Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Handbal, HCM Slobozia-CNOT Iași 26-20 (13-9)

Sănătate să fie, că victorii găsim

HCM Slobozia a obținut a șasea victorie stagională, dar, din păcate, această știre pălește în fața proble­melor de sănătate tot mai numeroase cu care se confruntă jucătoarele noastre. După Irina Marchidanu, a venit rândul Marianei Filip să sufere o intervenție chirurgicală la genunchi, problemă ce o va ține departe de semicerc cel puțin două luni. Probleme la genunchi a căror natură nu e certă acuză și tânăra extremă stângă Raluca Nicolae. În aceste zile, ea face investigații pentru a vedea dacă și în cazul său e nevoie de o intervenție. Probleme la genunchi are și extrema dreaptă Georgiana Codrea. Patru handbaliste pe care Covaciu nu se poate baza pe o perioadă destul de scurtă, nici la meciuri, nici la antrenamente. Iar aceste accidentări vin după o altă serie care au măcinat lotul echipei noastre ani de-a rândul. Dăscălete, Carabulea, Georgescu, Ivan, Ilie și alte handbaliste au trecut la Slobozia prin perioade grele, culmea!, tocmai când cariera sportivă le surâdea. Iar toate aceste necazuri la care am putea adăuga desele accidentări cu care s-au confruntat junioarele CSS, vin dintr-un motiv pe care l-au invocat mai toți antrenorii care au trecut pe aici: suprafața extrem de dură a sălii care predispune la afecțiuni grave la nivelul articulației gleznei și a ge­nunchilor. Până ce această proble­mă nu va fi rezolvată, la Slobozia nu se poate vorbi de performanțe la nivel înalt în handbal. Sigur, s-a tot discutat în apariția peisajului slobozean a unei Săli Polivalente concepute la standarde mo­derne, dar până atunci va mai curge multă apă pe Ialomița. Iar noi, zice-se, am cam vrea din sezonul viitor înapoi în Ligă. Din acest punct de vedere și din pricina actualelor accidentări, schimbarea suparafeței de joc se transformă în extremă urgență. Doar nu ați vrea să se dizolve echipa din lipsă de resurse umane?

Chin cu Iașiul Abia în minutul 26 al jocului dintre HCM Slobozia și CNOT Iași, echipa noastră a reușit să se desprindă pe tabelă. Era în acel moment 9-9, iar în 4 minute s-a făcut 13-9 pentru trupa lui Gheorghe Covaciu. În a doua repriză s-a jucat la conservarea rezultatului. Nu s-a pus niciun moment problema învingătoarei, dar suporterii așteptau ceva mai mult din partea favoritelor. Acestea au învins, fără a convinge, cu 26-20, în condițiile în care în meciul tur jucat în deplasare se impuseseră cu 37-11. O victorie care îmbină pragmatismul cu letargia unei după-amieze de vineri și care menține HCM Slobozia în postura de favorită certă la câștigarea seriei. A marcat pentru echipa noastră Obedeanu-6 goluri, Jlezi-4, Sava-4, Vartic-3, Ivan-2, Nicolae-2, Naumenko-2, Toma-2, Georgescu-1. Următoarea etapă HCM Slobozia se va desfășura tot pe teren propriu, în compania celor de la HCM Piatra Neamț. Meciul se va juca duminică, 28 octombrie 2018, cu începere de la orele 11,00. Echipa noastră nu va mai conta pe serviciile extremei dreapta Alina Dragu, jucătoare care a ales să pună capăt carierei. Din câte se pare, în favoarea plecării în străinătate...

23 Octombrie 2018, 15:35 (1837 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Ca-n vacanță
Victorie de orgoliu
Experiența a făcut diferența

Comentariile cititorilor:


cici:
(25 Octombrie 2018, 12:23)
Prepelitaaa, pune parchet ca se rup toate!
Nsjbfjs:
(24 Octombrie 2018, 21:43)
Ne visam in liga florilor..de ce nu se ia atitudine? Se rup jucatoarele tinere, pentru ce ? Îmi e mila de jucatoarele astea care dau totul pe teren și ca satisfacție ce primesc !?: o accidentare care le taie tot elanul și toată munca parcursa pana acum. Păcat! la Raluca Nicolae nu ma așteptam niciodată la o astfel de accidentare ținând cont de pregătirea fizica și fizicul in sine. E o jucătoare care da clasa multora însă nu a avut șansa sa se afirme și de cineva care sa ii ofere încredere. La fel de rău îmi pare și de Mariana Filip și Marchidanu , jucătoare in plină forma. Cum am zis, păcat de toată munca lor care in loc sa le aducă satisfacții, le îngroapă și mai rău.