Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a alocat 4 milioane lei pentru potabilizarea apei la Slobozia

Administrația Moraru dublează nota de plată

Consiliul Județean Ialomița a alocat 4 milioane lei pentru potabilizarea apei la Slobozia

Consiliul Județean Ialomița a aprobat alocarea a 4 mili­oane de lei pentru «extinderea sta­ției de tratare la nivelul municipiului Slobozia, în vederea creșterii gradului de siguranță a tratării apei». Pro­iectul a fost adoptat cu o majoritate de voturi în cadrul ședinței de joi, 27 sep­tembrie 2018. «Noua tehnologie, prin osmoză inversă, va rezolva majoritatea pro­blemelor!» a declarat Victor Moraru, președintele Consiliului Jude­țean. Suma reprezintă doar jumătate din valoarea investiției care urmează să fie finalizată până la sfârșitul anului 2019.

Sprijin politic pentru potabilizarea apei
Consilierii județeni au adoptat joi, 27 septembrie a.c., un proiect de hotărâre prin care au alocat 4 milioane de lei pentru «extinderea stației de tratare la nivelul municipiului Slobozia în vede­rea creșterii gradului de siguranță a tra­tării apei în condițiile variației concentrațiilor de poluanți din apa brută pentru asigurarea respectării tuturor parame­trilor de potabi­litate conform reglementărilor în vigoare a apei potabile». Po­trivit proiectului, până la sfârșitul anului urmează să fie alocată o primă tranșă de 100 mii de lei, urmând ca restul de 3,9 milioane de lei să fie alocați până la sfâr­șitul anului 2019. Anterior aprobării proiectului, în cadrul unei conferințe de presă, președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, a declarat: «Această stație deservește apro­ximativ 23% din populația județului. Noua tehnologie, prin osmoză inversă, va rezolva majoritatea problemelor care au apărut în această perioadă!». Valoarea totală a in­vestiției în extinderea stației de tratare este însă de 8,5 milioane de lei. Potrivit decla­rațiilor oficiale, suma aprobată de Consiliul Local va fi completată în cursul anului viitor de către administrația slobozeană.

Nota de plată se dublează
Reamintim că decizia de «extindere a stației de tratare la nivelul municipiului Slobozia în vederea creșterii gradului de siguranță a tratării apei» a fost luată de administrația Mocioniu încă din vara anului trecut. La momentul respectiv, primarul Adrian Mocioniu a recunoscut pentru prima dată în documentele oficiale că apa furnizată slobozenilor nu este potabilă! «Ținând cont de faptul că în muni­cipiul Slobozia apa produsă nu respectă indicatorii ceruți de Legile 458/2002, 331/2004 și Directiva CE 98/93, luând în considerare asigurarea conceptului de apă biostabilă prin indicatorii concentrațiilor de trihalometani (...), se impune extinderea stației de tratare. (...)» preciza atunci documen­tația aferentă proiectului de hotărâre. Cele 8,5 milioane de lei necesare extinderii stației de tratare dublează nota de plată a investiției! Retehnologizarea stației de tratare a orașului Slobozia a demarat în 2011, iar primarii Gabi Ionașcu și Alexandru Stoica au cheltuit peste 9 milioane de lei din fonduri pu­blice pentru o stație de tratare care furnizează... «apă menajeră».

Mocioniu refuză evidența Decizia privind alocarea bugetară aprobată de Consiliul Județean a inflamat spiritele și în Consiliul Local Slobozia. Desfășurată în aceeași zi, ședința a fost animată de schimburi de replici virulente între consilierii Opoziției și primarul Adrian Mocioniu. Andreea Conescu, consilier local PNL, a cerut edililor locali să recunoască public că apa nu e potabilă. «Eu voi vota pentru susținerea acestei investiții! Dar de ce nu au folosit această soluție tehnică de la în­ceput? De ce a fost nevoie să cheltuim atât de mulți bani atunci? De ce cheltuim acum bani, deși știm că apa nu va fi potabilizată? Poate nu sunteți dumneavoastră cei vinovați? Dar aveți obligația să recunoașteți public ce se întâmplă... Soluția inițială a fost greșită, iar banii au fost cheltuiți inutil! Acesta este adevărul!». În replică, primarul Adrian Mocioniu s-a dovedit insolent și nepoliticos: «Vreți să vă explic ca la clasa a doua?! Că văd că nu înțelegeți! Atunci vă explic ca la clasa a doua... Acum intervenim la nivelul a 8 din cei 10 parametri care trebuie monitorizați. După ce facem și această investiție, vom putea interveni pe toți cei 10 parametri. Acum ați înțeles?!».

Președintele și-a adjudecat taberele de la Amara
Inițiativa președintelui Victor Moraru de preluare a Taberelor de la Amara a fost fructificată. Consiliul Județean Ialomița a aprobat cu 21 de voturi pentru și 8 abțineri proiectul privind «trecerea unor bunuri imobile proprietatea publică a statului, aflate în proprietatea Ministerului Tineretului și Sportului, în administrarea Consiliului Județean». Este a treia oară când acest proiect de hotărâre este supus votului în plen și pentru prima dată când PSD-ALDE are majoritatea de două treimi din voturi, necesară aprobării proiectului. Reamintim că Victor Moraru și-a manifestat intenția de a investi în Tabăra de la Amara «7-8 milioane de euro, pentru o tabără destinată olimpicilor din întreaga țară...». Inițiativa preluării locației, aflată într-o stare de degradare avansată, a fost considerată neoportună și nerea­listă de către consilierii Opoziției.

9 Octombrie 2018, 07:55 (2010 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
«Grațiere» prezidențială de 350 mii de lei pentru comuna Albești
Fața nevăzută a președintelui Moraru în afacerea «Green Harvest»
Planurile de deszăpezire ale administrației ialomițene
Consiliul Județean caută vinovații pentru afacerea «Green Harvest»

Comentariile cititorilor:


Lily:
(13 Octombrie 2018, 15:24)
Dsp are capacitatea de a lucra metale grele si pesticide ! De asta au cumparat aparatura ! Dar nu lucreaza pt Amara si Slobozia ! De ce oare ?
Lili:
(13 Octombrie 2018, 15:20)
Apa de la Amara nu este potabila si nu mai este autorizata de cinci ani , cind a primit una provizorie ! Apa de la Slobozia are trihalometani mult peste limite ! Inainte de probe se reduce clorul si nu mai apar thm ! La niste anamize luate corect ar fi prapad ! Ciudat ca Dsp detine aparatura si lucreaza thm pentru altii , dar nu pentru Urban Slobozia si pentru Amara ! Sa fie secretul dragostei lui victoras pentru betonistul modrea ?
Un cetățean :
(10 Octombrie 2018, 07:59)
Ba ești tampit nu am cuvinte pentru a cobora la nivelul tău pentru replica dar un sfat am ;nu mai fii pupâncurist și cu cei doi beți voi apa cea mai ieftina de la Amara și Slobozia !
Radita:
(9 Octombrie 2018, 23:29)
Moraru esti un aparator al coruptilor sefi in institutiile din subordinea ta. Esti partas la infractiuni asimilate coruptiei Morarule. Infractiuni pe care in loc sa la denunti de indata asa cum scrie in lege, tu Morarule ai facut tot posibilul sa le dai legalitate. Te duci curand tu si el N.C. Nu mai acoperii actele false Morarule ca nu tine la infinit !
Ioana:
(9 Octombrie 2018, 21:45)
Scurt!! Voi mai căra bidoane cu apă?!
Aron :
(9 Octombrie 2018, 17:58)
Pune firmele lor care le da comision si apa bună de băut tot nu avem decât prețuri mai mari. Degeaba vedeți multe persoane la sedinta tot ce vrea Moraru face dacă comentează cineva e belea. Votați PSD .
Ba..sunteti tâmpit!?:
(9 Octombrie 2018, 17:40)
Osmoză este cea mai înaltă tehnologie de tratare a apei! Sunteti si rai si prosti, cea mai nenorocită combinație! Nu puteti avea apa buna (potabila) si ieftina cu care sa irigati varză si cartofii! Apa este scumpa daca o folositi la altceva decât pt menaj. Aveti cea mai ieftina apa din țară, la Slobozia si Amara. La cat de infecți sunteti aveti o apa foarte buna. Ar fi mai bine ca ăștia doi, Moraru si Mocioniu, sa va lase asa cum v-au găsit, rai, prosti si înganfati ! Este mai bine s-o dea la Raja, ca sa aveti aceiasi apa dar mult mai scumpa! Va meritati soarta!
Un cetățean :
(9 Octombrie 2018, 10:47)
Aceaiasi osmoza inversa se folosește la stația de tratare de la Amara și scoate o apa scumpa și doar menajera și din când în când nici menajera basca potabila tot rezultatul administratiei Moraru . Deci slobozeni atenție veți plăti mai scump o calitate mai proasta!Ca oricare proiect al adm. Moraru la Amara va fi realizat doar pe jumătate calitativ în mare graba și înainte de alegeri dar cu bani de bani pentru ca romanul se multumeste cu puțin nerealizand ca el plateste fara sa știe pentru ce .
Bă, ești nebun?????:
(9 Octombrie 2018, 09:04)
Dețin la domiciliul meu, de aproximativ 4 ani, un sistem de filtrare a apei din rețeaua de apa a Mun. Slobozia, folosind procedeul de osmoza inversa si pot preciza ca acesti ,,lideri de tinichea ruginita,, nu spun tot in legatura cu solutia adoptata.«Această stație deservește apro­ximativ 23% din populația județului. Noua tehnologie, prin osmoză inversă, va rezolva majoritatea problemelor care au apărut în această perioadă!». Da, dar cu ce costuri????
Pe mine ma costa aprox. 230 lei la 6-8 luni, acestea fiind costurile de intretinere si inlocuire filtre pentru o familie.
De asemenea eu schimb la 4 luni filtrul de remineralizare pentru a avea o apa ,, cu minerale,, pentru că in procedeul de osmoza inversa va rezulta o apa distilata fara minerale ori alte substante nocive organismului. In aceste conditii, ce costuri vor fi necesare dupa instalarea statiei, pentru a asigura o apa de calitate cetatenilor???
Sa fie o alta problema ,,constatata,, dupa investitia celor 8,5 milioane lei?? (retorica intrebare)
Ori vor spune ,, acum aveti apa fara trihalometani, nitriti, nitrati etc. dar si fara minerale, ca voi ati cerut ca apa sa fie curata si sa nu spuneti ca vreti si cu minerale ca oricum le ia din conductele murdare,,
Mai vorbim noi despre acest subiect vreo 5 ani ca dupa...........voi pleca din tara asta.