Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Moraru îngroapă banii publici în aparatură medicală pentru Spital

Moraru îngroapă banii publici în aparatură medicală pentru Spital

Consilierii județeni au aprobat 23 de proiecte de hotărâri. Cele mai importante dintre ele, exceptând alocarea de 4 mili­oane de lei pentru extinderea stației de tratare, rămân cele privind «rectificarea bugetului de venituri și cheltuieli al Spitalului Județean» și «trecerea unor bunuri imobile proprietatea publică a statului (...) în admi­nistrarea Consiliului Județean».

Bani cu nemiluita pentru Spitalul Județean
Administrația Moraru continuă seria alocărilor bugetare pentru Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Consilierii PSD-ALDE au aprobat un proiect de hotărâre prin care unitatea medicală primește 493 mii de lei pentru achiziționarea în leasing a unui nou tomograf. Potrivit notei de fundamentare, valoarea acestuia este de 2,4 milioane de lei, sumă care trebuie plătită pe parcursul următorilor 2 ani. Alocarea bugetară este cu atât mai surprinzătoare cu cât Spitalul Județean deține două astfel de tomografe. Ultimul dintre acestea a fost achiziționat în 2017 și nu este funcțional nici la acest moment! Explicațiile oferite de către președintele Victor Moraru pentru această nouă investiție nu mai miră pe nimeni... Pe lângă tomograf, Spitalul Județean intenționează să mai achiziționeze și alte aparate medicale. Lista aprobată de către consilierii județeni cuprinde 13 poziții, iar valoarea totală a alocației bugetare din fonduri publice se ridică la aproximativ 5,5 milioane de lei! Reamintim că Spitalul Județean de Urgență Slobozia înregis­trează la acest moment un deficit de peste 3 milioane de lei, din cauza lipsei medicilor și serviciilor medicale deficitare.

10 Octombrie 2018, 08:05 (2050 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Spitalul Județean Slobozia mimează eficiența managerială
Suspiciuni de fraudă generalizată la Spitalul Județean Slobozia
Despăgubirile pentru «malpraxis» blochează financiar Spitalul Județean de Urgență Slobozia
Investiții de 3 milioane de lei în Spitalul Județean

Comentariile cititorilor:


maria:
(14 Noiembrie 2018, 18:19)
este nemaipomenit ce se intampla in spitalul slobozia. cum sa instalezi in incinta cabinetului tbc un aprat ct unde vin pacienti sanatosi ACOLO NUMAI DACA DARAMI POTI SCOATE BACILII RFESPONSABILI DE INBOLN AVIRE. Cum este platit asistentul de radiologie cu asa un salariu mare lunar daca din luna iunie nu se efectueaza radiografii?
Avocatu :
(15 Octombrie 2018, 19:25)
La puscarie cu tine infractorule oare nuti vine randu sa platesti pt toate furaciunile care leai facut ciuma rosie
##Mihai:
(13 Octombrie 2018, 14:53)
Hai ma nu te mai preface ca nu pricepi ce trareaza articolul ! ,nu este necesar , nu este oportun, nu sunt trei medici si miroase a para indarat ! Nu face pe naivul si apoliticul, ca imi miroase calculatorul a pesedist ! Fii profesionist Mihai, ce mama dracului !
Cetățean :
(11 Octombrie 2018, 20:57)
MORARU a numit în funcție pe cine vrea sunt mulți oameni mai deștepți decât gunoiera. Vorbim cu facultăți la zi nu la clubul tineretului sau sa lucreze la pâine. Dar până nu pica PSD nu ia concursul .CLAR .KKAtu de capul lui.
@Mihai:
(10 Octombrie 2018, 17:42)
Ai recitit articolul si tot nu te-a socat un lucru evident: Moraru da bani pt inca un tomograf desi spitalul mai are doua. De ce nu le pune in functiune, le tine pe post de mobilier pt completarea decorului? Va fi spitalul cu cele mai multe tomografe din tara. Nefunctionale! Vorba ta, in ce tara traim?
Mary:
(10 Octombrie 2018, 12:37)
Probabil la solicitarea tovarășului Mâzgoi, marele director actual, mâncator de c---t în trecut.
Mihai :
(10 Octombrie 2018, 12:36)
Am citit și recitit articolul și îmi pun aceeași întrebare :Doamne, în ce tara trăim? Dacă nu se investesc bani în spitale este rau, dacă se investesc bani în spitale, este iarăși rău. Acum înțeleg și ura poporului roman fata de semeni și neîncrederea în actele celor care ne conduc. În momentul în care se promovează astfel de articole, în care nu se oferă toate detaliile situației respective, oamenii ajung sa creadă ceea ce citesc. Consider ca un articol este valoros în momentul în care prezintă realitatea nealterata de opiniile personale ale jurnalistului, sau mai grav, de antipatiile sale. Nu sunt un susținător al clasei politice, dimpotrivă, as avea multe sa le reproșez, insa nu pot sa rămân indiferent la lucrurile pozitive care se realizează.