Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Palatul Copiilor din Slobozia, tratat cu indiferență de Ministerul Educației

Palatul Copiilor din Slobozia, tratat cu indiferență de Ministerul Educației

Cei peste 2000 de copii din Slobozia care frecventează cercurile Palatului Copiilor din oraș sunt obligați să participe la activitățile extrașcolare în condiții improprii. Instituția așteaptă de mai bine de 3 ani fonduri de la Ministerul Educației pentru a-și reabilita sediul în care funcționează, însă toate demersurile au fost sortite eșecului. Anul acesta se pare că oficialii de la București au uitat complet de Palatul Copiilor din Slobozia, pentru că nu au alocat niciun leu pentru investiții!

Performanță cu mâinile goale
Palatul Copiilor din Slobozia este o adevărată pepinieră de premianți. Dovada o fac zecile de diplome și cupe expuse în interiorul instituției, ca urmare a concursurilor la care copiii înscriși la Palat au participat. Cu toate acestea, atât eforturile elevilor, cât și cele ale profesorilor sunt tratate cu indiferență de Ministerul Educației, instituție în subordinea căreia se află Palatul Copiilor din Slobozia. Anul acesta se împlinesc 3 ani de când instituția a făcut demersuri pentru obținerea unor fonduri necesare reabilitării și modernizării. Ultimul control al Direcției de Sănătate Publică, împreună cu oficialii Prefecturii Ialomița, a evidențiat faptul că imobilul în care instituția funcționează prezintă numeroase deficiențe, având nevoie urgentă de reparații. Cea mai mare pro­blemă o reprezintă infiltrarea apei în pereți, atât din cauza acoperișului cu probleme, dar și din cauza problemelor la subsol pe care le au clădirile ce au pereți comuni cu Palatul. Iar aceasta nu este singura deficiență. La toate acestea se adaugă dotările cu materiale didactice învechie și care trebuie înlocuite. «Noi am făcut numeroase demersuri pentru a beneficia de fonduri pentru lucrările de reparații... Nevoia unor astfel de lucrări este mare având în vedere faptul că imobilul este destul de vechi. Așteptăm să vedem cum vor evolua lucrurile din acest punct de vedere!» ne-a declarat Roxana Căluță, directorul Palatul Copiilor din Slobozia.

Inițiativă respinsă
Situația Palatului Copiilor a intrat și în atenția administrației locale a Sloboziei. În 2015, municipalitatea a inițiat o Hotă­râre de Consiliu Local prin care dorea să investească fonduri pentru lucrări de rea­bilitare la Palatul Copiilor din Slobozia, în special pentru cercul de Karting. Pentru ca Primăria Slobozia să poată oferi aceste sume era nevoie de un acord de principiu al Ministerului Educației, instituție care a refuzat categoric să aprobe acest demers. «S-au făcut demersuri în sensul sprijinirii Palatului Copiilor, dar ele s-au lovit de refuzul Ministerului Educației. Astfel, noi nu am mai continuat inițiativa...» susțin reprezentanți ai Primăriei Slobozia. Situația Palatului Copiilor din Slobozia nu este însă unică la nivelul județului. Și insti­tuția din Fetești, care se află sub coordo­narea celei de la Slobozia, se confruntă cu aceleași probleme. În prezent, Clubul Elevilor Fetești funcționează în incinta unor ateliere școlare dezafectate. De ase­menea, la Țăndărei, clădirea în care a funcționat Clubul Elevilor din oraș a fost abandonată și este o ruină...

Activități extrașcolare pe bani Dincolo de faptul că activitățile care se desfășoară la Palatul Copiilor din Slobozia ajută la dezvoltarea abilităților creative și practice ale elevilor, acestea sunt 100% gratuite. În schimb, multe dintre cele care se desfășoară prin intermediul instituțiilor de învățământ se plătesc. Este vorba despre numeroase concursuri de Matematică sau Cultură Generală, unde copiii care vor să se în­scrie trebuie să plătească sume de bani.

3 Octombrie 2018, 07:55 (2141 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
VESTITORII PRIMĂVERII
Palatul Copiilor Slobozia, transformat în «fabrică de bani»
Coaforul clandestin de la Palatul Copiilor Slobozia

Comentariile cititorilor:


Gheorghe Ionut:
(21 Noiembrie 2019, 23:43)
Cum spune toata lumea , implicati sau nu in problema activitatilor extrascolare , adica Palatul copiilor Slobozia , ca despre asta vorbim , este delicata . Se arunca pisica de la primarie la inspectorat si asa mai departe .. etc, Cert este ca ........ vorbesc in calitate de parinte al unui copil de 8 ani acum , care participa in campionatele nationale de karting scolar de 4 ani consecutiv unde cel mai bun titlu obtinut este   de vicecampion national, si sigur vom participa si in 2020 .......... nu am fost sprijiniti macar moral si coordonator , precum sunt catalogati in documente , avand in vedere ca toata cheltuiala cu aceste activitati extrascolare este a PARINTILOR !!!! . Pentru cei care nu stiu si duc copii la cercul de karting este gratuit doar plimbarea din spatele stadionului in orele prevazute de curs !!! La campionatele nationale se schimba problema , dispare *curtea scolii * si apar circuitele europene , cam ca la formula 1 , pe care toata lumea le stie , chiar si mamele copiilor , care aspira mereu tot mai sus . .... EEEiii aici se schimba treaba pentru ca PC Slobozia prin profesorii sai de karting NU vor sa mearga mai departe , sa mearga la campionatele nationale SCOLAREEEE!!!! , adica ale lor  !!intr-un cuvant PALATUL COPIILOR SLOBOZIA impreuna cu INSPECTORATUL SCOLAR SI PRIMARIA SLOBOZIA  nu sprijina performanta in acest cerc de karting !!  Pentru cei care nu ma cunosc trebuie sa stie ca eu sunt organizatorul concursurilor de karting din parcul IMM Slobozia , desfasurate la inceputul lunii noiembrie in 2018 si 2019 unde au participat mare in mare parte piloti consacrati di campionatul national de karting scolar din diverse judete din tara care au piloti impatimiti de karting .  Cum am scris si in comentariul la reportajul * Atelierul campionilor din ziarul Independent* am toata stima pentru domnii profesori de la PC Slobozia , dar mi-ar placea sa aduca si dansii copii in campionatele nationale de karting scolar . Trebuie sa
Parinte:
(4 Octombrie 2018, 07:19)
Concursurile treb.respectate. Concursurile adevărate. Cat de relevante sunt. Uitati ce se intampla la o școală din tandarei. Calitatea didactică scade. Trăiască învățământul particular ca el da valori...cu numele
@Parinte:
(3 Octombrie 2018, 23:19)
Bre, daca zici matale (care esti o somitate in domeniu, n-asa?)e limpede. Ce concursuri, ce respect pt lege!
Parinte:
(3 Octombrie 2018, 17:15)
Cu dna Zainea nu ar fi fost probleme. Sun e inspector general. Cine nu o cunoaste nu poate decât să vorbească de rau. Dna Zainea acolo unde a fost pusă sa muncească a dat dovadă de profesionalism. Învățătoare sau profesoara - elevii au doar cuvinte de lauda- sau directoare si-a îndeplinit sarcinile cu profesionalism. E un om capabil.
vox:
(3 Octombrie 2018, 15:40)
Cladirea a fost construita acum 25 de ani [ la  cladiri este considerata varsta a III-a ? ] S-au tot facut reparatii, iar in 2009 a fost modernizata complet . Probabil  aceasta este cauza refuzului Ministerului Educatiei. Taxele pentru inscrierea la concursuri se platesc de catre scoli ?
Maria:
(3 Octombrie 2018, 09:58)
Este trist ce se întâmplă, Palatul Copiilor, este singurul loc unde au acces gratuit  preșcolarii și școlarii din municipiu. Profesorii îndrumătorii merită tot respectul și aprecierea noastră, dar din păcate resursele financiare resuse rămân un impediment.