Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Am cancer, dar lupt să trăiesc!»

«Am cancer, dar lupt să trăiesc!»

În fiecare zi, în România, cancerul mamar mai răpește o viață... În Ialomița este la fel! Femeile bolnave își pun spe­ranța în chinuitoarele ședințe de chimioterapie. Singura șansă de supraviețuire este însă diagnosticarea timpurie a tumorii. Violeta Ivanciu are 33 de ani și a descoperit întâmplător că are cancer la sân... Acum se pregătește de operație. Este convinsă că poate învinge boala, pentru că a depistat-o la timp și a soli­citat ajutorul medicilor...

Boală descoperită întâmplător Imaginea de pe rețele de socializare a Violetei Ivanciu este diferită de cea din realitate... Fotografiile de pe internet arată o fată brunetă, cu părul lung și cu multă poftă de viață. După cele câteva luni petrecute în saloanele unei clinici private la chimioterapie, acum nu mai are păr... Totuși, păstrează în permanență atitudinea pozitivă pe care o afișează și în fotografii de pe Facebook... Din nefericire a ajuns să afle ce înseamnă să te lupți cu cancerul, boala care răpește vieți în fiecare minut. «Făceam duș și am simțit un nodul... Mi-am dat seama că ceva nu este în regulă!» rememorează Violeta. A urmat apoi un drum sinuos prin cabinete, la cli­nici și medici specialiști, laboratoare de analize. La final a aflat că are cancer mamar... «Trei diagnostice, toate trei au confirmat același lucru! Am zis că asta este și că trebuie să merg mai departe... Soțul meu m-a susținut din prima clipă! Am primit rezultatele biopsiei chiar cu o zi înainte de ziua lui de naștere... Nu a fost descurajat... Cred că, dacă ar fi făcut-o, și eu aș fi cedat! Am și un mare avut noroc...» mai spune Violeta. Au urmat câteva luni chinuitoare de chimioterapie, la finalul acestora Violeta reușind să spere că va reuși să învingă boala. «Chimioterapia a fost cel mai mare coșmar... Am început pe 5 martie și am terminat pe 31 iulie. Făceam o ședință la 3 săptămâni, în total au fost 8... Nu pot să descriu cum te simți de la ele... De la prima picătură ești amețit și amorțit cu totul! După ce ies din organism, durerea e cruntă...» mai spune ea. Totuși, tratamentul nu a putut să-i redea sănătatea. Acum se pregătește de operație...

Violeta se luptă pentru toți Violeta vorbește despre boală și operația pe care o așteaptă cu multă detașare... Nu s-a lăsat niciodată învinsă de cancerul care era la un pas să o doboare! «Atât cât am putut, am încercat să am viața normală de dinainte... Mi-am dus copilul la școală, am făcut mâncare... E altceva să ai puterea de a te considera normal decât să stai să plângi că ești bolnav... Ne rugăm atâta la Dumnezeu și parcă de medici fugim. Eu am fost foarte deschisă în legătură cu boala, încă de la început...» spune ea. Motivația sa de a lupta cu boala a determinat-o să-și spună povestea tuturor celor care vor să o asculte. Violeta vrea să devină o voce pentru toate femeile care au suferit din cauza cancerului sau care acum încearcă să scape din ghearele bolii. Tocmai de aceea sfatul său este de a le determina pe femei să meargă cât mai des la medic, pentru a-și verifica în mod constant starea de să­nătate. «Cu cât afli din timp că ai o pro­blemă medicală, cu atât este mai ușor să o tratezi! Salvarea nu este la Dumnezeu... Noi singuri pu­tem să scăpăm de bolile care ne supără, dacă mergem cât mai des la medic!» mai spune Violeta Ivanciu.

Cancerul, o boală greu de învins
Statistica oficială arată că la ni­velul județului Ialomița există în momentul de față aproximativ 6000 de persoane care suferă de o formă de cancer. Cei mai mulți bolnavi se luptă singuri să țină piept bolii și, de cele mai multe ori, pierd în această confruntare. Singurul loc în care se asigură tratament și îngrijiri bolnavilor oncologici din Ialomița este Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Unitatea medicală este însă depășită de situație, pe Secția Onco­logie putând fi internați doar 34 de pacienți, întrucât atâtea paturi există...

6 Octombrie 2018, 08:40 (2664 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Cazurile grave de cancer din Ialomița, tratate la kilometri distanță...

Comentariile cititorilor:


Mary Tudorache:
(9 Octombrie 2018, 13:38)
Felicitari, luptatoaarea mea!!!!

Denisa:
(9 Octombrie 2018, 11:19)
Sanatate multa! 
Ioana:
(8 Octombrie 2018, 14:13)
Sanatate multa si putere .........
Pentru @Maria:
(8 Octombrie 2018, 14:10)
Stiti ce inseamna sa stai tu ca bolnav de cancer cu orele in fata unui cabinet? Nu exista nici o scuza pentru nesimtire si indolenta! Poate exista insa bun simt si respect, mai ales pentru un om care sufera!
Nu va doresc decat sanatate!
@Maria:
(7 Octombrie 2018, 02:25)
Doar ce s-a spus in articol ca sectia de oncologie de la spital are doar 30 si ceva de paturi, in judet fiind vreo 6000 de bonlavi de cancer...ia gandeste-te, poate doctorii aia chiar au treaba pe sectie, nu e vorba de cheful lor. Dar na..romanaul judeca tot, ca altfel nu se simte bine.
Maria:
(6 Octombrie 2018, 16:56)
Poate ca veti face un reportaj si despre cum sunt tratati bolnavii de cancer in spitalul Slobozia. Stau la usa cabinetului de specialitate cu orele, desi sunt bolnavi, unii din ei au si alte boli care presupun si alte tratamente. Nimeni nu le spune nimic, daca esti mai indraznet, aflii ca doctorul sau doctora nu au coborat de pe sectie. Si se sta de la 8 dimineata pana la 2 sau mai tarziu, depinde de cheful doctorilor. Duceti-va intr-o zi si stati printre ei, ascultati-le povestile si aflati si de nesimtirea doctorilor!
Vasilică :
(6 Octombrie 2018, 14:53)
Citeste despre Nicolit.si incearca-l.
Aura :
(6 Octombrie 2018, 11:29)
Daca iti doresti sa traiesti,creierul va lupta cu tine,prin gandurile si dorintele tale,Continuu sa ai planuri de viitor! Sanatate!