Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Noul cimitir al Sloboziei, estimat la 3,5 milioane de euro

Proiect retras de pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local Slobozia

Noul cimitir al Sloboziei, estimat la 3,5 milioane de euro

Consiliul Local Slobozia s-a întrunit joi, 27 septembrie 2018, în cadrul unei noi ședințe ordinare. Proiectul de hotărâre privind «înființarea și amenajarea cimitirului uman» a fost retras de pe ordinea de zi a ședinței la cererea primarului Adrian Mocioniu! Acesta și-a justificat decizia susținând că «au apărut o serie de informații de ultim moment care nu au fost luate în calcul...». Conform unor surse administrative interne, valoarea in­vestiției a fost stabilită la 16,6 mili­oane de lei, de 8 ori mai mult decât a fost estimată inițial!

O investiție faraonică
Asemeni predecesorilor săi, primarul Adrian Mocioniu vrea să intre în istoria orașului cu o nouă investiție megaloma­nică. Pe ordinea de zi a ședinței de săptămâna trecută a figurat un proiect de hotărâre prin care se aprobau indicatorii tehnico-economici pentru noul cimitir uman al orașului. Valoarea estimată a acestei investiții se ridică la 16,6 mili­oane de lei, adică aproximativ 3,5 mili­oane de euro! Proiectul a fost retras în ultimul moment de pe ordinea de zi a ședinței, la solicitarea primarului Adrian Mocioniu. Acesta și-a justificat decizia declarând în plen: «Au apărut o serie de informații de ultim moment care nu au fost luate în calcul... Vom studia aceste informații și vom supune din nou proiectul de hotărâre deciziei plenului la următoarea ședință a Consiliului Local!». În forma prezentată pe site, noul cimitir uman are un număr de 2376 locuri de veci, o capelă mortuară, un sediu admi­nistrativ supraetajat prevăzut cu un res­taurant la parter, clopotniță, anexe, spații verzi de protecție, etc. «În vederea reali­zării, în perioada anotimpului cald, a unei temperaturi ambientale de maxim 20 de grade C, sălile de ceremonii funerare vor fi prevăzute cu echipamente de climatizare, iar pentru reducerea potențialelor riscuri epidemiologice și intimitatea aparținătorilor, acestea vor fi compartimentate adecvat» se mai arată în nota explicativă care a însoțit proiectul retras de pe ordinea de zi a ședinței.

Cimitirul miroase a țeapă
Dincolo de opulența noului cimitir, ceea ce frapează la devizul de lucrări care ar fi trebuit să fie aprobat în plen sunt cifrele. Potrivit unor surse administrative, valorile stabilite sunt de până la 8 ori mai mari decât cele stabilite în urmă cu 2 ani! Concret, prețul pentru una dintre anexele administrative, așa cum reiese din calcul, este de 2200 de euro/mp. În cazul capelei mortuare, un alt exemplu, valoarea pe mp a construcției depășește 1800 euro. Despre restaurantul de la parterul clădirii administrative deja am pomenit... Ar mai fi de amintit însă aleile impozante cu care ar trebui să fie dotat cimitirul de 7 hectare, gardul «dublat de o perdea de arbori», parcările de o jumătate de hectar, spațiile verzi amenajate pe 2 hectare... Și exemplele pot continua. «Vinovat» pentru acest proiect (al treilea în ultimele două mandate, dacă memoria nu ne înșeală...) este firma Diluca Project SRL Voluntari, o firmă cu numai 2 angajați, înființată la sfârșitul anului 2015. Până aici nimic suspect sau surprinzător, că doar tot orașul știe că Adrian Mocioniu încurajează firmele nou-apă­rute pe piață și este garantul legalității în administrația publică locală... Mai mult decât atât, surse administrative apropiate domniei sale, confirmă faptul că el a considerat valorile exorbitante din devizele de lucrări normale și justificate, iar va­loarea investiției «suportabilă» pentru bugetul local. Numai că Diluca Project SRL Voluntari este una și aceeași firmă care a preluat proiectarea investiției din Piața Revoluției din Slobozia, investiție ajunsă acum din nou într-o fundătură...

La loc comanda! Proiectul de hotărâre privind construirea cimitirului uman va fi repus pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local Slobozia din luna octombrie. Aceleași surse administrative susțin că Diluca Project SRL Voluntari a acceptat să micșoreze la jumătate valorile inițiale, să elimine din proiect restaurantul, să restrângă suprafața aleilor, a parcărilor și a hecta­relor de spații verzi pentru a face loc unor noi locuri de veci. Negocierile continuă! Însă chiar și reduse la jumătate, cheltuielile pentru noul cimitir rămân exorbitante. Și nu doar pentru că orașul este în pragul falimentului admi­nistrativ, deși a urcat 10 locuri într-un an în Topul Forbes al orașelor în care me­rită să faci investiții. Nu, domnule primar... Ci pentru că, atunci când ești primar de oraș sărac, te întinzi doar cât e plapuma bu­ge­tară și ai bunul simț să nu-ți finanțezi viitoarea campanie electorală din astfel de țepe macabre.

8 Octombrie 2018, 13:35 (3973 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Cântecul de lebădă al Consiliului Local Slobozia
Schimb de terenuri pentru finalizarea complexului comercial din «Pepinieră»
Nota de plată a sensului giratoriu din Slobozia crește la 3,2 milioane de lei

Comentariile cititorilor:


cuvioasa:
(14 Octombrie 2018, 11:49)
Controlați serviciul de pază al cimitirului Bora pentru că se distrug și se fură ornamentele de la morminte.
S-au tampit?:
(13 Octombrie 2018, 18:12)
Restaurant. Ce romantic sa auzi: azi luam masa in cimitir si vom dansa printre morminte..
Amin :
(13 Octombrie 2018, 15:26)
O suta saizeci si sase de miliarde lei vechi pentru cimitir? Nebunior dar pentru sectii de neonatologie?Asta e grija?Dar pentru ca nu mai sunt locuri in azil,la Slobozia?O hala din panouri sanwich,fara etaj pentru varstnici?Cu un milion euro faci unul,cu cazare pentru macar 25 batrani.Cimitir.166 miliarde!Piscine,sala masaj,ce naiba cuprinde?Muzica si video in groapa?Popa holograma?Coliva cu Swarosky?Aliluia pe 3 voci?Ingroparea pe etape?Imbalsamarea si vopsirea bustului,cu expunere doar vara?Zi-ne ceva de 4-5milioane euro,cimitir pentru animale,ca sunt dragute si merita o colivuta,o bombonica si-un vin bun!
#pasajladrajna:
(9 Octombrie 2018, 08:26)
Faceam din parcarea subterana cel mai mare cavou din lume. Asa intram si in cartea recordurilor, aveam si obiectiv turistic....
Cat entuziasm!:
(8 Octombrie 2018, 23:04)
In sfarsit, psd investeste pt viitorul slobozenilor: noul cimitir..
Moncioiu:
(8 Octombrie 2018, 21:55)
Fratilor trebuie să iau si eu niste comisioane. Groapa nu .Canalizare nu.cataloage nu.cartier.nu apa potabilă nu.maxi taxi nu.curatenie nu.de la petreceri zilele mele ale părinților mei organizăm în oras ziua lui Pericle. Dar fiți atenți ca am organizat eu lupta anticorupție nu fura nimeni nimic. Si va promit că in parcul de la vamă vor fi 3589 locuri de veci conform noii înțelegeri.primul e al meu al doilea al lui Nea Victor cum a facut si tataia Pinter cu Bora.