Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Zâmbește și Dăruiește» la Perieți

«Zâmbește și Dăruiește» la Perieți

Vineri, 21 septembrie 2018, la Școala Gimnazială din Perieți, Ambasada Germaniei din România împreună cu Colegiul Național «Matei Basarab» București, au donat elevilor, în cadrul proiectului «Zâmbește și dăruiește», rechizite școlare. La eveniment au participat primarul Adrian Merlea, Peter Hans, reprezentant al Ambasadei Germaniei, oficiali din cadrul Colegiului Național «Matei Basarab» din București și oficialități locale.

Oaspeți de la Ambasada Germaniei
La sfârșitul săptămânii precedente, școala din Perieți a fost gazdă pentru reprezentanții Ambasadei Germaniei la București. Alături de conducerea Colegiului Național «Matei Basarab» București, oaspeții au vizitat școala, au interacționat cu elevii și au aplaudat îndelung programul artistic susținut în cinstea lor. Oaspete de onoare, domnul Peter Hans a explicat audienței că a ținut să ajute Școala Gimnazială din Perieți din dragoste față satul în care a crescut și școala unde și-a dobândit primele sale cunoștințe. «La Perieți mă simt ca acasă... Primul loc pe care îl vizitez când ajung în țară este Colegiul Național „Matei Basarab“, iar al doilea este comuna Perieți, căci așa mă trage inima...» a declarat în discursul său Peter Hans. Alături de el, colegii din cadrul Ambasadei s-au declarat entuziasmați de spectacolul oferit de copii. «Vă mulțu­mesc din suflet pentru primirea aceasta minunată. Colegii noștri de la Ambasada Germaniei au strâns câteva lucruri, care în satul acesta sperăm că vor fi de ajutor. De două ori pe an strângem ca inițiativă particulară bani, bani destinați unor sco­puri caritabile... De aceea suntem curioși să auzim ce proiecte aveți dumneavoastră aici în sat, proiecte pe care le vom sprijini și noi. Țineți-o tot așa!» a declarat, entuziastă, una dintre invitate.

Donații pentru 400 de copii
Proiectul «Zâmbește și dăruiește» a fost inițiat de Nicolae Diță și directorul Lilia Șolov, profesori în cadrul Colegiului Național «Matei Basarab» București. Cu sprijinul Ambasadei Germaniei, cei doi reușesc de ani buni să aducă zâmbetul pe chipurile copiilor din comună. Donațiile, constând în principal în rechizite școlare și îmbrăcăminte, vor fi distribuite începând cu săptămâna viitoare. «Suntem bucuroși și onorați că acest parteneriat continuă și anul acesta. Copiii din Perieți merită toată atenția noastră, iar ajutorul care li se oferă completează nevoile copiilor. Sunt lucruri de care orice copil are trebuință, de la ghiozdan la caietele de școală... Iar copiii, ați văzut, au știut să se bucure și să le mulțumească. Sigur, toată această manifestare nu ar fi posibilă fără sprijinul profesorilor, al părintelui Arzoiu și al Con­siliului Local... Iar noi ne bucurăm că am putut fi alături de ei!» a declarat ulterior evenimentului primarul Adrian Merlea. Școala din Perieți beneficiază în ultimii ani de atenția sporită a autorităților locale. În urmă cu 2 ani a fost finalizată investiția în noul teren de sport al școlii, iar profesorii sunt sprijiniți constant în inițiativele didactice pe care le au. Des­chiderea autorităților școlare este recu­noscută public și de către părinții elevilor din comună. «Felicitări, domnilor profesori! Și mulțumesc ca ați fost pentru mine cei mai buni și știu ca veți fi și pentru copiii mei!» scrie Ionela Nae pe pagina de Facebook dedicată acestui eveniment.

27 Septembrie 2018, 07:50 (2532 vizualizări - 18 comentarii)

Citiți și:
Primarul Adrian Merlea asfaltează comuna Perieți
Pubele oferite tuturor localnicilor, pentru o comună mai curată
Bibliotecă modernă pentru cititorii din Perieți

Comentariile cititorilor:


Pentru Perietean:
(23 Iulie 2019, 21:41)
Uite ca avem si serviciu de salubritate și se asaltează în comuna. Respect Adrian Merlea. Te votez
Adela:
(2 Octombrie 2018, 23:40)
Eu votez Merlea Adrian
Gica:
(2 Octombrie 2018, 09:23)
Perietean,nu stiu ce varsta ai,dar a trebuit sa aștepți 26 de Ani ca sa ai o aleie,un drum asfaltat si lumina in sat. Crezi tu,ca,altcineva facea ceva mai mult în doi ani!? Ai uitat ca aveai o primarie ca la jilava? Domnu Merlea daca mai candidati va votăm pentru binele comunei
perietean:
(30 Septembrie 2018, 11:17)
Bravo Adela. Ai dreptate si e corect ca anumiți...nu pot fi decât p.....ptr.ca ataca fara sa stie despre ce este vorba. Unelte ignorantae ale ....
Adela:
(30 Septembrie 2018, 10:21)
Dragă Prietene.Se vede ca esti pe lângă...Dacă te uiți bine in comună se asaltează cu cei 14 miliarde aduși de Merlea prin PNDL.In luna octombrie vin tombeoanele.Cele 7 miliarde sunt 6 .Din 6 nu s.au cheltuit nici jumătate. Iti place sa arunci cu noroi...Dacă a venit ambasada Germaniei la Perieti este un lucru rău?Mai rău este ca dragii nostri consilieri nu vin decât la ședințele cu bani!!!!! Tema articolului este prea frumoasă ca să o strice un prost. BUCURAȚI-VĂ CĂ VĂ BAGĂ CINEVA ÎN SEAMĂ! PÂNĂ MAI IERI ERAȚI ""COMUNA BALAMUC". Eu sunt plecat din țară dar știu tot ce se întâmplă în satul meu. Rușine DENIGRATORI. RUȘINE
Din Stejaru:
(30 Septembrie 2018, 10:03)
Drag om din Perieti.omul asta are doi ani de primărie. Baaaaa esti orb? Primărita care a fost ani mulți nimic nu a făcut. Bine a făcut ptr.ea prin Brăila, la greu. Tu judeci? Primarul face cu o echipă nu e de unul singur. Candidează tu la primărie. În doi ani omul asta cu echipa lui a făcut ce nu a făcut individa aia care ar trebui să aibă dosar penal ce nu a facut ani si ani de zile. Naiv si ignorant. In fine e normal ca esti de partea hoatei.pai daca asta mai era se duceau banii pe apa sâmbetei bai istetule.ca asta a făcut cat a fost primărita. Stii ca comuna noastră era comuna din Delta? Eram cu un plan de dezvoltare copiat si pe care s au dat bani grei? Naivitatea inseamna prostie. Tine o in calea asta.si mutate din comuna. Merlea e om de caracter, e om corect si dedicat oamenilor necăjiți. Sigut ca orbirea e determinata de afinitatea politica pe care o ai. Ca e normal - ai spus cu cine esti ca sa stim cine esti. Drum bun
Perietean:
(29 Septembrie 2018, 22:00)
Ce mare lucru s-a facut in comuna? Cate un trotuar in fiecare sat si o jumatate de sosea. Vorbea cineva despre proiecte. Ei bine, in consiliul local al comunei perieti mai nou proiectele se numesc SF-uri. Si SF-urile astea sunt in episoade. Ep 1-Proiectul de racordare a comunei la conducta de gaze naturale (Iarta-l Doamne pe Merlea, ca nu stie ce zice) Asta nu se va intampla nici macar in urmatorii 50 de ani Ep2-Serviciul de salubritate in comuna. O minciuna marca Merlea aruncata prostimii in campania electorala . Noi nu avem nici o rampa de gunoi asa cum ar trebui, in niciunul din cele 5 sate, si visam la serviciu de salubritate. Unde sunt pubelele pt fiecare gospodarie promise in campanie domnule primar? Ep-3. Proiectul de asfaltare a strazilor. Alta minciuna marca Adrian Merlea. De cand este primar, in comuna s-a asfaltat aproape 1 km de strada la Stejaru in restul comunei...pauza. Dupa ce a asfaltat strada asta, primarul nostru posta mareata realizare pe facebook de parca asfaltase marele zid chinezesc. Garantat, pana la sfarsitul nandatului, nu se va mai face nimic in comuna si asta pentru ca nu mai sunt bani. Asa-i don Merlea? Tot ce s-a facut pana acum a fost facut in ceea mai mare parte cu cei 7 miliarde ramasi de la precedenta administratie. Acum mai avem bani doar pentru trotuare la Paltinis si apoi ne uitam in buget ca milogul in traista. Deocamdata ma opresc aici , dar episoadele cu aberatiile si minciunile primarului sunt ca la Tanar si nelinistit, adica foarte multe.
Perieţean prin alianță:
(29 Septembrie 2018, 20:28)
O șosea și un trotuar...oamenii simplii se mulțumesc cu puțin. Aceeași tristețe și sărăcie ca acum 100 de ani. Așteptăm să vină ambasada Germaniei să dea rechizite copiilor. Bine că e coana preoteasă în prim plan...
STELA:
(29 Septembrie 2018, 15:05)
Părerile sunt împărțite...Sunt locuitor al comunei Perieti.Merlea este din 2016 iar comuna s.a schimbat in bine chiar dacă a întâmpinat greutăți în consiliul local a promovat proiecte benefice pentru oameni.In continuare promovează proiectul de canalizare și pe cel de salubrizare. Speram ca și in continuare sa fie la fel de activ.Mult succes!
AURELIAN:
(29 Septembrie 2018, 14:59)
Sunt din Perieti. Am observat cum comuna noastră s.a schimbat in bine in mandatul domnului MERLEA. Atât instituțiile cât și infrastructură comunei sunt modernizate. Avem o comuna europeană. Atât domnul primar cât și consiliul local au promovat proiecte îndrăznețe. Ce s.a facut in 2 ani nu a fost facut din 1989 și până în anul 2016.
Adela:
(29 Septembrie 2018, 06:14)
Toate proiectele primarului au fost benefice oamenilor.Daca castiga altceva in anul 2016 nu se făcea nimic. Eu zic că Merlea a reușit sa aduca normalitatea la Perieti. Este cel mai popular primar.
Din Paltinis:
(28 Septembrie 2018, 19:58)
Scriere cam grea dar s a inteles. Asa este. Dl. Merlea e un om de ispravă. Comentariile răutăcioase nu sunt decât răuvoitoare lipsite de obiectivitate. Asa este Daniela. E un primar cu adevărat dedicat oamenilor. Adevarul acesta este.0
Daniela:
(28 Septembrie 2018, 19:51)
Nu locuiesc în această comuna, dar se vede ca e ceva nou fata de acum 3 sau mai multi ani. E altceva. Un primar tânăr, entuziast si cu aplecare spre nou. Comuna este in proces de modernizare. Sigur ca asa e firea omului sau a românului.- sa arunce cu noroi fara sa analizeze ce a fost si ce este. Gaceti cateva comparatii si e simpu de constatat ca sunt diferentw uriase. Inaintea dlui lrimar era o primarita care a venit cu un plan de dezvoltare locala copiat dupa un planul unei comune din Delta, astfel ca Perieti era in situatia de a deveni localitate piacicipa sau port. Asa ca reflectati comparativ.Sunt schimbări evidente. Felicitări primarului si echipei lui.
Silviu:
(28 Septembrie 2018, 19:29)
MERLEA e cel mai bun!A adus liniștea in primărie si in consiliu local.Bravo lui! 100% câștigă în 2020
Adela: