Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia va avea un nou centru comercial

Până la finele anului 2018

Slobozia va avea un nou centru comercial

Din această toamnă, la Slobozia va fi inaugurat un nou centru co­mercial. Investiția este derulată de Prime Kapital, firmă care are în portofoliu numeroase mall-uri construite în orașe precum Iași, București, Ploiești, Pitești sau Baia Mare. Denumit «Value Centre», spațiul comercial va aduce în oraș mărci cunoscute precum New Yorker, LC Waikiki sau CCC.

Mini-mall la Slobozia Publicațiile cu profil economic au anun­țat încă din iarna trecută faptul că investitorul Prime Kapital va derula investiții se­rioase în mai multe orașe din țară, printre care și Slobozia. Centrul comercial din municipiul reședință de județ va fi amplasat lângă supermarketul Kaufland, pe terenul pe care în trecut a existat un magazin cu produse aduse din China. Va avea o suprafață de peste 10 mii de metri pătrați și va fi inaugurat la sfârșitul lunii noiembrie 2018. Magazinele pe care le aduce centrul comercial din Slobozia aparțin unor mărci cunoscute precum TXM, DM Drogeriemarkt, CCC, Noriel, Sportisimo, New Yorker, LC Waikiki, Animax. Estimativ, investiția pe care firma Prime Kapital a realizat-o la Slobozia este de 1 milion de lei. La mo­mentul de față, imobilul este finalizat în proporție de 60%, constructorul urmând să amenajeze și spațiile de parcare pentru clienți.

Afaceri perdante Dacă pentru slobozeni faptul că nu vor mai fi nevoiți să plece la București, Constanța sau Brăila pentru a face cumpărături reprezintă un aspect benefic, administratorii magazinelor mici de îmbrăcăminte și încălțăminte din oraș vor fi puternic afectați de deschiderea centrului comercial din zona supermarketului Kaufland. În oraș există peste 30 de ma­gazine care vând textile și articole de încălțăminte, cele mai multe fiind amplasate pe bulevardul Matei Basarab, în zona cuprinsă între intersecția cu bulevardul Cosminului și magazinul Ialomița. Administratorii micilor spații comerciale se plâng de faptul că își vor pierde clienții care, și așa, sunt destul de puțini. «Pentru noi o să fie destul de rău, pentru că ne va afecta la vânzări... Oamenii se vor duce să cumpere de acolo! Oricum vânzările sunt destul de scăzute de ani de zile...» ne-a declarat administratorul unui astfel de magazin. Probleme vor avea și comercianții din Bazarul Municipal. Comercianții se plâng de faptul că vor fi nevoiți să își închidă tarabele pentru că nu vor mai putea să plătească taxele de stand către Primăria Slobozia. «Aici la noi va fi jale. Și așa, nu vedeți că bate vântul?! Cu ce o să mai plătim noi tot ce avem de plătit? Astăzi eu am vândut de 50 de lei, o pereche de șosete, două maieuri și o maletă... Suntem vai de capul nostru!» susține Maria Ionescu, comerciantă cu ștate vechi în Bazarul Municipal din Slobozia.

Dedeman, investiție amânată
Mult anunțata deschidere a magazinu­lui Dedeman din Slobozia se amână deocamdată. Administratorii firmei care doresc să aducă la Slobozia acest magazin întâmpină o serie de probleme în ceea ce privește obținerea autorizației de construire eliberată de Primăria Slobozia. Surse din cadrul administrației locale au explicat faptul că obținerea res­pectivului document ar fi împiedicată de anumite probleme la proiectul pe care cei de la Dedeman l-au realizat pentru magazinul de la Slobozia. Astfel, aceștia mai au de obținut o serie de avize și de adăugat câteva completări la res­pec­tivul proiect pentru a li se putea elibera auto­rizația de construire. Dacă ar exista, magazinul Dedeman ar putea oferi peste 100 locuri de muncă în Slobozia...

11 Octombrie 2018, 10:10 (44133 vizualizări - 36 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Ana:
(7 Decembrie 2018, 11:12)
Cică cine cumpara?! Pe bune?! Tineretul din ziua de azi numai de la H&M și Zara se îmbracă. Numai haine și încălțăminte de fițe. O sa meargă. Și o sa meargă foarte bine mini mall ul de aici. Păcat ca nu deschid și MC Donalds sau KFC. Aveau și mai multă vânzare.
Hurdui ion românii:
(1 Decembrie 2018, 13:30)
Asi dori sa mă angajez
Comerț-afacere:
(30 Noiembrie 2018, 13:47)
Buticurile au prețuri de mol! Și vânzări de 10 lei pe zi. SH au prețuri de butic și vânzări de 100 lei pe zi....Slobozia! Nici de SH nu poți să te mai îmbraci. Noroc că sunt grămadă, poți alege!
Marius:
(29 Noiembrie 2018, 22:50)
Da, e adevărat, banii pleaca la framcezi cu Carrefour... Iar patronii de buticuri să nu mai cerșească milă! Să aducă marfă bună la preț competitiv! Asta înseamnă concurența! Dacă vinzi țoale de plastic la preț de bumbac, meriți să mergi acasă!
Maria:
(24 Octombrie 2018, 11:15)
Dar cv-urile unde se depun?
Flo :
(15 Octombrie 2018, 21:46)
Si spitalul? In ce stare mai este? Intreb si eu pt prietenii mei din Slobozia
ioropa unita:
(14 Octombrie 2018, 17:42)
Perfect.Inca un sifon de scos banii din judet si poate tara.Economia capitalista functioneaza perfect.Participam si asistam la formarea Europei,dupa planul Marshall,ce si a incheiat functionalitatea exact cum a fost prognozat.Traiasca St.Moritzu,ca acolo s a semnat noul plan pe urmatorii 50 ani.Romanii nu stiau?Lasati ca si somnul e tot parte a planului actual.Si sirienii si romanasii.Totul.Drum bun Romania,cinsteste ti eroii ca azi slavim pe Esca,iliescu si Bittman.Asta istorie,nu centenarul.Mandria si cinstea sunt vicii nu virtuti!Live ul pe fb va fi notabil in cartea de istorie.Conducerea cu 200km/h.Asta reusita!Popor de tampiti,manevrat cu televizorul, ziarul si mai nou cu internetul.
Oana:
(13 Octombrie 2018, 13:27)
Dacă nu munciți nu vă va da partidul oricare, bani. Decât ajutoare sociale, multe nemeritate.
a.r.:
(13 Octombrie 2018, 06:31)
Este minunat ca se va face centrul comercial si magazinul dedeman pentru crearea locurilor de munca. Nelamurirea mea este cine va mai putea cumpara. Pai sa nu na asteptam de la politic prea mult. Zic...
Alina:
(12 Octombrie 2018, 22:52)
Domnul Anonim, sunt eu interesata de job ul ala de 3000 de lei pe luna, ca tot sunt in cautare... Poate sa fie si un minim pe economie atata timp cat sunt respectata si mi se ofera contract de munca... aaa...deja la Carrefourr s au facut angajari, din septembrie,iar la cum merg lucrurile in Slobo, tot pe sistemul PCR ( pile, cunostinte, relatii)....
Anonim :
(12 Octombrie 2018, 17:24)
Ba nu înțeleg comentariile voastre.. Cică cine angajează pe 1500 lei. Am oferit 1700 lei + bonusuri + șpagă 20-80 lei la zi( deci scoți mai bine de 3.000 pe luna) . Nimeni nu vrea sa munceasca. Și nu vorbesc de munca de șantier.... Vreți sa munciți de vă rupeti. Dau angajați afara pe banda rulanta, ca se plâng clienții...
someone:
(12 Octombrie 2018, 14:55)
Va fi un Carrefour Market in zona 500. Probabil in hala construita de Transmim. Sunt anunturile de angajare personal pe site-ul Carrefour.
Iescu:
(12 Octombrie 2018, 12:38)
Eu auzisem de un cinema la Slobozia la anu'.Lantul Happy Cinema se lauda ca deschid in Slobozia in 2019. Poate stie cineva mai multe: unde va fi, cate sali, etc?
X:
(12 Octombrie 2018, 12:03)
Ce Carrefour visezi Mihai? A fost un proiect in trecut dar a picat ;)
Isc:
(12 Octombrie 2018, 11:20)
Autorizația a fost emisă,este pe site-îl primariei