Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Curtea de Apel București amână revenirea Luminiței Barcari în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița

Curtea de Apel București amână revenirea Luminiței Barcari în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița

Judecătorii Curții de Apel București încă nu au luat o decizie cu privire la procesul pe care Luminița Barcari, fostul inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, l-a deschis împotriva Ministerului Educației, acțiune prin care a solicitat anularea «fișei de evaluare» în baza căreia a fost emis Ordinul prin care a fost demisă din funcție. Acesta este al doilea proces pe care Luminița Barcari l-a intentat Ministerului Educației în ultimele 6 luni.

O demisie, mai multe procese
La sfârșitul lunii aprilie 2018, Luminița Barcari a fost demisă din funcție prin Ordin al minis­trului Educației, document re­dactat în baza unei «fișe de eva­luare» a activității desfă­șurată în anul școlar 2017-2018. Alături de alți inspectori școlari din țară, aceasta a primit calificativul «Nesatisfăcător», din cauza căruia și-a pierdut funcția pe care a obținut-o în urma unui concurs. Inițial, Luminița Barcari a contestat în instanță Ordinul emis de mi­nistrul Educației, iar ulterior a solicitat și anularea respectivei «fișe de evaluare». Procesul privind înce­tarea efectelor juridice produse de scandalosul Ordin s-a desfă­șurat la sfârșitul lunii august 2018, dată la care Curtea de Apel București a decis să res­pingă solicitarea Luminiței Barcari. Magistrații i-au dat însă drept de recurs la această deci­zie pe care au luat-o, solicitarea putând fi înregistrată în 5 zile de la comunicarea sentinței la Registratura Curții de Apel București.

Un nou termen în noiembrie
Acest proces are toate șan­sele să rămână fără obiect dacă, între timp, Luminița Barcari reușește să demonstreze jude­cătorilor din cadrul aceleiași instanțe că «fișa de evaluare» în baza căreia a fost emis Or­dinul privind demisia sa a fost reali­zată fără respectarea legii. Această acțiune a fost inițiată în luna aprilie 2018 și supusă judecății abia în septembrie 2018, dată la care a fost amânată pentru jumătatea lunii în curs. La termenul de săptămâna trecută, judecătorii au decis să amâne încă o dată pronunțarea, motivând faptul că Ministerul Educației nu a depus toate do­cumentele în baza cărora a rea­lizat «fișa de evaluare» a Luminiței Barcari. Magistrații au cerut astfel reprezentanților Minis­terului Educației să pre­zinte cu dovezi de ce fosta șefă a Învă­țământului ialomițean a primit calificativul «Nesatis­făcător» în fișa de evaluare. Astfel, instanța a decis să amâne cu încă o lună emiterea unei sentințe în cazul acestui proces. De menționat este faptul că decizia judecătorilor este executorie și, o dată pro­nunțată, Luminița Barcari își va putea relua funcția în ca­litate de inspector școlar gene­ral al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

Haos la IȘJ Ialomița După demiterea Luminiței Barcari, Ministerul Educației a decis ca instituția să fie condusă de Manuela Zainea, propunerea PSD Ialomița pentru această funcție. O dată cu ea, la IȘJ Ialomița s-a instalat și haosul. Instituția se află într-o continuă derivă, din cauza managementului deficitar pe care Manuela Zainea îl practică. Marea sa pro­blemă o reprezintă absenteismul nemotivat de la serviciu, motiv pentru care multe dintre documentele oficiale stau nesemnate zile întregi, deși ele trebuie transmise de urgență către instituțiile care le-au solicitat. De asemenea, rezolvarea problemelor de zi cu zi ale IȘJ întârzie tocmai pentru că șefa instituției este greu de găsit pentru a oferi soluțiile oportune.

30 Octombrie 2018, 07:50 (3723 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Luminița Barcari, nominalizată pentru o funcție de secretar de stat în Ministerul Educației
Învățământ cu demisiile pe masă
Luminița Barcari a revenit în fruntea Învățământului ialomițean

Comentariile cititorilor:


Valiza lui Barcari!:
(5 Noiembrie 2018, 22:40)
Câtă energie consumă Barcari pentru funcția ei primită politic, atâta trânteală va lua curând! Ca lingăul de Neacșu Marian, că mari politicieni a mai dat Ialomița in ultimii 15 ani! Barcari și Neacșu au ceva comun: micimea măgarului din Bărăgan!
Din Ograda:
(3 Noiembrie 2018, 13:48)
Sfânta Filofteia de Țăndărei va primi ce merită. Este de admirat voința, care de fapt este obstinație pentru scaun. Calificativul nu-i va afecta pensia, doar imaginea. Eventual, sănătatea..,,
Lilieci:
(2 Noiembrie 2018, 13:58)
PROSTUL, DACĂ NU E ŚI FUDUL, PARCĂ NU E PROST DESTUL. Nici barcari nu trebuia să accepte funcții, dacă n-ar fi obligat-o partidul și fudulia. Și Zainea și barcari au căciuli prea mari pentru capetele lor. Madam barcaragista, in plus, crede că chiar nu se poate fără ea! Are femeia asta o părere prea bună despre ea. Îi va băga oare Curtea de Apel mințile în cap?
@Tiberiu-Urziceni:
(2 Noiembrie 2018, 13:19)
Eroare, amice: daca avea bun simt ,Zainea nici macar nu accepta postul. Dar fudulia face bine la CV-ul celui din proverbul "..care ..nu-i destul".
Tiberiu - Urziceni:
(2 Noiembrie 2018, 11:39)
Haos la isj Ialomița! O noutate nu aveți voi? Numai să nu apară Barcari fix la 1 Decembrie. Ar întina Semnificația sărbătorii. Cu Zainea sau fără, totuna! E ca și cum n-ar fi, dar s-ar povesti. Se va retrage tipa, are mai mult bun simț decât Strachina, Țăndărei.
Radu - Tandarei:
(1 Noiembrie 2018, 19:50)
Bine zis. Șefii politruci.ca s de la PSD sau din alta parte tot o apa si un pământ. Barem madam asta daca revine are un concurs.si mai ales ca a primit in calificativ care îi afectează cariera. Dar oameni buni tre.sa apreciem ce directori avem si ce inspectori pe masura. Boala generală. Mai scăpăm oare de ei????
Vio:
(1 Noiembrie 2018, 12:52)
Să vă trăiască șefii politruci și tot isj-ul compromis. Așa cap, așa căciulă! Liderii, oricare ar fi ei, vă reprezintă, intelectuali-profesorime!
Profesor:
(31 Octombrie 2018, 09:54)
Nesimțire este când pici concursul pentru ocuparea funcției de director și te vrei cu orice preț inspector general ! Nesimțire și incompetență este atunci când nu ești în stare până în luna noiembrie să elaborezi "Starea invatamantului" și planul managerial al învățământului ialomitean. Și exemplele pot continua.
@adriana:
(31 Octombrie 2018, 09:08)
lasa ca a fost inlocuita cum nu se putea mai bine...macar doamna are scoala adevarata, vorbesti de hartii la adresa dumneaei?? pai facaturile astea de inspectori rosii ii ajung la degetul mic cu toate hartiile fabricate??se titularizeaza si ei cat ling prin isj, lasa haos in urma si plangeti tot dupa ei??asta e si calitatea celor ce comentati aiurea, habar nu aveti despre ce vorbiti..sintagma asta cu-om al scolii-o recunoastem multi, slugoii au invatat cateva vorbe si le spun peste tot! la pensie, oltenasi, doar ne incurcati pe aici!
Fost profesor:
(30 Octombrie 2018, 13:38)
Ar avea nesimțirea să revină!? Explozie de nerăbdare în numele dreptății! Uneori, rar, ea a știut că NU e numai SLUGA PNL/PD-L....!! Era și om om al ȘCOLII! A fost om al școlii! Atât i-a mai rămas: tupeul și șoriciul!
ADRIANA:
(30 Octombrie 2018, 10:59)
Luptă, madam, luptă!! Calm și speranță în dreptate, tu care ai fost inspectoare școlară atât de dreaptă, legistă și demnă! Ai grijă! Adună și dosarele din justiție pentru a-ți dovedi competenta cu hârtii, la o adică! Asta, dacă vrei să mai faci purici prin învățământ! Dosarele din justiție te recomandă. Multe fufe mai au nevoie de gradații, mulți directori te reașteaptă. Revino, plină de glorie și mocirlă că te albești în ISJ Ialomița....