Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Drogat cu Cannabis pe terenul de fotbal

S-a întâmplat la Slobozia

Drogat cu Cannabis pe terenul de fotbal

Un adolescent de 13 ani a ajuns la spitalul din Slobozia după ce a fumat Cannabis. Băiatul se afla pe terenul de fotbal, la antrenament, și a fumat o țigară oferită de un coleg. Ca să nu se facă de rușine, tatăl băiatului a refuzat internarea...

De la ora de Sport, la spital Incidentul s-a petrecut în după amiaza zilei de luni, 22 octombrie 2018, la Slobozia. Adolescentul de 13 ani face parte dintr-un lot de fotbaliști, iar luni venise la antrenament. După ce pre­gătirea s-a încheiat, băiatul a fumat o țigară oferită de un coleg de echipă. La câteva minute, acesta a început să se simtă rău și a fost dus de tatăl său la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Ado­lescentul a primit îngrijiri medicale la Unitatea de Primiri Urgențe, în urma analizelor toxicologice medicii descoperind faptul că acesta fumase Cannabis. Deși ar fi trebuit să se afle sub supraveghere medicală, tatăl băiatului a refuzat internarea, motivând, se pare, că se simte rușinat. Deocamdată nu se știe dacă medicii au alertat Poliția așa cum o cere protocolul de specialitate.

Drogurile, tentația adolescenților ialomițeni
Cazul descris mai sus nu este singular. În ultimele luni, tot mai mulți adolescenți au ajuns la spital după ce au consumat substanțe cu efect psihoactiv, denumite sugestiv «etnobotanice». De notorietate este întâmplarea petrecută aproape de sfârșitul anului școlar trecut când, în timp ce participau la o campanie împotriva fumatului, doi adolescenți ai Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia au ajuns la spital. Analizele medicale au confirmat faptul că aceștia consumaseră droguri înainte de a participa la respectiva manifestare. Fenomenul consumului de droguri la nivelul Sloboziei este cunoscut de autorități, care încearcă să-l combată. Numai luna trecută, procurorii DIICOT au trimis în judecată patru persoane acuzate de «trafic de droguri». Aceștia vindeau adoles­cen­ților, la prețuri modice, pliculețe în care se aflau substanțe chimice cu efect halucinogen pe care ei le fabricau în casă.

26 Octombrie 2018, 08:20 (4957 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Traficantul de droguri «Oache» a primit 3 ani și 8 luni cu executare
Droguri vândute prin intermediul Facebook, la Slobozia
Mărturii din orașul condamnaților (IV)

Comentariile cititorilor:


Dana:
(28 Octombrie 2018, 19:30)
Nici măcar nu-i interesează, dezinteres și fiecare pentru buzunarul său. Nici nu încearcă să ajute ,,materialul clientului”! Unele ,,materiale” mai pot fi croite dacă ai pasiune și dragoste pentru copii! Profesorii sunt din ce in ce mai....degeaba! Și au rol important, se pun speranțe deșarte în ei!
@Dana:
(28 Octombrie 2018, 18:30)
In parte ai dreptate, scoala are obligatia, datoria ei. Un lucru trebuie totusi amintit: oricat de profesionisti ar fi profesorii( si e clar ca sunt tot mai putini), scoala lucreaza cu "materialul "clientului. Si, vorba marxistului, de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere..
Dana:
(28 Octombrie 2018, 12:53)
Școala este iertată și când nu instruiește, și când nu educă! Ce să facă biata școală, de ce mai există? Sigur, familia! Și ea tot prin școală a trecut...Familia este singura răspunzătoare. Ceilalți, figuranți într-o dramă care se petrece ,,în afara școlii”?! Să creadă cine poate.
Un cetățean:
(28 Octombrie 2018, 00:22)
Voi chiar sunteti asa de incuiati la minte (unii) ca sa nu zic altfel? Ce treaba are școala,directorul unei școli/liceu sau profesorii cu viața si alegerile adolescentilor? Aveti pretentia ca intr-o ora de dirigentie la școala pe saptamana sa echivaleze cu atatea ore pe care le petrece copilul in familie... Ceea ce se intampla cu adolescentii, se petrece in afara școlii in mare parte. Unde școala chiar nu are niciun drept sau obligatie. Va spun aceasta parere din prisma mea, a unui ELEV, care vă dati seama ca nu as sustine școala daca nu ar fi cazul!
ADRIANA:
(27 Octombrie 2018, 14:18)
Directorul CNMV trebuia să-și dea demisia DE ONOARE de zeci de ori până acum! Lipsește onoarea.
Deci:
(27 Octombrie 2018, 11:23)
Prohibitia nu a avut succes in tara cu cele mai mari bugete si cele mai restrictive legi. Nici cu alcoolul nici cu canabisul. Este vorba de america si de canada.ar trebui o educare a copiilor si oamenilor in general. In scoli. In institutii. Cat timp va exista o piata nearga si o ilegalitate. Mereu va fi cineva sa comercializeze fara scrupule. In arabia saudita esti omorat pt trafic de droguri... Sau in taiwan nu stiu sigur. Si tot sunt oameni care se ocupa cu asta... Nici tinerea sub observatie constanta a populatiei nu va opri asta. Dar educarea e mai buna. De cand oamenii au inceput sa fie educati cand vine vorba de țigări consumul a scazut.
Valentina:
(27 Octombrie 2018, 11:12)
Trist si alarmant ! Directorul CNMV ar trebui sa isi dea demisia de onoare ! Plata orelor de dirigentie pentru ce se incaseaza ?
#pasajladrajna:
(27 Octombrie 2018, 10:49)
Vrea să ajungă un mare fotbalist, ca Mutu!
Motor:
(26 Octombrie 2018, 16:36)
Breee! La CNMV este tarabă ca la Ziua Recoltei!
Marius:
(26 Octombrie 2018, 16:33)
Consumul de droguri la CNMV este de notorietate. Numai cine nu vrea, nu recunoaște! Dacă se poate la un liceu de top, de ce nu și pe un teren sportiv! Mare lucru! Da! Ar trebui date numele consumatorilor, pe față. Pe păduchioși îi știm pe nume, pe drogați îi recunoaștem....Păduchii nu ucid!
art:
(26 Octombrie 2018, 15:53)
Cred ca ar trebui date nume si prenume iar parintii sa-si asume responsabilitatea. Asa nu face decit sa-l incurajeze. Oprobiul public si scoaterea lui din echipa de antrenor pentru o perioada poate vor avea efect. Nu mai vorbesc de faptul ca ii poate convinge si pe altii.
Basarab222:
(26 Octombrie 2018, 09:55)
Ce porcarie de stire :))) sa se legalizeze si la noi sa nu mai fumeze minorii... daca e ilegala mai repede cade in mainile lor. Ca sa nu mai amintim de alcool si tigari pachet sau la bucata pe care le poate procura oricine, oricand, indiferent de varsta.