Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Tinerii din Ialomița refuză slujbele prost plătite

Tinerii din Ialomița refuză slujbele prost plătite

O nouă ediție a Bursei locurilor de muncă pentru absolvenți, încă un eșec. Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a încercat și anul acesta să ofere tinerilor absolvenți locuri de muncă, dar de­mersul a fost fără rezultat. Tinerii s-au arătat dezinteresați de locurile de muncă disponibile, în timp ce angajatorii au prezentat oferte neatractive și prost plătite...

Decât să muncești degeaba, mai bine stai degeaba!
Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți s-a desfășurat la sfârșitul săptămânii precedente, mai exact vineri, 19 octombrie 2018, la sediul Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia. Strânși în fața instituției, apro­ximativ 200 de tineri au așteptat preț de câteva ore în speranța că se vor întoarce acasă angajați la una dintre firmele care și-au prezentat oferta de muncă în cadrul evenimentului organizat de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița. Confruntați cu realitatea, mulți dintre ei și-au dat seama că nu prea au de unde alege... Doar 20 de angajatori s-au hotărât să le ofere tine­rilor absolvenți șansa de a deveni salariați. Aceștia au pus la bătaie doar 94 de locuri de muncă. Foarte puțin prin comparație cu nevoile reale pe care tine­rii din Ialomița le au în momentul de față, având în vedere că, potrivit statisticlior, numărul persoanelor cu vârste cuprinse între 18 și 30 de ani care nu lucrează este ridicat. Dincolo de faptul că puteau fi numărate pe degetele de la o singură mână, locurile de muncă oferite de angajatori nu au prezentat foarte mult interes. Candidații s-au plâns din cauza salariilor mici oferite de angajatori și a meseriilor care nu se potriveau cu nivelul studiilor pe care aceștia le-au absolvit. «De câteva luni tot caut de muncă și nu am găsit nimic care să se plieze pe studiile pe care le-am terminat! Eu am terminat Științele Comunicării, la București... Asta era ultima mea șansă... Am făcut facultate degeaba! Agenții economici caută frizeri, mecanici auto, agenți de vânzare sau tâmplari! Ar trebui să urmez un curs de formare profesională ca să lucrez și eu undeva, în oraș...» a fost concluzia la care a ajuns Andreea Anton, una dintre tinerele prezentă la Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți organizată la Slobozia.

Tinerii nu vor să muncească!
De cealaltă parte, angajatorii intervievați de reporterii ziarului nostru au făcut aceleași precizări. Ca și în edițiile precedente, aceștia s-au arătat nemulțumiți de faptul că tinerii care s-au prezentat în fața lor nu doresc să muncească. «Eu caut de foarte mult timp să angajez pe cineva la firma pe care o reprezint, însă nu am găsit persoana potrivită... Am făcut și stagii de practică, le-am explicat cum trebuie să lucreze celor care au venit, dar totul a fost în zadar! După câteva săptămâni și-au dat demisia și ne-au lăsat baltă. E foarte complicat să găsești pe cineva serios...» ne-a declarat unul dintre angajatorii prezenți la eveniment.

Anunțuri de angajare la tot pasul Tot ceea ce au reușit să facă repre­zentanții AJOFM Ialomița prin organizarea Bursei locurilor de muncă a fost să adune într-o sală angajatorii și tinerii. De fapt, acest eveniment ce putea foarte bine să nu existe, în condițiile în care, la Slobozia, ofertele de muncă se găsesc la tot pasul lipite pe vitrinele spa­țiilor co­merciale. De la un capăt la altul al bulevardului Matei Basarab, de exemplu, trecătorii sunt asaltați de mesaje de genul «Angajaz vânzătoare» sau «Se caută agent vânzări, oferim salariu atractiv». La fel ca și în cazul bursei locurilor de muncă, aceste anunțuri nu oferă însă șansa obținerii unui serviciu pentru absolvenții de studii superioare care, de cele mai multe ori, pleacă la București sau Constanța pentru a-și găsi un serviciu potrivit nivelului lor de studii.

27 Octombrie 2018, 08:55 (5429 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților promoției 2019
AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților Promoția 2017
AJOFM Ialomița: Sprijin pentru tinerii absolvenți

Comentariile cititorilor:


Autohton:
(8 Noiembrie 2018, 12:13)
Atunci cand salariul minim este "universal" si personalul calificat nu este platit si tratat corect  este logic ca se pierde  o categorie importanta de oameni calificati!!! Problema este ca ne-am dat seama cam tarziu de efectele pe termen lung! .......si este doar inceputul unei agonii
Salarii bune in functie de calificare, respectarea programului de munca, a zilelor de concediu,  a conditiilor  de munca  si a OM ului ! Este mult de recuperat!
Tinerii care refuza munca in aceste conditii .....stiu ce vor!
mmmmmmmmmmmmmmmm:
(2 Noiembrie 2018, 19:57)
,,Ialomiteanul,, am si eu o intrebare, cati din ajutorul social au o calificare? Poate 5 %, poate...................... Noi avem nevoie de forta de munca calificata prietene, iar alde patronache ,sa inteleaga ca aia 100 de la poarta, avem o groaza de cereri de angajare sunt demult plecati din tara. Ori platiti munca calificata si excludeti lingai si pupincuristi, ori peste ceva timp lucrati voi. PS. ATI DISTRUS CALITATEA  CALIFICATA, ANGAJATI SCURSURA PUPINCURISTA CARE AU VANDUT PE ALTI VA VAND ORICAND SI PE VOI.

doar atât:
(2 Noiembrie 2018, 07:43)
Bravo tinerilor ca refuza slujbele prost platite!
Guvernul trebuie sa ridice salariul minim net la cel putin 600 euro, astfel incat cei din sectorul privat sa fie obligati sa-si plateasca salariatii corect, cel putin la acest nivel minim. Cel care nu este in stare sa-si plateasca angajatii va disparea de pe piata muncii, ca oricum nu merita statutul de... patron.
Haiduc:
(31 Octombrie 2018, 20:30)
In cel mai sarac judet din tara , cotropit de Ciuma Rosie se ofera salarii pe masura ! Asta voteaza , asta au ! Psd ! Indrazneste sa crezi !
Bravos!:
(30 Octombrie 2018, 20:40)
Felicitari! Bine fac ca refuza salariile mici. Ialomita este unul din judetele unde forta de munca este foarte ieftina. Nu patronii sunt de vina ci zona in care traim, lipsita de interes a investitorilor. Nu avem industrie... 
Mary:
(30 Octombrie 2018, 09:41)
  Foarte bine! Toți patronii vor să facă avere pe spatele proștilor. Acești tineri au alternativă. Să muncească afară. Sunt tineri și nu au nicio perspectivă în țară. Săracă țară bogată!!! Javrele stau în funcții bine plătite, cu viitorul asigurat de pensii speciale și nu fac nimic. Știu doar să mintă în campaniiele ectorale, cu o mână dau și cu șapte iau. Este și doctrina comunistă, să dea impresia că făuresc o viață mai bună.  Votați psd!! Dobitocilor!!
Vali:
(30 Octombrie 2018, 06:30)
Ce locuri de munca in Ialomita ? Ce mare intrprindere , cu exceptia Fca Ulei functioneaza in Sloboz ? Daca nu ar fi Adm Judeteana imbicsita de bugetari cu carnet de partid si condusa de politrucii Ciumei Rosii , Sloboz nici nu ar putea fi luata in considerare ca municipiu !
Ialomițeanul:
(27 Octombrie 2018, 15:50)
Cat timp se vor oferii celebrele de acum salarii de șmecher ( ajutor social) mare parte din forța de muncă a Romaniei v-a prrfera ajutorul social.