Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Poliția ialomițeană caută un nou adjunct

Poliția ialomițeană caută un nou adjunct

Scandalurile din Poliția ialomițeană au lăsat instituția fără unul dintre adjuncți. Oficialii Inspectoratului General al Poliției Române au refuzat să semneze prelungirea împuternicirii în această funcție a subcomisarului Iulian Tudorache. Motivul îl reprezintă faptul că acesta este vizat de ancheta deschisă de IGPR în urma furturilor comise în zona Popasului Sinești. În momentul de față, conducerea IPJ Ialomița este asigurată de comandantul Cristian Ivan și adjunctul Mihail Valentin Iordache.

Schimbări la vârfurile IPJ Ialomița
Asumarea funcțiilor de conducere pare a fi o misiune grea pentru polițiștii cu experiență din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Recent instituția a rămas fără unul dintre adjuncți, respectiv subcomisarul Iulian Tudorache. Împuternicit în această funcție în urma pensionării lui Dorian Voicu, Tudorache s-a aflat preț de câteva luni chiar la comanda IPJ Ialomița, până când funcția a fost ocupată prin împuternicire de comisarul șef Cristian Ivan. Cu toate acestea, oficialii Inspectoratului General al Poliției Române au refuzat însă să-i prelungească interimatul lui Iulian Tudorache în funcția de adjunct al Poliției ialomițene. Motivele care i-au determinat pe oficialii IGPR să refuze semnarea prelungirii în funcție a subco­misarului Iulian Tudorache au legătură directă cu scandalul furturilor comise în zona Popasului Sinești. Reamintim faptul că, în luna mai a acestui an, un bărbat care revenea din mini-vacanța de 1 mai a povestit pe rețelele de socializare cum era să fie tâlhărit de un grup de hoți după ce a oprit preț de câteva minute în zona Popasului Sinești. Povestea a scandalizat opinia publică, iar din această cauză reprezentanții IGPR au trimis în Ialomița Corpul de Control. Verificarea realizată a scos în evidență numeroase deficiențe cu privire la modul în care Poliția ialomițeană este manageriată. Astfel, IGPR a dispus cercetarea prealabilă atât a comandantului Cristian Ivan, cât și a celor doi adjuncți, Sorin Cricu și Iulian Tudorache. Imediat după ce controlul s-a încheiat, Cricu a renunțat la interimatul în funcție.

Activitatea bate pasul pe loc
Schimbările repetate ale șefilor Poliției ialomițene creează în cadrul instituției o stare de instabilitate, care își pune amprenta și asupra activității pe care polițiștii o întreprind zi de zi. O scurtă analiză evidențiază faptul că, la momentul de față, modul în care oamenii legii își desfășoară activitatea lasă de dorit. Vremurile în care polițiștii instrumentau dosare penale cu un puternic impact asupra publicului au apus, iar infractorii periculoși le scapă polițiștilor printre degete. Cel mai recent caz de acest gen s-a petrecut la Slobozia, oraș în care autorii unei crime au reușit să fugă și să se ascundă de organele judiciare. Ei au fost prinși abia după ce au s-au predat autorităților. Iar exemplele pot continua...

Fără Goagă la Poliția Rutieră Comisarul șef Sorin Goagă nu mai face parte din schema Serviciului Poliției Rutiere Ialomița. După ce ani buni s-a aflat la conducerea Poliției Rutiere, acesta a fost transferat la Serviciul Logistic al IPJ Ialomița. Sorin Goagă a fost implicat în mai multe scandaluri publice, intrând chiar și în atenția organelor de urmărire penală. Cu toate acestea, el a reușit să-și dove­dească de fiecare dată nevinovăția în instanță...

27 Septembrie 2018, 08:50 (5582 vizualizări - 21 comentarii)

Citiți și:
Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița are un nou adjunct
Controversatul polițist Costel Tîrsănoagă vrea să devină adjunct al Poliției ialomițene

Comentariile cititorilor:


Gherasim :
(4 Octombrie 2018, 10:59)
Nasol, de unde să alegi un băiat rău dintre atâția băieți buni sau invers sau fete...ciudat, foarte ciudat...
Nina:
(2 Octombrie 2018, 09:53)
Habar nu aveti si nu stiti voi ce inseamna sa fii furat de agoniseala unor generatii chiar de un comisar sef de politie in cardasie cu un procuror ! Sefi de politie ? O hatita de hoti
Mona:
(1 Octombrie 2018, 23:27)
Nu o mai aburiti din doi in doi cu sefia ca toti fupa 1990 au fost pusi pe criterii politice,servilism,pupincurism,nepotissme,slugarnicie si nimic pe competente profesionale. Chiar incompetenti cumau fost daca au incercat sa faca ceva au fost imediat asaltati de excrocii vechi care au ascuns delicventii pentru a obtine foloase. Este atat de mare coruptia care incepe de jos,talpa politiei pana la plecatul Stefu si altii. Comadantii vin si pleacadar de la ta majurul trepadus casigat la barbut pana la comisarul sef de serviciu totul este rupt de coruptie. Ce sa faca sefu daca majoritatea celor ce insurubeaza becurile sunt uniti in ale coruptiei.Nu va oai certati pe sefie ci treceti la opincarii din sectii ca de acolo incepe blestemul mitei si altor interese. Cuiburile de naparca nu pot fii distruse decat total. Suntem cu totii in haznaua cu rahat.cui sa reclami un politist corupt (am ei unul) care in opinia mea obligat fortat este lemm dee corupt. Unde sa reclami la Bucuresti la mama lui carmen Dan la parchetul lui Zdeanta Portocala care este cea mai marsava,institutie a statului roman cu procurori turbati care mai de care dupa bani si averi ilicite. Nu mai chiorlaiti ca unul sau altul ca toti sunt la fel. In seara asta daca il pun sef pe sorin, maine se face ca face ia un imprumut la caterinca si devine proprietar de apartamente in buricul targului Bucurestean revin
Nu sunt politist:
(1 Octombrie 2018, 18:28)
Nu sunt Dragoi M. domnule fost politist. Cand spun ceva, o fac in deplina cunostinta de cauza, nu cu presupuneri. In postarile dumitale abunda ambiguitatile, presupunerile, nesiguranta si multe rautati. Nu doresc sa ma implic intr-o disputa in acest ziar deoarece promoveaza ura si dezbinarea sociala. As prefera o discutie tet a tet, dar nu cred ca va fi posibil. Cred ca esti postac de meserie si castigi un ban din asta. Spor la postat.
Fost polițist:
(1 Octombrie 2018, 15:40)
Experienta lui este de doar 10 ani ca politist, fiind un luptator SAS si a fost ridicat de la Tandarei, unde nu stiu daca s-a remarcat cu ceva la Fetesti de tăticul lui Ștefu care a vrut să- rupa gatul. Un politist cu caoul pe umeri cu asa experienta nu accepta o asa functie, nu crezi domnule Dragoi M?
Nu sunt politist:
(1 Octombrie 2018, 13:30)
Nu sunt politist dar cunosc multe persoane care activeaza in politie aproape in tot judetul. Primul este produs al scolii romanesti de politie si are o bogata experienta in domeniu. Il cunosc de la liceu si stiu bine ce spun. Poate asta deranjeaza pe unii care sunt rautaciosi si comenteaza negativ. Concurenta a luat astazi forme nu tocmai ortodoxe. Toti din sistem poate si trebuie sa faca fata provocarilor.
Fost polițist:
(1 Octombrie 2018, 10:43)
#Dragoi M. crezi ca cel din fotografie este capabil sa conduca un judet? Crezi ca cel care este acum în locul lui este la fel de capabil da conduca un judet? Eu unul nu cred pentru ca îi cunosc foarte bine pe amăndoi. Unul este produsul lui Ștefu (primul), iar cel dea-doilea nu este capabil. Daca poti contazicema. Cand am zis ce au realizat stiu la ce m-am referit. Daca ai fost în sistem a fost bine ca ai plecat, iar daca mai esti deschide ochii. Succes!
@lu jumara:
(30 Septembrie 2018, 21:22)
Ce bun era sistemul ala cand erau numiti la comanda militieni adusi de la sute de km care nu aveau glume cu infractorii si nici cu procurorii trepadusi, nu ieratau nimic.Tocmai asa ar fii bine sa procedeze si acum pe astia din ialomita sai trimita la moldova,maramures si de acolo sa aduca altii dar nu pentru perioade lungi de timp, 4ani maxim. Asa sa faca si cu procurorii paraditori care fac parte cu cocalari care comit infractiuni. Controale fara pile si poate poate.vina mare o poarta pricurorii si judecatorii care sunt sclaveti corupti
Dragoi M.:
(30 Septembrie 2018, 21:12)
Mai lasati comentariile si vedeti-ca de treburile voastre, ca nu sunteti nici voi mai destepti! Cand e vorba de altul, nu stiti decat sa aruncati cu piatra si sa il tavaliti in noroi, indiferent ca e vorba de ISJ, IPJ, procuratura, spital etc....ialomitenii nostri harnici, frumosi si cinstiti nu stiu decat sa arunce cu venin din toate partile!ca doar asta e cel mai usor, mai ales cand esti in spatele unui anonimat pe platforma unul ziar gen can-can. Multe lucruri merg Prost de ani de zile, la Sinesti se fura de 15-20 de ani, iar cei din politie stiu asta. Asa ca domnul fost politist, ce ati facut in aceasta privinta? Cam nimic, pesemne, dar e mai usor sa faci pe lupul moralist din fata calculatorului!lasati baietii aia in pace, sunt oricum cu mult peste valoarea celor care comenteaza negativ pe aici. Nu va obositi sa imi raspundeti ca oricum nu mai intru pe site-ul acestui ziar ! Incepe sa mi se faca sila!!!!!!!!
Ha:
(30 Septembrie 2018, 06:53)
Totul corupt, femeie de serviciul,contabil,secretar,ofiter de stare civila,militian,politist,prefect cu toate jighimelele,procuror,judecator va meritati soarta dragii mei ialomiteni ! Va aparati intre voi ca o casta dar ati facut si faceti rau multor oameni.Ciuma,lepra lui Caragea va mai scapa ! Blestemati sa fiti toti cei care ati inflorit coruptia.Politisti sefi ai Ipj ialomita care ati stiut dar de mizerabili sclavi ce sunteti ati ascuns si dezvoltat ciuma in judet. As dorii sa transmit unui jegos din sistem care apara o corupta falsificatoae. Fratioare de data asta te duci si ea dar si tu ce a favorizat si favorizezi infractorul ! Ai pus botul la capcana intinsa fraierica. Ce ai crezut ca daca a mers odata ajutat de portocala de ialomita o pui mereu. De abia astept sa te vad plimbat cu catuse pe mainile alea infecte cu care primeai dupa care aparai un alt corupt.
Pã șoșea,nu pă trotuar:
(29 Septembrie 2018, 10:33)
La Sinesti se fura de peste 10 ani cu acelasi"modus operandi",cercetarea ii vizeaza pe astia numiti cu 23 zile inaintea scandalului de la padure.Buna treaba,romaneasca as zice.Ia zi ma IGPR ule,de fapt voua va trebuie"capete",nu rezolvarea situatiei din judet...Tare greu va vindecati sus la"centru".
Mimi Camatareasa:
(29 Septembrie 2018, 09:29)
IPJ Ialomita are o grava problema cu actualul septel din care nu se pot selecta cadre de conducere. O posibila cale de redresare cumva a situatiei ar fi reactivarea pt cateva luni a unor pensionari. Ca posibila formula de start as incepe cu nea Stelu -varf impins, inchizatori - fostul cuplu Maria Baciu si Nicu Oprea si pe linia de fund baietii de la Fetesti. Spectacolul va fi asigurat.
Bianca:
(29 Septembrie 2018, 07:47)
Azi daca îl puteti deshuma pe Arsenie Boca si îl puneti sef la IPJ Ialomita o sa fie cinstit si curat doar o zii jumate pena il spurca sacali,lupii corupti dim militia mafiota si statul paralel ialomitean. Cel mai corect ar fii sa ardeti tot si dupa sa incercati odata cu var nestins.Nu stiu drogatii intepatii cu acul datile sida. Daca nu merge nici asa inseamna ca totul este blestemat spurcat si nu exista leac pentru ialomita.
Up up:
(28 Septembrie 2018, 20:46)
Fostule ce ai fost i-ai dat de l-ai julit daca este vorba de comisarul sef la care ne gandim, personaj care obligatoriu in viitorul apropriat trebuie sa stea intr-o vacanta prelungita cu 3 mese/zi. Intrebare publica ? Comisarule cinstit ca fata mare ai auzit vreodata de cand estii tu de Decretele 346/1977 si 93/1983 ? Comisare stii sa citesti cifrele de la 2,5 la 50! ? Daca il pune pe asta la care ne gandim comandant pe judet, toti penalii vor fii liberi in circa o saptamana. Vinde tot si ramane ialomita curata ca izvorul ialomitei din bucegi cu promisiunea ca ne scapa de pesta africana. La multi ani si toate cele in concediu.
Fost candva ceva:
(28 Septembrie 2018, 07:48)
Cunosc eu unul care il duce capul si merita uns sef peste toata cloaca numita ipj ialomita. Insul cu veleitati de militian le are cu cifrele acum este pe la bice urziceni, ceva sef peste potarnichiile mici dar fiind super dotat in nup.uri fasaite si glume sovietice insul face alte anchete total pe langa cifre ori evaziune, spalare de bani etc. Dotat insul se pricepe la toate, mai ales in albirea suspectilor posibil infractori, face insul si desface, gaseste el interpretari fantasmagorice, cauta el probe numai pentru infractor, da de pamant cu legea, pe care o interpreteaza ca la un pahar de tuica la pub.ul din comuna, aduna de unde poate, interpretaza actele, hartii nestampilate, fara antentul sau stampila vreunei institutii, hartii scrise pe botul carutei pentru el sunt valabile. Of si daca o punem si pe aia ca sunt probe de care se stiau dar insul le-a lasat acolo ascunse cu certitudine merita uns sef ipj. Da bai dragilor nea cutare asta merita pus direct sef de sef peste absolut toata politia judeteana,are domne carisma, are vechime, stie domne are fler, nas si buzunare adanci de om sarac dar profesionist. Asta trebuie pus sef ca sa vezi cum infractorii zburda singuri spre puscarie. Daca am dat cu scrisul de pamant cer scuze dar chiar ma simt amenintata si emotionata...... cautatil si vedeti in ultimi 5 ani cate dosare a incheiat varul cu nup