faci cumetre când aia de sus și sponsorii îți fac echipa
Suporter:
(1 Octombrie 2018, 16:37)
sunt jucătoare care merita mult mai multă atenție in echipa asta și apoi se întreabă lumea de ce se pierd jucatoarele!? Din cauza unor altfel de antrenori care își urmăresc scopul și nu sa crească valoarea unui jucătoare dându i încredere și șansa sa joace.
No1:
(30 Septembrie 2018, 19:13)
Felicitări