Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Salarii astronomice pentru apropiații președintelui Moraru

Salarii astronomice pentru apropiații președintelui Moraru

Consiliul Județean Ialomița a făcut publică lista salariilor brute încasate de către funcționarii instituției. Potrivit acestui document, președintele Victor Moraru are un sa­lariu echivalent cu cel al Președintelui României, iar funcționarii apropiați lui primesc sporuri la salariile de bază între 30 și 50%. Sporurile salariale se datorează implicării acestor funcționari pu­blici în proiecte finanțate din fonduri europene. Gradul de absorbție al acestor fonduri în 2018 nu depășește 5% din valorile anunțate oficial...

Salarii pentru Victor și ai lui
Conform unei situații a «funcțiilor și salariilor de bază la 30 septembrie 2018», președintele Victor Moraru are un salariu de 17100 de lei la care se adaugă sporuri care majorează acest salariu până la va­loarea de 20520 de lei. Prin comparație, președintele României are un salariu de 22800 de lei. Următorii pe listă, vicepre­ședinții Consiliului Județean, sunt re­tribuiți pentru funcțiile decorative pe care le ocupă cu 18240 de lei fiecare. Al pa­trulea salariu din instituție îl câștigă ad­ministratorul public Larisa Mihai. Aceasta este retribuită cu 17900 de lei. Secretarul județului Ialomița, Adrian Ionescu, câștigă 12500 de lei. Următoarele 5 po­ziții în clasament sunt ocupate de către arhitectul șef, 3 directori executivi și un șef serviciu, iar salariile acestora osci­lează între 11000 și 7500 de lei. Restul angajaților au salarii la fel de spectaculoase comparativ cu omologii lor din sistemul privat. Spre exemplificare, un consilier juridic superior este retribuit cu 6780 de lei, un referent de specialitate 4918 de lei, iar un auditor cu 6475 de lei. Salarii impresionante câștigă și cei 3 consilieri ai cabinetului președintelui Moraru. Aceștia, în frunte cu Ilie Cioacă, au salarii care variază între 9439 și 8149 de lei.

Misterul majorărilor salariale
Majorările salariile pe care le-au obținut președintele Victor Moraru și duzina de funcționari apropiați acestuia au fost posibile grație dispozițiilor semnate de acesta în anul 2018. La 31 ianu­arie 2018, de exemplu, el și-a majorat salariul brut cu 25% «pe perioada implementării proiectelor finanțate din fonduri europene nerambursabile». Cu aceeași justificare a fost majorat cu 25% și sala­riul vicepreședintelui Ionel Gae, cu o zi înainte, pe 30 ianuarie 2018. Și tot pe 30 ianuarie 2018, funcționarii implicați în derularea acelorași «proiecte europene» au primit salarii majorate pentru că au devenit manageri de proiect (50% spor la salariul de bază), asistent manager (40%), responsabil achiziții publice, responsabil juridic, responsabil promovare (30%), etc. Perfect justificate din punct de vedere legal și chiar necesare, aceste creșteri salariale sunt contrabalansate de gradul de absorbție efectivă a fondurilor europene la nivelul județului Ialomița. Potrivit datelor oficiale, mai puțin de 5% din cele peste 100 milioane de euro anunțate oficial au fost absorbite în 2018. «Aceste investiții, în cel mai bun caz, vor fi finalizate în 2021-2022...» a declarat președintele Victor Moraru în repetate rânduri pe marginea acestui subiect.

4 Octombrie 2018, 10:10 (4912 vizualizări - 29 comentarii)

Citiți și:
Ai noștri tineri...
Consiliul Județean Ialomița a alocat 4 milioane lei pentru potabilizarea apei la Slobozia
Scrisoare deschisă adresată președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru
Președintele Moraru refuză să majoreze salariile subordonaților

Comentariile cititorilor:


Misa csm sofer :
(11 Octombrie 2018, 21:10)
Asa bag in foile de parcurs ca merg pe aratura. Drum cat a 4a. Verificați Dna Coman dacă nu credeti să iasă consumul de motorina .STITI.
Vasile:
(11 Octombrie 2018, 07:35)
Așa se ntampla când lași idioții la butoane! Arunca țara in aer, măresc salariile amantelor, ca atât au ei cap: amante și salarii gogonate! Vor fi destituiri masive, nu mai pot acoperi jaful.
Misa csm sofer :
(10 Octombrie 2018, 21:17)
Să vedeți ce salarii au si la csm sefii mei eu plec in țara cu sportivi nu dă ore suplimentare deloc diurnă dar ma scot din motorina. Bag in foile de parcurs ca merg pe drumuri de cat a 4a că nu e o problemă confirmarea MIHAI BUCU .
vasilica:
(9 Octombrie 2018, 19:57)
Sa vedeti ce salarii brute au directorii de la Primaria Slobozia Adam  ,Draguta  directoarea de la spas directorul de la politia locala Pui SI CONDUCATORUL ACESTUI ORAS TRIFAN ADRIAN.
Aron :
(8 Octombrie 2018, 22:28)
Dar voi faceti ce face UE dacă vreți salariile din UE jegurilor ca mai si enervezi Prefectura.
Aron :
(8 Octombrie 2018, 22:22)
Băi jegule dacă esti de la prefectură ce studii aveți 70 la sută de acolo facultatea de la clubul tineretului. Ce gestionati voi ce spune Moraru si Moncioiu. Faceti studii superioare zi la zi nu mai mergeți pe relații concursurile care speli din gură nu ai învătat nimic decât ai luat subiecte. Suntem oameni cu doctorat si nu e validat concursurile. ANALFABETULE. TWIPHK
esti amuzant Sandel:
(8 Octombrie 2018, 14:41)
A posta niste tampenii sub numele de 'Sandel' nu inseamna 'sa-ti declini identitatea'. Vremurile sunt tulburi iar in aceste timpuri mizeria pluteste la suprafata, adica, tot felul de impostori fara vreo competenta anume, se arunca in politica sa prinda posturi platite bine. Iar psd-ul este varf de lance in fosgaiala asta a nulitatilor ori analfabetilor din politica si administratie. Din Parlament, Guvern pana la organizatiile locale si judetene. Si toti si-au facut salarii si pensii babane din impozitul platit de cei pe care declinatul 'Sandel' cu dispret ii considera "slab pregatiti si fara caracter". Apropo de pregatire,'Sandel', se scrie "inscrieti-va"..
Sandel:
(8 Octombrie 2018, 12:08)
Aici este radiografia societății române! Doar aici unde nu va declinati identitatea puteti spune aceste inepții. Cum este posibil sa va dati cu parerea fără să știți toate detaliile unei activități? Doar niste frustrați pot emite verdicte fără să cunoască domeniul la care se refera! Vreti salarii mari? Participati la alegeri si luatile locul celor care conduc acum, înscrietiva la concursuri si deveniți funcționari publici sau personal contractual si veti avea salarii mari! Luati însă in calcul ca, după cum va vad pe cei care comentați pe aici, riscul de a ajunge după gratii este foarte mare! Sunteti si slab pregatiti si mai ales fără caracter! Niciunul dintre cei care criticați nu pareti sa aveti mai multe calități decat cei pe care ii acuzati, ba chiar mult mai puține!
@Prefectura:
(8 Octombrie 2018, 10:27)
Habar n-ai ce inseamna munca! Voi, la prefectura si in administratie in general, gestionati doar politica si arta de a invarti banii in scop personal sau de partid.  Nu te mai flata singur, in judet multe merg din inertie, nu pt.ca le conduceti voi, niste impostori numiti pe criteriu politic nu de competenta. Asta se vede si din postarea ta de semianalfabet. Nu sunt asistat social, am muncit 40 de ani ca inginer(diploma obtinuta pe cunostinte, nu pe chitante)  mi-au trecut prin mana fonduri uriase si oameni numerosi. Acum sunt pensionar cu 1500 de lei pe luna. Toata scarba pt politica si nesimtirea voastra prin care duceti de rapa un judet codas pe tara la toate capitolele; va comparati cu UE doar  cand vine vorba de salarii.
Prefectura:
(8 Octombrie 2018, 07:52)
Habar nu aveți cât de greu se conduce un județ!nu va mai dați cu părerea! Aici se gestionează fonduri enorme! Credeți ca salariile astea sunt mari? Nici măcar nu se compara cu UE.suntem angajați aici și luam salarii in urma unor concursuri.voi de ce nu ați candidat? , e mai bun ajutorul social!!!
Bibi:
(7 Octombrie 2018, 19:07)
Baaa, prostule! Ce s-a împământenit de 3 decenii in acest genial județ, nu va fi eradicat urgent!! Cât ai fi tu de isteț și alții proști. Ce oameni capabili mai sunt, prostule? Eu n-am votat pe nimeni de 15 ani, cu nicio ocazie! De-aia a ieșit PSD, că mi-e scărbă mie de politica românească!!
@Breee:
(7 Octombrie 2018, 17:59)
D'aia fac ce fac psd-istii, din cauza unora cu mentalitate ca a ta. Hotia, prostia, tigania au inflorit de aproape 30 de ani de cand sunt la putere in judet. Pupa-i in fund in continuare si plateste-le salariile de marlani!
Breee!:
(6 Octombrie 2018, 12:10)
Măi, bre, fă, neică...! Se vor duce Pesediștii! Și, va fi lapte și miere?!? Hoția, prostia, țigănia vor rămâne, indiferent de partid.
Moraru victor:
(6 Octombrie 2018, 10:25)
Votați PSD că vă dăm degeaba avem o echipă de profesioniști în PSD aveți încredere în mine ca în campania electorala.
Valentina:
(5 Octombrie 2018, 14:49)
Nu este usor sa ai sefi analfabeti incompetenti si jigodii ca maricica. Victoras , dotore giti. Gigel muschi, victorita betonistul, buza ,etc ! Pupincurismul si prostitutia se plateste ! Rolul apropiatilor este sa te ajute la furat, ca 4 ani trec si nu stii daca te mai voteaza ! Lumea s_a saturat de hoti si mincinosi , de prosti si penali , de Ciuma Rosie !