Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Iazu: A ars de vie în propria curte

Iazu: A ars de vie în propria curte

O femeie din satul ialomițean Iazu, în vârstă de 68 de ani, a ajuns în stare gravă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia în urmă cu câteva ore. Ea a avut parte de un accident, chiar în curtea în care locuiește. Din cauze greu de explicat, femeia a căzut peste focul pe care l-a aprins pentru a pregăti dulceață. Medicii Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Slobozia au reușit să o salveze și să o transfere către o unitate medicală din Capitală.

Caz de Cod Roșu la UPU Slobozia
Din primele informații, se pare că femeia a fost descoperită în curte, cuprinsă de flăcări, de către soțul său. Acesta a sunat la 112 și a cerut ajutor medicilor. Victima a ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, unde medicii au făcut eforturi pentru a o salva. Flăcările i-au provocat arsuri de gradul III și IV pe 40% din suprafața corpului. Mai mult, a fost nevoie și de aplicarea manevrelor de resuscitare, pentru că femeia a intrat în stop cardio-respirator. «Pacienta a fost protezată respirator, intubată și ventilată mecanic. A fost examinată și de un medic chirurg și, împreună cu dânsul, s-a decis transferul către un spital din București, cu un grad de competență mai ridicat în ceea ce privește tratarea arsurilor...» ne-a declarat medicul Mirela Nisipeanu, din cadrul Unității Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. După ce a fost stabilizată la Slobozia, femeia a fost transferată la Spitalul «Bagdasar Arseni» din București, unde a fost supusă unei intervenții chirurgicale.

27 Septembrie 2018, 22:45 (3551 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Golania Psd:
(29 Septembrie 2018, 20:53)
Manager este MARIANA Iancu ?ce fumezi Mary ca vreau si eu?
Mary:
(28 Septembrie 2018, 12:43)
  M-am întors din vacanță și stupoare!!!! Activistul PCR, în persoana tovarășului MÂZGOI, mare director la spital. Cică e de ceva timp, dar eu nu am știut. De înțeles dece nu suport eu PSD! Toate leprele comuniste din a cincea linie au ajuns mari și tari în actualul partid de comuniști mâmjiți. 
Bravo, tov MÂZGOI! Ajunseși director!!! Mă dute dracu'!!!!