Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Robotul «CUZA» vrea să ajungă în America

Robotul «CUZA» vrea să ajungă în America

În primăvara acestui an, Ialomița ocupa pentru prima dată un loc în clasamentul concursurilor naționale de robotică. În prezent, elevii Liceului Tehnologic «Al. I. Cuza» din Slobozia vor mai mult. Se pregătesc activ pentru «First Tech Challenge România» și visează cu ochii deschiși la Campio­natul Mondial din America, de anul viitor. Dar pentru a ajunge acolo, înainte de orice, au nevoie de susținerea financiară a comunității pe care o reprezintă...

Fenomenul TEHROCUZ Atelierul care adăpostește Robotul «Cuza» e aproape neschimbat. Băieții șurubăresc imprimanta 3D care s-a defectat, macaraua, demontată, a intrat în probe de lucru, iar Oana Motică, noua achiziție a echipei pentru Departamentul Socializare-Promovare, caută soluții pentru a obține banii de care băieții au nevoie ca să modifice Robotul. Anul ăsta tema «First Tech Challenge România» este «Rover Rockus». Asta înseamnă că Robotul va fi modificat astfel încât să poată distinge între două tipuri de mine­rale... Și trebuie să fie mai rapid! Plus designul, de care tot Oana trebuie să se ocupe, plus un tranzistor SMD de care e musai nevoie... Andrei Dumitru e liderul grupului, și pe 4 octombrie e ziua lui, face 18 ani! «Nu sunt chiar un șef, dar cineva trebuie să fie de vină dacă lucru­rile nu merg bine... Ăsta aș fi eu! Și tot eu trebuie să le amintesc că obiectivul de anul acesta e să obținem unul dintre pri­mele trei locuri din țară!». Ca să-și atingă obiectivul propus, echipa TEHROCUZ lucrează deja de o lună de zile. Întâi au organizat interviuri pentru completarea echipei. Iar sesiunea de interviuri e deschisă, pentru că de-acum sunt celebri și toți sunt interesați de ceea ce fac. «Am auzit că au mai apărut două echipaje. Unul la Urziceni și altul aici, la Liceul de Arte. Ne bucurăm că se întâmplă și am vrea să-i ajutăm! Știm cum e să lupți de unul singur... Și, de ce nu?, poate avem și noi de învățat de la ei. În fond, toți vrem același lu­cru. Să câștigăm „First Tech Challenge!“».

5000 de euro la prima strigare Marin Cristian e șeful Departamentului Mecanică și Construcții. El e «vinovat» de demontarea lui «Cuza». Ne spune că nu mai doarme bine de două săptămâni căutând soluția pentru macaraua Robotului... «Am făcut zeci de teste. Am căutat mecanisme, scripeți... Vreau să îl fac cel mai bun robot de pe piață! Și am să-l fac, chiar o să îl fac. Testăm deja o soluție, dar ne blocăm mereu de pro­blema banilor...» spune el oftând. O primă estimare a costurilor ne-o oferă profeso­rul îndrumător, Doina Mircea: «Suntem susținuți de conducerea Liceului, de părinți, de sponsorii de anul trecut... Dar nevoile financiare sunt, evident, mai mari. Am estimat că avem nevoie de cel puțin 5000 de euro pentru a retehnologiza Robotul și pentru cheltuielile de depla­sare. Echipa va fi formată din 12 elevi, fiecare are sarcini clare, le-ar fi foarte greu ca unii să lipsească. Iar timpul e scurt, regionala e în decembrie...». Tocmai pentru că timpul rămas e atât de scurt, Oana Motică vrea să resusciteze departamentul de promovare al TEHROCUZ cât mai repede: «M-am bucurat că m-au adoptat! Și încerc să îi ajut. Vrem să organizăm întâi o tombolă, la nivelul liceului... Apoi câteva evenimente publice, la care să invităm auto­ri­tățile. Sigur, suntem cunoscuți, iar „Cuza“ e deja celebru. Dar pentru clasarea lui în „Top 3 Na­țional“ e nevoie de mai mulți bani decât putem strânge noi... Avem nevoie de un sponsor puternic, asemeni celorlalte echipaje... Sperăm să atragem din nou atenția comunității în noiembrie, când vom organiza „Săptămâna Roboticii“...».

«America, venim!» Ion Claudiu Andrei este cel mai mare din echipaj. Împlinește 19 ani în perioada concursului. Nu știe dacă va mai avea dreptul să facă parte din echipaj. Dar asta nu-l împiedică să fie alături de colegii, ca mentor-elev... «Treaba mea e să sudez echipa! Am experiența ediției precedente, sunt mai mare, știu ce avem de făcut în competiție. Și mă bucur că proiectul nostru se bucură de atâta interes în rândul colegilor. Avem cel puțin 6 CV-uri din partea unor fete. Cel puțin una dintre ele ni se va alătura... Și-apoi, sper să găsesc un înlocuitor pentru mine, dacă va fi cazul!» ne spune râzând. În echipă sunt și «boboci», proaspăt adoptați și deja integrați. Adrian Vătafu este unul dintre ei. «Nu eram foarte hotărât... A fost, mai degrabă, o provocare. Am vrut să lucrez pentru „Cuza“ și sper ca ideile mele să-l facă să funcționeze mai repede și mai bine!». În fața echipei, pe bancul de lucru, Robotul «Cuza» tace. Nu mai seamănă cu cel de astă primăvară... Între timp a mai câștigat un concurs local la care a participat... Atunci echipa l-a transformat într-un robot industrial, capabil să construiască ziduri. De-atunci e mai mare și mai puternic! Iar acum echipa lucrează la  un soft nou, care trebuie adaptat din mers noilor cerințe ale competiției... Și, dacă ar avea glas, ar spune ce spun toți: «Vrem să ajungem în America, la Detroit. Acolo va fi anul viitor Campionatul Mondial de Robotică!».

7 Octombrie 2018, 09:20 (1886 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
TEHROCUZ
EXCLUSIV: Eleve de clasa a XII-a, «hărțuite» de profesorul de Matematică
«Vreau să inventez „creierul artificial“!»

Comentariile cititorilor:


Titel:
(9 Octombrie 2018, 09:58)
Terminati cu prostiile si puneti mina pe carte! Chestia asta cu robotul e o mare mistocareala. Daca vreti sa invatati "roboti' va trebui sa invatati , bazele electrotehnicii , electronica analogica, electronica digitala , rezistenta materialelor , motoare si actionari electrice , teoria sistemelor si mai ales programare! Ce faceti voi e o bascalie cuplind niste module care functioneaza vai mama-lor!
Parinte:
(8 Octombrie 2018, 11:45)
Incercati si voi un colos al Municipiului,  RAJA