Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

superGINA

Legea în Primărie e ea!

superGINA

Primăria Slobozia este plină ochi de istorii ilegale. Aceasta este doar una dintre ele. Și, dacă administrația Mocioniu nu ar fi lansat luni, 8 octombrie a.c., proiectul «Măsuri in­tegrate de prevenire a corupției» am fi trecut-o cu ve­derea. În aceste condiții însă, avem obligația ce­tățe­nească de a-l sprijini pe primarul Adrian Mocioniu în demersul său. Vă avertizăm că urmează dezvă­luiri sordide, cu un puternic impact emoțional.

Cine e superGINA? superGINA e Gina Palantin, șefa de Protocol a Primăriei Slobozia și secretara de la birourile vice­primarilor Gabriel Mușat și Rudolf Gradea. A ajuns acolo (vorbim acum despre statutul ei de secretară!) după ce a susținut campania «door to door» a primarului Adrian Mocioniu, în 2016. De-atunci au trecut anii, iar doamna Palantin a fost recompensată. Întâi cu o mărire de salariu, apoi cu funcția de șef de Protocol obținută la limita legii, grație unui concurs aranjat... Apoi a venit rândul băiatului, fiindcă postul de șef la Departamentul Informatică al Primăriei trebuia oricum înființat. Și da, sigur că a trebuit să calce pe cadavrul nesuferitului ăluia care le știa el pe toate... Dar numai sufletul ei de mamă știe cum a răbdat și ce a trebuit să îndure... A urmat apoi bărbatul, care și el trebuia adus de la București, și făcut din pompier angajat la Înma­tri­culări... Nu a militat domnul Dragnea pentru reu­nirea familiei tradiționale? Ea n-a făcut decât să-și asculte președintele!

Nora, ultimul hop Un singur lucru mai rămăsese de făcut: să-și căpătuiască și nora. Sigur, fata era bine, tot la Primărie, unde îi găsise un loc la Serviciul Public de Asistență Socială. Dar fata se plângea acasă, la masa de duminică, că e salariul mic și trebuie să facă anchete sociale pe la tot felul de sărăntoci care miros de-i varsă mațele... Așa că Gina Palantin și-a adus aminte cine e ea și, cum a plecat primarul Mocioniu în concediu, a scris cu mâna ei o cerere de concediu și a băgat-o la mapă, la semnat. Și semnătura a venit mintenaș și ar fi fost valabilă și în ziua de azi dacă Gina Palantin nu ar fi călcat în gura lăcomiei... Numai că, în așteptarea primarului, Gina s-a gândit să-și facă datoria de soacră până la capăt. Și s-a pre­zentat la Evidența Populației, unde își transferase nora cu de la sine putere, a dat ușa de perete și a cuvântat după cum urmează: «Eu sunt Gina Palantin și nora mea va ocupa acest birou! Așa că voi două eliberați spațiul, nu mă interesează unde... Iar până vine, să schimbați mocheta și să instalați un aparat de aer condiționat, că are naturelul simțitor și nu poate suporta mirosul de plebe... Da, va fi un birou frumos!».

Acum Ginuța calcă pe vârfuri
Povestea are un happy-end, căci de data asta adevărul a triumfat. Întors din concediu, primarul Adrian Mocioniu a aflat și a îndreptat situația, rea­ducând-o pe făgașul normal. Ba, chiar ne-a oferit o declarație ambiguă cu privire la incident. «E posibil să aveți dreptate!» ne-a explicat el, printre altele. Asta nu înseamă însă că superGINA a suferit rigorile vreunei legi. Nu! A fost certată puțin, a postat o vreme pe Facebook mesaje inspiraționale de genul «pe cine nu lași să moară (medic veterinar), nu te lasă și trăiești...» și s-a întors la ale ei. Că și anticorupția asta nu e pentru toată lumea, nu-i așa?

15 Octombrie 2018, 07:50 (7255 vizualizări - 18 comentarii)

Citiți și:
Locul de joacă de la V-uri a fost revendicat de proprietari
Adrian Mocioniu susține audiențe cu «susu-n jos»
Primăria Slobozia «sacrifică» 90 de preșcolari în numele interesului public
Ginuța vrea să fie șeful Serviciului Administrativ al Primăriei
Primăria Slobozia caută șef de Protocol

Comentariile cititorilor:


Bogdan din Tandarei:
(18 Octombrie 2018, 21:05)
Nu stiu cum face PSD-ul ăsta...dar la Tandarei a ajuns sa iubesca tot ce a însemnat dusman in alegerile trecute.Nu doar sefei contabile i se tine "trena"cu mult respect...dar si celor care urlau in gura mare cuvinte greu de reprodus la adresa PSD-ului si a candidatilor acestuia.Greu de inteles...o fi si asta o noua strategie?!
Mihai:
(17 Octombrie 2018, 21:30)
Pentru cei care vor sa instiinteze organele abilitate referitor la anumite fapte ce sunt pedepsite de lege, sa stiti ca Judecatoria si Tribunalul sunt deschise in fiecare zi.
Justitia nu se face nici in presa, nici pe facebook.
Tăbăcaru B.:
(17 Octombrie 2018, 14:06)
Damigeana asta e goală! Lătrați la ea în zadar. Ea e soacră bună, grasă, coafată și o doare-n cep!
Anita:
(17 Octombrie 2018, 12:50)
Presa scrie, noi cetatenii ne infuriem, comentam si ORGANELE( abbilitate ) nici nu se sinchisesc.
Bubulina:
(16 Octombrie 2018, 14:43)
E coafată ca la Slobozia! Altceva nu știu coafezele astea de la toate colțurile! Saloane de coafură, farmacii și bănci, oraș prosper!
Zoe:
(16 Octombrie 2018, 13:59)
Domnilor, Gina este idealul de frumusețe din sec. 18: grasă și frumoasă! Dacă i are la degetu mic pe edili, nu e așa proastă! MegaGina! Firmă de birt din Fierbinți! E toată o gușă....Sigur nu e singura damigeană din Primărie/Prefectură.
cici:
(16 Octombrie 2018, 11:29)
Ati luat poza doamnei de pe cripta funerara /
Singura ?:
(16 Octombrie 2018, 10:15)
Sa nu ne amagim ca dna Gina este vreo Mata Hari de Baragan! Oricit tupeu ar avea, ca sa isi mute nora de la un departament / serviciu la altul nu se facea decit cu acordul tacit al sefilor de la acele structuri... Cin' sa fie acestia si ce au de zis ???
Curiosul:
(15 Octombrie 2018, 23:14)
Audit extern la primaria Slobozia urgent.Rezultatul auditului expus in urmatoarea sedinta de consiliu cu invitarea mass media.Dacă se dovedeste vinovatia se stabileste prejudiciul,se recupereaza si putem termina rebilitarea Pietii Revolutiei,sau dotam spitalul,sau asfaltam cartierul tinerilor....... .
mitu:
(15 Octombrie 2018, 15:47)
Mie unul imi place !  SUPER FEMEIE !!!!!   80% este compusa din GUSA .  Cinste EI !
Ion:
(15 Octombrie 2018, 13:17)
Asta a fost paznica la poarta spitalului, la poarta de la ambulanță. Rusine sa va fie, a ajuns sa va conduca paznicii., vai de capul vostru!!!!!!
chhh:
(15 Octombrie 2018, 12:07)
Ce gretos e sa deschizi site-ul si sa o vezi pe muirea asta pe prima pagina...chhhhhh :D
Avantaj:
(15 Octombrie 2018, 12:07)
Singurul avantaj cand cate o familie de bugetari ocupa vreo directie in administratie e ca, cel putin, astia nu fac sex la servici intre ei..
Tandarean:
(15 Octombrie 2018, 10:59)
Ceea ce prezentați .....aici este practica generalizată.Sa vedeți la primăria Tandarei....doamna Gina este copil de grădinița fata de contabila șefa F.V. zisa și ,,Vichi,,care și a angajat nu toată familia ci tot neamul la primărie pe mandatele la toți primarii.Pe timpul lui Sava și a angajat o pe fisa cea mare la Adi ECO...care are sediul in primărie.Pe timpul lui Roman la angajat pe giner șu la ceva cu impozite,apoi pe cealalt ginere ca electrician obligând un amărât sa si dea demisia.Acum pe mâna cu T.N. si a angajat cealaltă fiica la biblioteca.Oameni buni in ce vremuri traim....toată dar toată familia sa ți o angajezi in primărie....este inacceptabil.Chiar ar trebui ca Dvs....presa...sa constatați tot ce am scris aici.Iar individa se tot crede șefa peste toată primăria...spunând mereu ca primarii trec....dar ea rămâne.Iar peste toate astea încasează și un salariu de peste 5000 RON.....așa ca ....trăiască PSD și administrația locală!!!!!!!!!!!!
divers:
(15 Octombrie 2018, 10:37)
problema familiei angajata  in totalitate in institutii bugetare exista peste tot, ar fi interesant sa faceti prin ziarul dv aceste dezvaluiri exemplu ANAF..... etc in fiecare saptamana o familie mare din sectorul bugetar