Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ionel pune embargo pe joaca copiilor

Ionel pune embargo pe joaca copiilor

Atins de boala primarului Mocioniu, directorul Ionel a decis să interzică joaca copiilor. După cum puteți vedea în imaginea alăturată, el a în­grădit milițienește rampa din fața Casei de Cul­tură Municipale din Slobozia, avertizând că zona «nu e loc de joacă». Gestul e incalificabil, indi­ferent de justificări. Dar nu de aceea am decis să mediatizăm situația. Ci pentru că metoda aleasă ne pare ineficientă. De aceea propu­nem public ca pe respectiva rampă să fie am­plasat un covor de sticlă pisată. Sau cordoane de cuie, din acelea folosite de polițiștii americani în filme, pentru oprirea mașinilor infractorilor. Sau, și mai bine, niște mine anti-personal... Să se învețe minte, o dată pentru totdeauna!, mama lor de ștrengari care vor să se joace în loc să își trimită părinții la Refe­ren­­dumul pentru familia tradițională a lui Dragnea. Da, da! Că dacă-i lăsăm de capul lor, domnule director, mâine-poimâine în loc de joacă or să vrea acces la Educație și evenimente culturale și, Doamne ferește, un director vertical care să nu mai stea tot timpul în genunchi în fața primarului...

10 Octombrie 2018, 11:45 (3516 vizualizări - 28 comentarii)

Citiți și:
Rocker contra «Rocker»...
Slobozia: Cultură în monedă națională forte sau filmul la un leu
Slobozia: Casa de Cultură Municipală, inaugurată în prezența episcopului Vincențiu

Comentariile cititorilor:


Con:
(18 Octombrie 2018, 23:03)
Sa mature Condrea, soferul minune, angajat de nevasta. Sta si sparge seminte toata ziua cu ochii la pustoaice
Luigi:
(13 Octombrie 2018, 15:13)
Nu mai sunt părinți curați, educați. Cine vreți să educe acum? Mamele manichiurate și rujate lasă mizeriei inde stau pe bănci și fumează sau sparg semințe. Jaf, ți-e Rușine să te uiți spre băncile pe care stau tinere cu copii. Au dreptate și oamenii aceștia să nu mai permită bătaia de joc....!
Tineret si băbălet:
(13 Octombrie 2018, 15:09)
Guma de mestecat?Copii aberanti,de anii'99!!Sa nu gaseasca ei niste coka?Marijuana?Sa stea pe spate,linistiti,cu castie-n urechi,cu mintea ratacita...Babe frumoase si copii linistiti? Copiii lasa pufuleti si gume de mestecat?Bă costantine si tu,secretaro!Vreti mă sa ramana acolo niste tuburi de cartuse 7,62mm?Ori niste ineluse de grenade lacrimogene?Ca e la moda!Totusi,copiii acolo canta,se bucura,isi parcurg copilaria.Asa,zgomotoasa,cu pufuleti si pufarine,cu"cingo"si figurine!Bine ca au parinti alaruri de ei,ca jumatate din familii sunt monoparentale,in oras.Din varii motive.E frumos ca parintii se strang in oras,alaturi de copii.Auzi bă costantine,aia nu e"directia cultura,tineret,bla bla"??Esti depasit?Asta e tineretul,mă comunistule,ce te miri? E evolutie,de mici trebuiesc integrati,intelesi,corectati,ca nu sunt roboti,aleg sa fie indisciplinati,lasa"Jocurile foamei" ca acolo e regie,altceva.Al dracu,in copilarie erai pocait?Abuzat?Nu sareai garduri,erai "mimoza senzitima",cine dracu ai fost?Si patachina aia guraliva,la fel...Cacatii cainior si ai pisicilor nu va deranjeaza,e normal,daca papa,face caca.Prefacutilor ordinari!Auzi,guma de mestecat si galagie...Cat pudism pe voi,mizerabililor! Huooooooo!
mmmmmmmmmmmmmmmm:
(12 Octombrie 2018, 22:25)
E adevarat ca si copiii trebuie sa se joace, dar si mizeria ramasa in urma nu se intreaba nimeni. Guma de mestecat,pufuletii aruncati pe jos si multe ambalaje imprastiate nu vede nimeni? La fel si cand sunt evenimente la Casa de Cultura locatarii din zona nu au unde parca, din cauza celor care vin si-si parcheaza masinile chiar si pe locurile platite. 
Dinica:
(12 Octombrie 2018, 19:21)
''.... '' sigur esti secretare care fumeaza tot timpul in fata de cultura pe banii statului , daca copii si parintii ar face stricaciuni asa cum pretinzi ,da-i pe mana politiei , si ce ai vrut sa zici cu comparatia cu ''un tigan " ? , esti intr-o mare eroare si esti platita din banii parintilor al caror copii se joaca , PUR SI SIMPLU SE JOACA ,cum v-ati jucat si voi cutrelor.
...:
(11 Octombrie 2018, 15:12)
Balustradele au fost rupte de copii de mai multe ori.
In fiecare seara lasa mizerie pe scari.
Mari si Cristina ar trebui sa va educati pozii mai bine.
Pana si un tigan este mai curat si mai cuminte decat cei care stau in fata la cinema.
Unu:
(11 Octombrie 2018, 15:10)
Părinții și copii dacă nu ar face acolo foarte multă mizerie ar putea sta 25 din 24. Înainte de a face atât scandal să învețe să și adune gonoaiele, mai ales adulții!
Veterinar:
(11 Octombrie 2018, 14:55)
Copiii sunt invatati sa fie obraznici. Exista o limita a bunului simt. Pentru parinti este mai usor sa-i lase pe copii sa faca ce vor. Este totusi o institutie de cultura. Comoditatea parintilor.... pe seama comunitatii. Parca ar fi copii comunitari
Cristina:
(11 Octombrie 2018, 14:49)
Jegosul nici acum nu se simpte ,inca este in continuare afisul ce interzice copiilor sa se joace.
Mari:
(11 Octombrie 2018, 09:27)
Dl.Constantin nu se lasa pana nu il ia un parinte de guler sa il scuture un pic sa se trezeasca la vremurile de acum sa lase in urma apucaturile comuniste. LASA MARLANE COPII SA SE JOACE.....
Grasu:
(11 Octombrie 2018, 07:27)
@neica MJ. nu e de aceiași TALIE cu V.F.! Ăsta e elefant, nea Ionel e greier! Chiar și așa!
Sagețică Marinică:
(11 Octombrie 2018, 07:04)
Dar nici parcurile nu mai pot fi locuri de joaca.Copilasii au foarte multa energie,este plin in cabinetele si holurile de psihologie,psihiatrie,ca educatoarele,invatatoarele sustin ca sunt bolnavi,de unde ar avea asa multa vitalitate?Desigur ca sunt sanatosi tun,nici vorba de ADHD,ele/ei au ceva la capete.Eh,dragilor,generatiile se modifica la nivel cromozomial,ADN ul suporta la fel,transformari,totul se modifica.Probabil copilasii au nevoie de altfel de locuri in care sa isi consume energia decat suntem obisnuiti.Altfel,ei vad benzi alb-rosu de interdictie,zbierete ca"acolo"nu au voie...!Deci:costantine,copchilu tau e pompier ca ai dat niste telefoane,altfel,timorat si sub rautatea ta,filma si facea poze la evenimente(nimic rusinos)-dar era pasiunea de care nu ai stiut,ca altfel i-o retezai si p-aia! Nemernicule!
Unu:
(10 Octombrie 2018, 22:05)
Cautati dos penal depus de contabila dra simona,impotriva lui
Copilu":
(10 Octombrie 2018, 21:17)
E greu... cu toti boshorogii care atirna prin diverse functii (sinecure) bine platite ca sa faca ce? mai o shushanea cu piese de teatru, mai o sedinta a ISU (cu plata sau pro-bono??), mai una- mai alta!   mare deranj-mare ca se joaca niste copii dupa ce ies de la scoala! acu' 30' j de ani, la chitre de genu' asta se dadea cu pasta de dinti pe clanta! sau pe balustrada! :)
Un cetățean:
(10 Octombrie 2018, 20:45)
E tarlaua ta tugurlane acolo...du-te la balamuc.