Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Traficanți de droguri din Ialomița, anchetați de procurorii DIICOT Galați

Traficanți de droguri din Ialomița, anchetați de procurorii DIICOT Galați

Doi tineri din Ialomița, domiciliați în Slobozia și Amara, au fost trimiși în judecată într-un dosar de «trafic de droguri» instrumentat de procurorii DIICOT Galați. Potrivit probato­riului administrat de anchetatori, aceștia aveau legături cu alți traficanți din Spania, cu ajutorul cărora urmau să introducă în țară cannabis. În urma perchezițiilor domiciliare, la locuința acestora au fost descoperite droguri de risc și mare risc.

Au vrut să transporte drogurile pe autobuz Cei doi ialomițeni, pe numele lor Robert Nicolae Simion și Gheorghe Vlad Boroșescu, se aflau în atenția organelor de urmărire penale din cadrul DIICOT Galați încă din anul 2015. Procurorii aveau indicii cu privire la faptul că aceștia procură și distribuie droguri pe raza județului Galați. Astfel, anchetatorii au desfășurat ample activități specifice prin care au încercat să probeze infracțiu­nile despre care existau indicii că ar fi fost comise de ialomițeni. Pe parcursul anchetei, procurorii au descoperit faptul că aceștia urmau să ajungă în Spania și să procure de acolo cannabis pe care să-l comercializeze în Galați. Planul era foarte bine pus la punct, aceștia ur­mând să transporte cantitatea de droguri într-o sacoșă de rafie lipită cu bandă adezivă și ascunsă într-un autocar care urma să ajungă în România. Unul dintre cei doi urma să supravegheze «pachetul» pe tot parcursul drumului. Operațiunea nu a fost însă dusă la bun sfârșit pentru că șoferul autocarului a refuzat categoric să preia pachetul în care se afla cannabisul care trebuia să ajungă la Galați. Inculpații au revenit însă în România și au continuat să comercia­lizeze restul de substanțe halucinogene pe care le dețineau la domiciliile lor. Estimativ, un plic de un gram de cannabis costă aproximativ 30 de lei. Ancheta a continuat cu o serie de percheziții ale procurorilor DIICOT în urma cărora asupra ialomițenilor au fost descoperite resturi de cannabis, cocaină, dar și Pentadronă (un compus chimic folosit în industria farmaceutică, dar și la prepararea sării de baie, care poate cauza atac de cord). În prezent, traficanții au fost trimiși în judecată, dosarul fiind înregistrat pe rolul Tribunalului Ialomița.

Traficantul «Oache», trimis în judecată
Traficantul de droguri din Slobozia Gabriel Ionuț Mocanu, zis «Oache», a fost trimis în judecată de către procurorii DIICOT Slobozia, la sfârșitul săptămânii precedente. Acesta era vizat de anchetatori încă de anul trecut, când procurorii au început să investigheze activitatea infracțională a acestuia. «Oache» s-ar face vinovat de faptul că prepara și distribuia pe raza orașului Slobozia substanțe psihoafective, denumite generic «etnobotanice». În același dosar, procurorii DIICOT Slobozia au mai trimis în judecată alte trei persoane. Este vorba despre Ionuț Drăgan, zis «Bilindroc», Marian Vișan, zis «Vrabie», și Marius Ionuț Hreapcă, zis «Gușteru».

8 Octombrie 2018, 08:10 (4278 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
În Ialomița se consumă droguri «accidental»
În Ialomița drogații nu mor niciodată
Adolescenții din Ialomița sunt amatori de alcool și droguri
Mărturii din orașul condamnaților (IV)

Comentariile cititorilor:


frone:
(8 Octombrie 2018, 21:35)
Ai vostrii din ialomita sunt spagari si cotetari ancheteaza numai gusterii si tugulanii de baga ciunga in tigare de zice cai canabis ori aurolaci de trag din punga. De smecheri nu au tupeul sa se atinga ca le fac strigaturi cu spaga primita. Huoo la toata politia ialomiteana, huooooo gokanilor nu var fii rusine care faceti anchete partizane banditilor. Huooo complicilor la delicvente.
Ion:
(8 Octombrie 2018, 18:13)
Dar DIICOT Slobozia ce mai face? Doarme în bocanci? Greu la deal cu boii mici!
Cimpoaie:
(8 Octombrie 2018, 12:59)
@sătul. Care olimpici, neică?! Unu la sută? Dacă..Drogații sunt 200%. Presa are rol educativ, dar, în primul rând, informativ!!! Vezi îngerași prin licee care nu sunt popularizați?
Satul:
(8 Octombrie 2018, 09:49)
Pai parca ziceati ca ai nostri din Ialomita anchetau de 1 an un dosar.Astia din Galati ancheteaza de 3 ani...
Dati si alte stiri cu copii olimpici, cu realizarile lor, ca de infractiuni ne-am saturat.E adevarat ca lumea e interesata mai mult de pesti, drogati, interlopi, politicieni, dar voi, presa, aveti si rol educativ si de promovare a valorilor noastre, nu numai a infractiunilor.Frumos articolul cu copiii de la Cuza, de exemplu, dar , ce sa-i faci, are putine vizualizari. Oache e mai  celebru, e ca la Acces Direct.