Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

DADP Slobozia a ratat achiziția de utilaje pentru deszăpezire

Facem iarna la lopată!

DADP Slobozia a ratat achiziția de utilaje pentru deszăpezire

În urmă cu 6 luni, directorul DADP Slobozia anunța public că va achiziționa utilaje de deszăpezire în valoare de 6 milioane de lei. La sfârșitul lunii septembrie 2018, directorul Valeriu Roșca recunoaște public că procesul de achiziție a fost ratat. Dotarea DADP cu utilaje noi de deszăpezire pentru iarna anului 2018 a fost una dintre prioritățile declarate ale administrației locale.

Promisiuni neonorate
În martie 2018, Consiliul Local Slobozia relansa Direcția de Administrare a Domeniului Public în cursa de «achizi­ționarea unor utilaje pentru activitatea de curățire și transport a zăpezii de pe căile pu­blice». Cu un avans de 1,5 mi­lioane de lei în conturi și o licitație respinsă la cererea expresă a directorului Valeriu Roșca, DADP părea că are toate atuurile pentru a-și reutila parcul auto «depășit tehnic și moral». La 6 luni distanță de la acel moment, din promisiunile pu­blice făcute atunci s-a ales praful! Procedura de achiziție a fost blocată, iar anul acesta Slobozia va deszăpezi ca și anul trecut, cu utilaje închiriate. Valeriu Roșca, directorul DADP, explică situația: «Când am venit aici, am găsit o licitație în curs... Nu am putut-o finaliza, din cauze tehnice. Am reluat procedurile de achiziție și am realizat un caiet de sarcini adaptat nevoilor noastre. Apoi am trimis documentația la Ministerul Finanțelor. Acolo trebuia să se întrunească o Comisie de Avi­zare a împrumuturilor pentru UAT-uri. Ei, bine, în toate aceste luni, comisia nu s-a întrunit și împrumutul nu a fost aprobat...». Potrivit acelorași declarații, procedura de achiziție va fi reluată anul viitor.

Încă o iarnă cu utilaj închiriate
Justificată sau nu, explicația directorului Valeriu Roșca completează seria nerealizărilor administrației Mocioniu. Potrivit declarațiilor făcute la preluarea funcției, Valeriu Roșca a acceptat să conducă DADP pentru a oferi locuitorilor condiții de viață similare cu cele din orașele europene. «Ceea ce am găsit, nu-mi place! Ca locuitor al orașului, sunt nemulțumit... Sunt copaci strâmbi, care pun în pericol viața locuitorilor, bunurile acestora și mobilierul urban... Avem exemple foarte frumoase, de bună practică, din parcurile europene și parcurile din țară...». La mai bine de un an de la preluarea mandatului, condițiile promise se lasă așteptate. La fel ca și soluțiile pentru des­zăpezirea străzilor din Slobozia, în cazul în care vom avea nevoie de utilaje. «Probabil vom proceda ca și anul trecut. Le vom închiria!» a declarat ridicând din umeri Valeriu Roșca. Reamintim că, în pofida eforturilor angajaților DADP, după fiecare viscol arterele de circulație din Slobozia se blochează, iar înlăturarea surplusului de zăpadă durează săptămâni în șir.

3 Octombrie 2018, 11:35 (2358 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Angajații DADP Slobozia au ajuns spaima pisicilor
Vali Roșca pentru noi a ajuns Videanu 2
DADP se pregătește să asfalteze Slobozia

Comentariile cititorilor:


dupa noi potopul:
(11 Octombrie 2018, 13:07)
Ne poate spune cineva din primarie sau dadp de ce au lasat neudat tot gardul (fost verde/viu) de tuia din centrul orasului? Cel dintre primarie si prefectura, cel din fata de la psd (culmea) din zona intersectia bankpost si central! Este totul uscat, prafuit, fara iarba, covor de peturi si mizerie. Asta e fata orasului ieuropean, sau trebuie ievaluat, ras tot si plantat panselute, eventual cu 1 mil/buc?
Sunt mai verzi orasele din desert decat slobozia! Chiar e asa de greu sa treaca cu cisterna si sa ude cu furtunul? Aoleu...n-o fi din cauza apei nepotabile!
Se vaita ca nu au bani...nu mai mentionam "investitiile" paguboase, gen, apa, groapa, etc, dar macar sa intretinem ce s-a construit odata in orasul asta arid de baragan, amenajat tot din bani publici!
Nu mai iesiti in schimb de experienta prin asia, ca observam ca oricum nu veniti cu nicio experienta; duceti-va pe aici prin apropiere, bucuresti, iasi, cluj, ca sa vedeti cum arata un parc frumos!
Alina:
(6 Octombrie 2018, 19:12)
Ia priviti ce figura are acest tip, dar e cel mai bun prieten al primarului Mocioniu.Niste incompetenti condusi de Trifan .
Aurel :
(6 Octombrie 2018, 11:40)
Intr una cu critica!Nu au caietul de sarcini corect si complet,fura,incompetenti,incapabili...ce sa mai scriu? Ca veti dreptate! Fratilor dar cel putin stau bine la poze.Uite la asta:destele frumos impletite,privire de zici ca e Saligny,nitica barba,camasa impecabila,deh,stie sa se prefaca.Dupa privire ai impresia ca e fotografie de site matrimoniale(nitelus disperat dupa sexul slab).In rest,a tunat si fulgerat psd ul.Arde grija de fundaturi astea doua zile.Sanchi.La lopata!
Zapada tare:
(5 Octombrie 2018, 06:37)
Caietul de sarcini duce catre externalizarea deszapezirii.Acest Vali e nevinovat,spera la un post(osulet)dar nu asa mare.Viata insa bate filmul,ta-su i-a zis ca va reusi,neluand in calcul ca pa fi-su in afara de jocuri online nu il prea ducea mintea.Poate doar cu cortul pe la festivaluri dar asa sa isi faca o gagica.Cam asa e cu utilaju'.Nu era asta a lu'Rosca,era sigur altu.La fel de talamb!
Veterinar:
(4 Octombrie 2018, 16:27)
Daca ar avea un dram de demnitate , vede ca nu merge o data, nu-i iese nici a doua oara ...sa se duca, sa ne lase. Sta pe banii contribuabilului si ne mai si sfideaza. 

CETATEAN:
(4 Octombrie 2018, 08:34)
Fara suparare caciula este prea mare pentru acesta, acolo trebuia un gospodar care sa stie ce sa faca, noi suferim si ei merg mai departe, daca este in partid nu inseamna ca este si competent pentru acest post.
Fulg de "nenea",ca nea...:
(4 Octombrie 2018, 07:00)
In caietul de sarcini era notat: utilaj scos gheata,zapada din canalele ce nu sunt la nivelul soselei.Nu are nimeni.Ratare!Utilaj curat zapada mica depunere=Se inlocuieste cu "Lopataman",productie 1970-1980.Utilaj ce cuprinde pe placuta inmatriculare combinatiile-"NSS,HSS.."=Nu se gasesc!Deci in zona doar un proprietar are asa raritate,deci ratare achizitie,platim cui trebuie,ca asa trebuie!Lasa mă Valică,te obisnuiesti cu șușele si luatu'pu♧♡lor in fund.Asa te vrea partidu! Bravos! Vezi ca nici lopetile nu se cumpara asa..cum vrei!Intereseaza-te!Sa nu iei d'alea ieftine,ca snt proaste.D-alea de 300 lei bucata.Sa fie bine,ca trebuie banuti la partid.Lopata ieftina nu are"marja"de ciuguleala.Ti ai comandat caciula ruseasca,cu urechi,cazona? Sa dai bine in poze,printre troiene.
Canin:
(3 Octombrie 2018, 21:40)
In zona PARADIS este    Paradis, pentru câini. Câinii fac legea pe bulevardul principal al municipiului de județ. În urma sesizărilor făcute de cetățeni, DADP-ul dar și Primaria Municipiului  erau obligate să ia măsuri. Pauză... ba sunt în concediu,   ba nu găsesc câinii. Ca în codru, mai bine zis junglă 
ciobanul Ghita: